Mormoniopista

Mormonien raamattunäkemystä voidaan pitää osittain esoteerisena, koska mormonikirkko tulkitsee Raamatun tekstejä siten, että ne sopivat yhteen Mormonin kirjan ja muiden heidän pyhien kirjojensa ja profeettojensa sanomien kanssa. Joseph Smithin ja myöhempien kirkon johtajien sanomaa pidetään Raamattua luotettavampana, koska tämän uuden 'evankeliumin' uskotaan tulleen suoraan Jeesukselta ja apostoleilta ilman välikäsiä. Sekavuutta tulkintaan aiheuttavat omityiset käsitykset Jumalasta ja ihmisestä: Jumalalla on lihaa ja luuta oleva ruumis, mutta ihminen on olemukseltaan henki! Tästä kaikesta seuraa, etteivät mormonien käsitykset lopun ajan tapahtumista ole kovinkaan yhteneviä protestanttisten tai reformoitujen kirkkojen ja yhteisöjen käsitysten kanssa.


Monet uudet yhteisöt ja herätysliikkeet, jotka painottavat Israelin kokoamisen merkitystä lopun ajan tapahtumissa, tarkoittavat siitä puhuessaan kirjaimellista Israelin valtiota ja juutalaisten paluuta sinne. Mormonit sen sijaan uskovat, että Israelin heimo kootaan Amerikan mantereelle, jonne myös Siion ja Uusi Jerusalem perustetaan. Mormonit uskovat myös tekevänsä tätä kokoamistyötä, ja tähän liittyy uskomus, että Amerikan alkuperäiset asukkaat ovat muinaisten israelilaisten 'kadonneen 10 sukukunnan' jälkeläisiä.
Mormonien käsitys ihmisestä muistuttaa enemmän esoteerista kuin yleiskristillistä käsitystä. Smithin mukaan "älyt eli ihmisten henget olivat Jumalan luona ennen kuin maailma luotiin." Ihmiset ovat siis pohjimmiltaan henkiä! Toisaalta enkelit ja Jumalakin ovat alunperin ihmisiä, ja ihmisestä voi lopulta tulla jumala! Miksi ihmiset sitten tulevat henkimaailmasta maan päälle? Yhtenä syynä mainitaan liharuumin saaminen. Saadakseen korkeimman, selestisen kirkkauden, miehen on saatava Melkisedekin pappeus. Ja koska vain mies voi saada tämän pappeuden, miehen ja vaimon on tultava 'yhdeksi lihaksi' , jolloin he molemmat voivat saada pappeuden siunaukset. Vain iankaikkisen avioliiton kautta ihmisistä voi tulla jumalia.

Tällaisten käsitysten yhteyteen on on vaikea sovittaa Raamatun kuvailemia tapahtumia Kristuksen paluusta, ylösnousemuksesta ja viimeisestä tuomiosta. Mormonien mukaan Jeesus ilmestyi jo Joseph Smithille, samoin Elia ja Elias (jotka heidän mielestään ovat kaksi eri henkilöä) ja monia muita. Kristuksen tulevaa paluuta kuitenkin odotetaan, samoin kahta ylösnousemusta. Ensimmäisen ylösnousemuksen jälkeen Jumalan valtakunta rakennetaan maan päälle. Brigham Youngin mukaan ylösnoussut Joseph Smith tulee tulee johtamaan tuhatvuotiskaudella tehtävää työtä, johon sisältyvät vihkimiset iankaikkiseen avioliittoon ja kasteet tuonelassa olevien kuolleitten puolesta. Tuhatvuotiskauden lopulla 'laskeutuu' taivaallinen Uusi Jerusalem, joka siis pyhien johdolla rakennetaan Amerikan mantereelle.

"Selestisessä muodossaan tästä maasta tulee niiden asuinsija, jotka ovat selestisen kirkkauden arvoiset ja joiden nimet ovat kirjoitetut Karitsan elämänkirjaan." Korkein taivas on siis maan päällä!

