Stadin asuntopulasta

KL88

Helsingin kaupungilla on kuulemma pulaa kunnallisista vuokra-asunnoista. Kaupungin on myös väitetty syrjivän asunnon tarvitsijoita kun se suosii helsinkiläisiä asuntoja jakaessaan. Yksi ryhmä jota ei ainakaan syrjitä ovat ns. maahanmuuttajat. Itse olen yrittänyt, mutta siinä onnistumatta, löytää edes yhtä asunnotonta ns. maahanmuuttajaa. Heitä ei yksinkertaisesti tunnu olevan. Kysynkin, onko niin, että muualta, tällä tarkoitan muualta kuin Suomesta, tulleet menevät automaattisesti muiden ohi asuntojonossa?

14

857

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ohi..
    • ja pula

      Samanaikaisesti suuri määrä asuntoja tyhjänä ja joita ei vuokrata. Tuttujen rapussakin jo 1½v tyhjillään ollut asunto johon ei oteta vuokralaisia koska täytyy olla valmius.

    • STADINasunnottomuus
    • NeverAgain

      Itse en muuta enää koskaan juoppohullujen ja sekopäiden naapuriksi "stadin asuntoihin". 2 eri asuntoa riitti, halvan vuokran vastapainoksi saat täysin sietämättömlä ja hulluja naapureita. Kiitti riitti lopullisesti!

    • On.se.sellasta

      Katselin Helsingin kaupungin vuokra-asuntotoimikunnan nimilistaa ja kas, siellä oli viisi muslimia (nimestä päätellen) ja puheenjohtaja oli vihreä. Joukosa oli vain vihteitä, demareita ja vassareita. Eiköhän tämä kerro tarpeeksi, miksi yksikään pakolainen ei ole asunnoton.

      • Anonyymi

        STADIN ASUNNOT Oy- eli hki kaupinki
        asuntojon- on mukana pankkien EU-faisstisessa pankkitunnus-pAINOSTUKSESSA?


    • Fjlllhjoi

      Neljännes asunnottomista on maahanmuuttajataustaisia. Tilastot kyllä löytää jos haluaa.

    • hostelliasujavain

      Laitoin asuntohakemukseen olevani koditon mutta eipä vastausta kuulu. Paljon parempi muuttaa muualle Suomessa tai vaikka ulkomaille jos on paremmin tilaa. On aivan liian inhottavaa olla toisten armoilla ja odotella kuuluuko vastausta vai ei. Pk-seutu on ylisuosittu ja liian täysi, asumiseen ei jää kaikille tilaa olit sitten ulkopuolelta tai kaupungissa jo syntynyt, siitä ei piitata. Ihan sama onko kadulla vai 100e hotellissa yötä, kun ei kuulu mitään niin ei kuulu ja jättävät sivuun. Hakemusta ei varmaan kukaan edes jaksanut/ehtinyt lukea, kertoo jotain myös työntekijöistä. Niin ja olen tosiaan suomalainen. Mitään huippuasuntoa tai edullisinta en edes odottanut, mutta tähän pätee sanonta p*skan saa pyytämättäkin ja olet oman onnesi seppä.

    • Siisus

      Jos olet asunnoton tai heikosti toimeentuleva, ainoa neuvo on muuttaa pois pääkaupunkiseudulta.
      Mieti mitä suhteita sinulla on muualle päin Suomea ja minkä paikan tunnet.
      Mielummin Nurmeksessa lämpimässä kaupungin yksiössä, jääkaappi täynnä ruokaa ja rahaakin vielä lompakossa.
      Muuttakaa pois sieltä ahdingosta.

    • fthtfdyh

      Totuus tähänkin ikuiseen kysymykseen meneekö ne ulkomaalaiset jonojen ohi ku asuntoja jaetaan niin vastaus siihen on,että kyllä ne menee.

    • Vihersyöpä

      Apul.kaupunginjohtajatar A.SinneTänneTonnemäen (viherpiipertäjä) sormet pelissä.
      Tietysti!

    • 2783468273712834

      Täytynee kai todeta sekin, että suurimmalla osalla vuokra-asuntojonossa olevista ihmisistä on jo jokin asunto.

    • Asuntopula_poistuu

      Asumistuensaajat eivät suostu asumaan muualla kuin kantakapakkansa korttelissa.

      Asuntopula poistuu perustamalla lisää juottoloita lähiöihin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      301
      1065
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      61
      877
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      76
      855
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      755
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      701
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      685
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      597
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      587
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      531
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      49
      529
    Aihe