Kuinka paljon olette ajaneet uudella Ducatolla ennen joustintukilaakeriremonttia?(2.0JTD)
Ducato/joustintukilaakeri
pakua hankkiva
102812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
130 000 - 150 000 km. Ducato Maxilla. Mutta kuten tossa joku sanoi niin paljon riippuu ajosta, siis ajopaikoista, ja vähän kuskistakin kai.
250tkm kun meni laakerit vaihtoon.
nykyinen hiace 2.5 D4D 4wd vm. 03 ajettu 118000 tkm ei ole ollut mitään korjaus tarvetta. aikaisempi hiace 2.4 td vm. 98 ajoin 194000 tkm ainoa korjaus oli etujarrulevy jotain 160 tuhannen kohdalla, kun moottoritieltä jarrutin ja käännyin jyrkkään rampille ja siellä oli suuri vesilammikko, jossa toinen jarrulevy vääntyi(vaihdatin sen merkkiliikkeessä)murheet ovat oleet suuret.
Kyllä hiace on suht.hyvälaatuinen,mutta kyllä mun firman autossa on esiintynyt kytkinongelmaa,raidetankoja vaihdeltu,puhaltimen moottori vaihdettu(takuu),kilometrtejä n 155000.
Elikkä ei laatu sen parempi ole kuin Transit tai Ducato
On ilmeisesti niin että japsiautoissakin pyritään minimoimaan tuotantokustannukset ja sitä kautta laatu viimevuosina laskenut
Olen kuullut että
Hiacen valmistus lopetetaan ja autot tekee lähivuosina Renault.Varmaankin merkkiuskovaisille siihen saa nimen Toyota ja sitten tietysti oikea logo
Näin on. Ilmeisestikin yhteistyö jo pitkällä.
Eli Renault Traficiin tulee Toyotan logo ja nimeksi ristitään Hiace. Aivan samalla tavalla Renuista tehdään Opel Vivaro ja Nissan Primastar. :)
Esimakua antaa uusi Toyota Aygo, joka oikeasti on ranskalainen Peugeot 107 / Citroen C1.
Menepä kysymään Toyota-liikkeestä, niin varmasti kiistävät, kuten kiistivät vielä syksyllä uuden Hiluxin tulon. Naapuri osti vanhan mallisen, kun myyjä oli vannonut, ettei uutta ole tuloillaan.
Ducato on siitä kiitollinen paku,että remontit yleensä halpoja.Sähköviatkin johtuu liittymien hapettumista,jos vaan on osaavat "kädet",niin materiaalikustannuksia harvemmin.Minulla raskaassa m-a-käytössä alkoi vitos- vaihteessa esiintyä 240000km kohdalla ongelmia,todettiin synkronirenkaat kuluneeksi.Laitettiin uusi ja hitaampi vitosen ratas vaihdelaatikkoon,onnistui ilman boxin irroitusta,työtä 3tuntia,kokonaishinta 350e.Lisäksi auto tuli paljon paremmaksi matkailuajoon.Karavaanaritutun Mersun v-laattikko -remontti maksoi 1300e ja auto korjaamolla 3vk.Näkyy muuten olevan niin että raskaassa vedätyksessä harvan auton boxi kestää,varsinkin jos moottorissa on hyvä vääntö alakierroksilla
Kun hiacesta tuppaa ruostumaan kori alta ihan hetkessä....
Jos itse olisin autokaupoilla, kallistuisin kyllä ducaton suuntaan ennen kuin ylihintaiseen Hiaceen..!
Mutta hiacemiesten ei pidä nyppyyntyä yhtään koska tämä oli vain yksittäinen mielipide vailla mitään *sarvia ja hampaita*..!
Ducato on vikapesäke.
Ai on Ducato vikapesäke? Mihinkähän sunkin tietos perustuu, muuhun kun mutuun ja Esson baarin juttuihin.
Yrityksissä (ainakin kunnollisissa) autoista pidetään tarkkaa kirjanpitoa. Eipä ole Ducato tuollaisen kirjanpidon mukaan vikapesäke, ei ainakaan yhtään enempäää kuin joku toinenkaan pakettiauto.
Kun tietää, niin ei tarvitse luulla, ja tyhjää uhota. Jatkahan siellä Essolla mölinääsi...