Niillä, jotka eivät ole 'kuolleet Kristuksessa', ei ole osaa ensimmäisessä ylösnousemuksessa, vaan he tulevat esiin tuhannen vuoden eli Kristuksen tuhatvuotisen hallituskauden lopulla, tuomittaviksi sen mukaan, mitä ovat ruumiissa ollessaan tehneet. Mitä tämä viimeinen tuomio sitten merkitsee ihmiselle, jää hieman epäselväksi. Yhtäältä kuolema merkitsee mormoneille paluuta henkimaailmaan, toisaalta rukouksilla ja kuolleitten puolesta tehdyillä kasteilla pyritään 'pelastamaan' nekin, joiden muuten pelätään joutuvan kadotukseen. Kuitenkin varsinaiset kadotuksen lapset eritellään:

"...Nämä ovat ne, jotka joutuvat tuli- ja tulikivijärveen, perkeleen ja hänen enkeliensä kanssa, ja ainoat, joihin toisella kuolemalla on valta."

Paratiisi ei ole taivas eikä maa eikä myöskään Jumalan valtakunta, vaan paikka, johon ihminen joutuu kuoltuaan. Samassa paikassa, vaikkakin eri tilassa (tai osastossa), ovat sekä vanhurskaat että ne, jotka on heitetty pimeyteen. Kaikki henget ovat siellä lisäksi tietoisessa tilassa.

NO, MITÄS NYT SANOTAAN? Tämä ei ole provokaatio.
7434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mutta uudet ilmoitukset ovat selventäneet monia asioita. Ei ole siis kysymys mistään "uudesta evankeliumista" vaan alkuperäisen palautuksesta, joka on ihmisten käsissä monin kohdin muuttunut. Niinpä on syntynyt tuhansia eri tulkintoja, kirkkoja ja suuntia.

Tarkoituksemme on tulla sellaisiksi kun meidät on luotu tulemaan eli Jumalan kuviksi ja kaltaisiksi. Ihminen oli ennen fyysistä syntymää Jumalan, Isän, henkilapsi. Fyysinen syntymä on välttämätöntä, että voisimme tulla Isämme kaltaisiksi. - Kristus nousi fyysisesti kuolleista. Hänellä on siis tuo ylösnoussut ruumis edelleen ja niin on Isälläkin. Kuinka muuten voisi ollakaan!

Tulee olemaan kaksi kokoamispaikkaa. Juudan suku ja heihin liittyneet kootaan Jerusalemin maahan ja muut Israelin sukukunnat Amerikan mantereelle.

Ei ole mitään vaikeuksia sovittaa Raamatussa mainittuja ennustuksia oppiimme.

Tiedät yhtä ja toista opeistamme, mutta erehdyt myös joissakin kohdissa. Olet oikeassa siinä, että Paratiisi ei ole lopullinen taivas. Se on parempi puoli henkimaalmaa. Toinen on helvetti, joka sekään ei ole lopullinen.

Äänestä
  • pyrkii keinoja kaihtamatta saamaan maailman vallan. Yhtenä osana on uskonnollisen ja poliittisen hämmennyksen aiheuttaminen jota pyritään toteuttamaan jopa suomessa. Toiminta on kaukaa ohjattua ja käytännön työtä tekevät toimivat "ainoassa oikeassa uskossa" kuten he uskovat.

    Ameeriikan suoranainen asevoimien käytön keskittymä on parhaillaan Lähi-idässä jossa psykologisen sodankäynnin mahdollisuudet olivat alun perin vähäiset. Ainoa tapa on aiheuttaa asevoimin sellainen epäselvä tilanne joka johtaa sisällissotaan, joka pyrkimys nyt on tullut selvästi kaikkien nähtäville siten, että umpisokean Reetankin on totuus nähtävä.

    Todellinen maailman valta on kuitenkin nousemassa Kauko idästä. Tämän kaikkien nähtävillä olevan voiman edessä uskon Ameeriikan olevan lopulta voimaton. Minä uskon ennemmin uuden Jerusalemin syntymisen Pekingiin.

