Jos vuosia on ennustettu, että pian on suurtyöttömyys historiaa ja tulee suuri työvoimapula.
http://elisa.net/uutiset/paauutiset/1135219466417.shtml
Oheisesta uutisesta voi päätellä, että aivan kohta meillä on ennennäkemätön työvoimapula käsissämme ja työttömyysprosentti 0! Meneekö miljoonan työttömän raja rikki pian?
http://elisa.net/uutiset/paauutiset/1135219466417.shtml
Oheisesta uutisesta voi päätellä, että aivan kohta meillä on ennennäkemätön työvoimapula käsissämme ja työttömyysprosentti 0! Meneekö miljoonan työttömän raja rikki pian?
Vastaukset 4
Vanhimmat
ja SAK mukana keimeissä?
on niin valtava. Minimipalkka Eestissä on n.200€/kk. Mormaali "hyvin" tienaava tehdastyöläinen saa 2€/h. Jos tälläiselle henkilölle tarjotaan 5 - 7€/h ja sen lisäksi jonkinlainen asunto niin varmasti lähtee Suomeen. Viikonloppuisin ehtii hyvin käydä kotona, takaisin tullessa edulliset eväät ja viinakset mukana. Viina myyntiin ja sillä lisätienestiä, eivät tosin kaikki tee näin. Tässä ihan lyhyesti yksi hyvä syy "työvoimapulan" ratkaisuun.
Rakentaminen Suomessa halpenee, kiitos eestin työläisten, mutta asuntojen hinnat vaan nousevat. Jossakin mättää!
joopajoo, irtolaisilla asunto parkkipaikalla asuntovaunussa, rikollisuus lisääntyy, ilkivalta, varkaudet, viinan ja seksinmyyntiä parkkipaikoilla jne....ketä tästä kiitämme? vanhasta vai?
hirviä onkin työvoimapula,
>>Suomalaiset työnantajat etsivät vuokratyövoimaa Virosta ennätystahtiin
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suomalaiset työnantajat etsivät vuokratyövoimaa Virosta ennätystahtiin/1135219466417