Olen kuullut että Efexor saattaa joillakin nostaa verenpainetta, mutta entä toisinpäin? Tuntuu, että aloitettuani lääkkeen, päästä huippaa usein esim. ylös noustessa ja silmissä sumenee. Eilen kuitenkin oli kaiken huippu, kun taju lähti kokonaan ollessani kuntosalilla. Tuli todella heikko olo. Olin kyllä lääkärissäkin tästä, mutta ei ottanut kantaa lääkkeeseen. Nyt en sitten tiedä pitäisikö lopettaa Efexor? Pelottaa hirveästi ne vieroitusoireetkin. Otan lääkettä pienellä 75mg annoksella. Onko muilla ollut alhaista verenpainetta/verenpaineen laskua Efexorista johtuen?
Efexor depot ja verenpaine
Kia-
41068
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei
Oletko aloittanut lääkkeiden syönnin vasta vähän aikaa sitten. Jos näin, niin kuuluvat luultavimmin aloitusoireisiin, ja samat jutut sitten lopetellessa.
Itse yritän vähentää seronil- lääkitystä mutta ei taida tulla mitään kun jatkuvasti huippaa ja silmissä mustenee, verenpaineet romahtaa ihan totaalisesti. Kohta invalisoidun neljän seinän sisälle.
ja nyt erityisesti pahentunut, kun ollut stressiä ja fyysisesti huonossa kunnossa. Välillä myös näen sellasia outoja liikkuvia kirkkaita kuvioita tai sitten "tähtiä", kun meinaa pyörtyä. En ole ikinä ollut herkkä pyörtymään, vaikka verenpaineeni on yleensä ollut matala. Siksi tämä on outoa, kun annoskaan ei ole iso. Efexor muuten ollut hyvä lääke minulle. Pelottaa, ettei vaan saa mitään epileptistä kohtausta, eikö mielialalääkkeet voi aiheuttaa sellastakin? En sitten tiedä, missä menee se raja milloin lääkkeestä on enemmän haittaa kuin hyötyä?
Itsellänikin ollut stressiä ja elämänmuutoksia vähälle aikaa. Sitten vielä päätin omatoimisesti ruveta vähentämään lääkitystä, joka oli viimeinen tikki. Onneksi työt loppuivat vuoden vaihteessa niin voin rauhassa huimailla kotona :)
lääkärissä olen käynyt, kun on joskus mennyt siihen pisteeseen etten ole jaksanut kävellä ja sydän jumputtanut tuhatta ja sataa. Kokeet otettu: ekg ja verikokeet eikä mitään.
Lääkäri kyllä sanoi että hartiat ja niskat on niin jumissa että voi siitäkin johtua osittain. Ja jumiinhan koko kroppa menee, kun stressaa. Kävin eilen eka kerran fysioterapeutilla ja tänään pääsin jopa lenkille :)
Nuo kirkkaat valonvälähdykset, tai oikeastaan sellainen valosade ovat minullekin tuttuja oireita, tulee heti kun vähänkin ponnistelee, tai vaikka kävelee ylämäkeä.
Hengessä olen mukana ja uskotaan että menee ohi. Minullekin sanoi se fysioterapeutti että stressi yms. saattaa laukaista huimauksen joka kestää kuukauden jopa kaksikin, eikä elimellistä syytä löydetä. Kuuntele ja katsele vielä jonkin aikaa, ennen kuin lähdet vaihtamaan lääkitystä, ja mene kunnon hierojalle, sekin saattaa jo helpottaa.
Tsemppiä !!!
Olen käyttänyt Efexor Depotia 75mg/vrk 9kk ajan. Olen yrittänyt lopettaa sitä, mutta minulla on myös edellämainittuja oireita. Joskus kun unohdan ottaa kapselin, huomaan sen viimeistään siinä vaiheessa, kun tulee huono olo; huimausta, pahoinvointia, eriskummallisia oireita. Kun ensimmäisen kerran totesin tämän, pelästyin että mikähän nyt on? Nyt tiedän mistä oireet johtuu. Kapselin voi avata ja puolittaa rakeet, ja sitä kautta vähentää annostusta, mutta kun yritän olla ilman, alkaa taas oireet.
Sitäpaitsi pääsiäisen aika on pahinta masennukseni aikaa, joten onkohan hyvä idea? Nyt on kyllä hyvä olo.
Tsemppiä kaikille!