    Pyörä se irtovi vaunustaan,
    pilipali pai pai

    Kristus on noussut haudastaan
    pai pai Kristus pai pai pai.

    Näin ajattelevat vallassa olevat jenkki hallitsijat, ei siitä mihinkään pääse. Keinoja kaihtamatta. Siinä sitä on Raamatun oppia kerrakseen, josta näkyy totuuden suunta. On se vaan sellainen palautus, ettei sitä mormonitkaan ollenkaan näytä ymmärtävän.

    Turust

    Äänestä

Enempää en häirinne.
Amerikkakin löytyy (..kaukaiset meren saaret ..
maan (nimenomaan) jakaantuessa.
Jeesuskaan ei ohjannut amerikoihin,
vaan kaikessa israeliin.

Äänestä
  • tietojeni mukaan Israelin kadonneet 10 sukukuntaa
    johdatettiin pohjoisiin maihin,lähinnä pohjois-
    Suomeen,eikä heitä kyllä minun tietojeni mukaan palauteta jonnekin Amerikan manterelle.

    Äänestä

Mutta eikös Israelissa nyt tapettiin ihmisii.
Niinku aina mormonikirjasa ja raamatussa tapeta ihmisiä.
Niin on tehty aina ja niin tulee olemaankin olitpa sitten momoni, jehova, kristitty, vanki, nazi, tai muu vastaava.
Oliskohan nyt niin että mormomnit hiukka reakoi kiitos

Äänestä

Mormonien raamattunäkemystä voidaan pitää osittain esoteerisena, koska mormonikirkko tulkitsee Raamatun tekstejä siten, että ne sopivat yhteen Mormonin kirjan ja muiden heidän pyhien kirjojensa ja profeettojensa sanomien kanssa.

- Mormonin kirja ei MISSÄÄN kohdin sodi raamattua vastaan vaan selventää sen sanomaa.

Joseph Smithin ja myöhempien kirkon johtajien sanomaa pidetään Raamattua luotettavampana, koska tämän uuden 'evankeliumin' uskotaan tulleen suoraan Jeesukselta ja apostoleilta ilman välikäsiä. Sekavuutta tulkintaan aiheuttavat omityiset käsitykset Jumalasta ja ihmisestä: Jumalalla on lihaa ja luuta oleva ruumis, mutta ihminen on olemukseltaan henki!

- Unohdat AINA mainita että EI ole kysymys samanlaisesta haavoittuvasta ja sairastuvasta lihasta ja luusta kuin meillä, vaan ylösnousseessta! Millä tavalla se eroaa? En todellakaan tiedä muuta kuin että se eroaa. Mutta Jeesuskin söi jopa kalaa noustuaan kuolleista.

Tästä kaikesta seuraa, etteivät mormonien käsitykset lopun ajan tapahtumista ole kovinkaan yhteneviä protestanttisten tai reformoitujen kirkkojen ja yhteisöjen käsitysten kanssa.

- mitä tällä tarkoitat? Ettekö te usko hengen ja ruumiin yhditymiseen ja ylös nousemiseen??

Monet uudet yhteisöt ja herätysliikkeet, jotka painottavat Israelin kokoamisen merkitystä lopun ajan tapahtumissa, tarkoittavat siitä puhuessaan kirjaimellista Israelin valtiota ja juutalaisten paluuta sinne. Mormonit sen sijaan uskovat, että Israelin heimo kootaan Amerikan mantereelle, jonne myös Siion ja Uusi Jerusalem perustetaan.

- Olipa väänettyä tietoa paras otta pienissä erissä. Me uskomme Israelin kokoamiseen Israelin valtion alueelle, mutta emme kaikkien... ei ne mahtuis sinne kaikki vaan Juuda ja joitakin muita sukukumntia. Israelin heimo on kuvainollinen sanonta tässä Ameriikkaan kokoamissessa. Siion on oikeamieliset ja vaarnamme ovat Siionin vaarnoja.

