Huijataan yksinkertaisia ihmisiä

Tv:n "tietovisoissa" huijataan yksinkertaisia ihmisiä soittelemaan "kilpailuun" mahdollisimman monta kertaa...
Ja Suomestakin löytyy hölmöjä, jotka eivät tajua vajaaälyisenkin tajuamaa helpon vastauksen jujua. Ehkä on hyvä että tähän puututaan:

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id31946.html
6315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • myyntiä katsottu arjaislain vastaiseksi.
    Keskisen kyläkaupan pilkkikilpailut kylläkin.
    Katsos, kun perusteluna oli, että Tarja-arpojen myynti oli yleishyödylliseen tarkoitukseen menevää tukitoimintaa köyhälle sdp-puolueelle tyhmän kansan sivistämiseksi taantumuksen kuristavasta otteesta.

    Äänestä

Luulisi etä ihmiset haluavat tv-lupamaksuille vastinetta, eikä mitään rahastusohjelmia. Hyvä jos kielletään.

Äänestä
  • Siis itse en maksa lupamaksuja, vaikka joskus tsiikaankin tv:tä. Odotan että lupatarkastaja tulee hakemaan töllöni pois, siihen asti katson.

    Äänestä

Viesti on siinä kuus mummon markkaa kerta. Luulis puhelinlaskun olevan iso, mutta vanhemmat kaiketi maksaa nää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äksön kirjoitti:

Tv:n "tietovisoissa" huijataan yksinkertaisia ihmisiä soittelemaan "kilpailuun" mahdollisimman monta kertaa...
Ja Suomestakin löytyy hölmöjä, jotka eivät tajua vajaaälyisenkin tajuamaa helpon vastauksen jujua. Ehkä on hyvä että tähän puututaan:

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id31946.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu