Mitä tarkaalleen ottaen se tarkoittaa? Veri on vettä sakeampaa?
Jos henkilön suvussa on esim.romaania,tai juutalaisuutta,tai venäläisyyttä tai vaikka kaikkia niitä sekaisin:)) niin mikä veri on silloin sakein kyseisessä henkilössä??
Osaatteks te viisaammat vastata kysymykseeni?
Kun olen jäänyt vähän jälkeen niin monessa asiassa,valitettavasti..
Jos henkilön suvussa on esim.romaania,tai juutalaisuutta,tai venäläisyyttä tai vaikka kaikkia niitä sekaisin:)) niin mikä veri on silloin sakein kyseisessä henkilössä??
Osaatteks te viisaammat vastata kysymykseeni?
Kun olen jäänyt vähän jälkeen niin monessa asiassa,valitettavasti..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minusta kysymys on sukulaisuudesta kun siinä puhutaan verestä.
Eli suku on tärkeämpi.
Sukuja kun tutkii niin erityinen siunaus ja menestys on niissä suvuissa joissa on uskovia.
Raamatussakin on lupaus koko sukukunnalle ja toisaalta taas kirousta jos uskovia ei suvussa ole.
Tai olisiko se jos elää lakien mukaan siis raamatun niin siitä seuraa siunaus, katsomatta uskon määrää.
Esimerkiksi juutalaisia kun elää lain mukaan useasti seuraa siunaus.
Jos kuitenkin on suvussa ensimmäinen kun tulee uskoon se on käännekohta ja siunaus koko sille suvulle.
Menestystä sinulle ja suvullesi ja siunausta.
Millainen/mikä on sinun seurakuntasi?
Kiitos jätän vastaamatta.
Toivoisin sellaisten seurakuntien kuin useimmat menestys tai karismaattiset uudet seurakunnat ovat olevan minun seurakuntani missä olen rivijäsenenä.
Pääasia tietysti että kuulee Jeesukselle.
Jeesus on hyvä ja on siunannut aineellisesti ja hän jakaa hyviä lahjojaan anoville jotka kylvävät hänen viljapelloilleen.
tasan tarkkaan ensisijaisesti niitä oman perhekuntasi lähiommaisii, jotka ovat biologisista vanhemmistasi olevia siun systerflikkojasi sekä vel'miehiisi. Sitten seuraavaksi tulee serkut yms. suvun edustajat..
Uskonkuvioissa taas ver'sukulaissii ovat kaikki uskovat seurakuntaan katsomatta.