Mormonit uskovat myös tekevänsä tätä kokoamistyötä, ja tähän liittyy uskomus, että Amerikan alkuperäiset asukkaat ovat muinaisten israelilaisten 'kadonneen 10 sukukunnan' jälkeläisiä.

- Kutsumme kirkkomme vaarnoja Siionin vaarnoiksi olivatpa ne sitten skandinaviassa tai aasiassa ja sinne kokoamme kaikki jotka halajavat pelastusta, suojaa ja lohtua näinä viimeisinä päivinä.

Mormonien käsitys ihmisestä muistuttaa enemmän esoteerista kuin yleiskristillistä käsitystä. Smithin mukaan "älyt eli ihmisten henget olivat Jumalan luona ennen kuin maailma luotiin." Ihmiset ovat siis pohjimmiltaan henkiä!

- Johan tämä on Raamatussakin! Jo ennen kuin synnyit olen minä sinut nimeltäsi kutsunut... jne oliko se Jeremiasta vai mitä se nyt olikaan. Ihmiset olivat henkiä Jumalan luomia Henkiä ja älyjä ja saivat sitten ruumiin.

Toisaalta enkelit ja Jumalakin ovat alunperin ihmisiä, ja ihmisestä voi lopulta tulla jumala! Miksi ihmiset sitten tulevat henkimaailmasta maan päälle? Yhtenä syynä mainitaan liharuumin saaminen.

- Niin..?.. sekä kokemusten saaminen ruumiissa ollessaan. Oliko ne enkelitkin... en ole ajatellut asiaa.... Omaksi kuvakseen Jumala heidät loi ...

Saadakseen korkeimman, selestisen kirkkauden, miehen on saatava Melkisedekin pappeus. Ja koska vain mies voi saada tämän pappeuden, miehen ja vaimon on tultava 'yhdeksi lihaksi' , jolloin he molemmat voivat saada pappeuden siunaukset. Vain iankaikkisen avioliiton kautta ihmisistä voi tulla jumalia.

- Nähtävästi Jumaluuteen kuuluu oikeastaan kaksi henkilöä. Omaksi kuvakseen Jumala heidät loi; mieheksi ja naiseksi hän loi heidät! Ja vain naisen kautta voi ihminen lisääntyä.

Tällaisten käsitysten yhteyteen on on vaikea sovittaa Raamatun kuvailemia tapahtumia Kristuksen paluusta, ylösnousemuksesta ja viimeisestä tuomiosta.

-Miten niin. Ei minusta

Mormonien mukaan Jeesus ilmestyi jo Joseph Smithille, samoin Elia ja Elias (jotka heidän mielestään ovat kaksi eri henkilöä) ja monia muita.

Unohdit isän Jumalan joka sanoi tämä on minun poikani kuule häntä! Unhotit myös Jaakobin ja Johanneksen ja Pietarin! Elia ja Elias... on liian myöhä joku muu saa vastata tuohon en ole perehtynyt heihin viimeaikoina.

Kristuksen tulevaa paluuta kuitenkin odotetaan, samoin kahta ylösnousemusta. Ensimmäisen ylösnousemuksen jälkeen Jumalan valtakunta rakennetaan maan päälle.

-Eikös tuosta ole raamatussakin?

Brigham Youngin mukaan ylösnoussut Joseph Smith tulee tulee johtamaan tuhatvuotiskaudella tehtävää työtä,

-hyvin mahdollista ei minulla ainakaan ole mitään sitä vastaan.

johon sisältyvät vihkimiset iankaikkiseen avioliittoon ja kasteet tuonelassa olevien kuolleitten puolesta.

-ihanaa kun hekin saavat mahdollisuuden valita, ketään ei unohdeta!

Tuhatvuotiskauden lopulla 'laskeutuu' taivaallinen Uusi Jerusalem, joka siis pyhien johdolla rakennetaan Amerikan mantereelle.

-Voisitko päättää laskeutuuko se vai rakennetaanko se ... vai tarkoitako että rakennusmateriaalit tulee ylhäältä??

"Selestisessä muodossaan tästä maasta tulee niiden asuinsija, jotka ovat selestisen kirkkauden arvoiset ja joiden nimet ovat kirjoitetut Karitsan elämänkirjaan." Korkein taivas on siis maan päällä!

-Tulee upeeta!!

Niillä, jotka eivät ole 'kuolleet Kristuksessa', ei ole osaa ensimmäisessä ylösnousemuksessa, vaan he tulevat esiin tuhannen vuoden eli Kristuksen tuhatvuotisen hallituskauden lopulla, tuomittaviksi sen mukaan, mitä ovat ruumiissa ollessaan tehneet.

-Eikös tuo ole Raamatusta?

Mitä tämä viimeinen tuomio sitten merkitsee ihmiselle, jää hieman epäselväksi.

-Millä lailla epäselväksi?

Yhtäältä kuolema merkitsee mormoneille paluuta henkimaailmaan, toisaalta rukouksilla ja kuolleitten puolesta tehdyillä kasteilla pyritään 'pelastamaan' nekin, joiden muuten pelätään joutuvan kadotukseen.

-Niin?? Eikös raamatussakin sanota että kuolema on hengen ero ruumiista ja ylösnousemuksessa ne yhdistetåaåan niin ettei hiuskarvakaan katoa!

Kuitenkin varsinaiset kadotuksen lapset eritellään:
"...Nämä ovat ne, jotka joutuvat tuli- ja tulikivijärveen, perkeleen ja hänen enkeliensä kanssa, ja ainoat, joihin toisella kuolemalla on valta."

-Mitä tarkoitat? Tuossahan vain toistataan Raamaatun kertomaa kuvaa Helvetistä eli paikka jonne kadotuksen lapset joutuvat ja ihan Raamatullisin sanoin!

Paratiisi ei ole taivas eikä maa eikä myöskään Jumalan valtakunta, vaan paikka, johon ihminen joutuu kuoltuaan. Samassa paikassa, vaikkakin eri tilassa (tai osastossa), ovat sekä vanhurskaat että ne, jotka on heitetty pimeyteen. Kaikki henget ovat siellä lisäksi tietoisessa tilassa.

- se on lepopaikka kaikesta lihallisesta tuskasta, aivan kuten Raamattukin kertoo.

Äänestä
  • Minun kokemukseni mukaan kyllä mormonismi on henkistä, hengellistä ja lihallista tuskaa, muutakaan kärsimystä unohtamatta.
    Erityisesti mormonismista kärsineillekärsineille toivon mainitsemaasi olotilaa:

    - se on lepopaikka kaikesta lihallisesta tuskasta, aivan kuten Raamattukin kertoo.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Rauhoitutaan kirjoitti:

Mormonien raamattunäkemystä voidaan pitää osittain esoteerisena, koska mormonikirkko tulkitsee Raamatun tekstejä siten, että ne sopivat yhteen Mormonin kirjan ja muiden heidän pyhien kirjojensa ja profeettojensa sanomien kanssa. Joseph Smithin ja myöhempien kirkon johtajien sanomaa pidetään Raamattua luotettavampana, koska tämän uuden 'evankeliumin' uskotaan tulleen suoraan Jeesukselta ja apostoleilta ilman välikäsiä. Sekavuutta tulkintaan aiheuttavat omityiset käsitykset Jumalasta ja ihmisestä: Jumalalla on lihaa ja luuta oleva ruumis, mutta ihminen on olemukseltaan henki! Tästä kaikesta seuraa, etteivät mormonien käsitykset lopun ajan tapahtumista ole kovinkaan yhteneviä protestanttisten tai reformoitujen kirkkojen ja yhteisöjen käsitysten kanssa.


Monet uudet yhteisöt ja herätysliikkeet, jotka painottavat Israelin kokoamisen merkitystä lopun ajan tapahtumissa, tarkoittavat siitä puhuessaan kirjaimellista Israelin valtiota ja juutalaisten paluuta sinne. Mormonit sen sijaan uskovat, että Israelin heimo kootaan Amerikan mantereelle, jonne myös Siion ja Uusi Jerusalem perustetaan. Mormonit uskovat myös tekevänsä tätä kokoamistyötä, ja tähän liittyy uskomus, että Amerikan alkuperäiset asukkaat ovat muinaisten israelilaisten 'kadonneen 10 sukukunnan' jälkeläisiä.
Mormonien käsitys ihmisestä muistuttaa enemmän esoteerista kuin yleiskristillistä käsitystä. Smithin mukaan "älyt eli ihmisten henget olivat Jumalan luona ennen kuin maailma luotiin." Ihmiset ovat siis pohjimmiltaan henkiä! Toisaalta enkelit ja Jumalakin ovat alunperin ihmisiä, ja ihmisestä voi lopulta tulla jumala! Miksi ihmiset sitten tulevat henkimaailmasta maan päälle? Yhtenä syynä mainitaan liharuumin saaminen. Saadakseen korkeimman, selestisen kirkkauden, miehen on saatava Melkisedekin pappeus. Ja koska vain mies voi saada tämän pappeuden, miehen ja vaimon on tultava 'yhdeksi lihaksi' , jolloin he molemmat voivat saada pappeuden siunaukset. Vain iankaikkisen avioliiton kautta ihmisistä voi tulla jumalia.

Tällaisten käsitysten yhteyteen on on vaikea sovittaa Raamatun kuvailemia tapahtumia Kristuksen paluusta, ylösnousemuksesta ja viimeisestä tuomiosta. Mormonien mukaan Jeesus ilmestyi jo Joseph Smithille, samoin Elia ja Elias (jotka heidän mielestään ovat kaksi eri henkilöä) ja monia muita. Kristuksen tulevaa paluuta kuitenkin odotetaan, samoin kahta ylösnousemusta. Ensimmäisen ylösnousemuksen jälkeen Jumalan valtakunta rakennetaan maan päälle. Brigham Youngin mukaan ylösnoussut Joseph Smith tulee tulee johtamaan tuhatvuotiskaudella tehtävää työtä, johon sisältyvät vihkimiset iankaikkiseen avioliittoon ja kasteet tuonelassa olevien kuolleitten puolesta. Tuhatvuotiskauden lopulla 'laskeutuu' taivaallinen Uusi Jerusalem, joka siis pyhien johdolla rakennetaan Amerikan mantereelle.

"Selestisessä muodossaan tästä maasta tulee niiden asuinsija, jotka ovat selestisen kirkkauden arvoiset ja joiden nimet ovat kirjoitetut Karitsan elämänkirjaan." Korkein taivas on siis maan päällä!

Niillä, jotka eivät ole 'kuolleet Kristuksessa', ei ole osaa ensimmäisessä ylösnousemuksessa, vaan he tulevat esiin tuhannen vuoden eli Kristuksen tuhatvuotisen hallituskauden lopulla, tuomittaviksi sen mukaan, mitä ovat ruumiissa ollessaan tehneet. Mitä tämä viimeinen tuomio sitten merkitsee ihmiselle, jää hieman epäselväksi. Yhtäältä kuolema merkitsee mormoneille paluuta henkimaailmaan, toisaalta rukouksilla ja kuolleitten puolesta tehdyillä kasteilla pyritään 'pelastamaan' nekin, joiden muuten pelätään joutuvan kadotukseen. Kuitenkin varsinaiset kadotuksen lapset eritellään:

"...Nämä ovat ne, jotka joutuvat tuli- ja tulikivijärveen, perkeleen ja hänen enkeliensä kanssa, ja ainoat, joihin toisella kuolemalla on valta."

Paratiisi ei ole taivas eikä maa eikä myöskään Jumalan valtakunta, vaan paikka, johon ihminen joutuu kuoltuaan. Samassa paikassa, vaikkakin eri tilassa (tai osastossa), ovat sekä vanhurskaat että ne, jotka on heitetty pimeyteen. Kaikki henget ovat siellä lisäksi tietoisessa tilassa.

NO, MITÄS NYT SANOTAAN? Tämä ei ole provokaatio.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu