Jos uskoo jumaliin, uskoo myös siihen että jumala tekee aina oikein...
Mitenköhän ne 50 000 000 ihmistä jotka kuoli esim II maiilmasodassa -oliko se muka oikein??
Aika tekopyhää olisi ajatella näin.
Oliko jumala kenties lounastauolla?
Mitenköhän ne 50 000 000 ihmistä jotka kuoli esim II maiilmasodassa -oliko se muka oikein??
Aika tekopyhää olisi ajatella näin.
Oliko jumala kenties lounastauolla?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Eikös se kuitenkin ole täten, jotta väkivaltaiset ihmiset tappoivat toisiaan rakkaudettomuuttaan, eikä siihen muut tahot olleet sekaantuneet, vai miten sinä näet asian tolan? Mitenkä olisi, jos sinäkin opettaisit itsesi jotakuinkin rehelliseksi ja hankkiutuisit jossakin vaiheessa eroon kaikista nuista vihantunteistasi?
Ennen kun Jumala aiheutti veden paisumuksen ja pelasti Nooan hän jaksoi katsella kuinka ihmiset sotivat,riitelivät,tappoivat...yms.
Ehkä Jumala ajatteli samoin myös silloin:"Kyllä he siitä vielä oppivat.Anna heille vain aikaa oppia".
Sitä paitsi ihminen on luomakunnan tyhmin ja vaarallisin olento---> Se tappaa huvikseen, se orjuuttaa palvellakseen itseään,se tuhoaa voiton tahdon takia,se kehittää yhä tappavampia aseita,se tuhoaa kaiken luonnon ympäriltään pikkuhiljaa....
Että tässä taas nähdään se että ei tässä voida Jumalaa moittia vaan ihmistä itseään.
Eikös ihmisen pitänyt olla Jumalan kuva?
Tiesitkö muuten että ihmisen ja apinan DNA on 98% sama?
...unohdit yhden asian Raamatusta:
"Ihminen on Jumalan kuva,kunnes saatana turmeli tämän kuvan ja houkutteli hänen syömään kielletyn puun hedelmän. Silloin Jumala karkoitti ihmisen Paratiisista ja asetti gerubeja ja lentävän miekan vahtimaan Paratiisin porttia."
"Jumala on kuitenkin uhrannut Ainoan Poikansa jottei yksikään joka häneen usko hukkuisi vaan saisi iankaikkisen elämän."
Tästä siis voimme päätellä----> Jumala rakastaa meitä,mutta meidän pitää myös toimia Hänen toiveensa mukaan jotta voisimme pelastua.
Kyllä tiesin.
-kiitos ja siunausta ja voimia kaikille-
olevan kristinuskon "kani hatusta". Hokkuspokkus ja kaikki on "selitetty": ei Jumala, mutta saatana. Jumala kyllä loi hyväksi, mutta saatana, Jumala kyllä tahtoi mutta saatana...
Näinhän se on. Saatana on se ikuinen syntipukki, jonka syyksi kaikki paha voidaan heittää. Niin se kristinusko toimii...
Mitä te täällä siis oikein kiukuttelette kuin pikku kakarat?
Uskokaan mihin uskotte---> Minun uskoni ei ole ainoa oikea.Sanoin vain mitä on kirjoitettu.
Ja hitostako te sen tiedätte kuka tätä kaikkeutta lopulta johtaa?
Ja kertokaas "viisaampana":
Kuka sitten on istuttanut pahan jos ei ihminen itse?
Mutta tästä pääsemmekin kysymyksee:
Kuka istutti pahan ihmiseen jos ihminen ei kerran ollut siitä itse koskaan aikaisemmin ollut tietoinen?
Tästä voimme päätellä paria asiaa:
Jumala on Rakkaus---> Hän ei sitä opettanut.
---> Enkelit ovat Jumalan kuvia.
---> Kuka tai mikä tähän siis on meidät ajanut(siis pahaan)?
Vastatkaapa välkyt tuohon kysymykseen.
jos Jumala on luonut kaiken, myös saatanan/paratiisin käärmeen ja ihmisen joka oli kykenevä tulemaan petetyksi
tai jos ihmiselle ei ollut selväkielisesti selitetty pahuuden olemusta ja silti käärme päästettiin sinne viattomia kataluudella viekoittelemaan
niin vastuullinen on Jumala koska hänenhän pitäisi olla kaikkivoipa ja hän on kaiken alulle pannut ja sallinut.
Ja jos sanot ettei Jumala sitä salli vaan ihminen joka syntiä tekee niin luepa Jobin kirja jossa Jumala päästi saatanan Jobia kiusaamaan ja luepa Aatamista ja Eevasta uudestaan jossa Jumala päästi käärmeen/saatanan ihmistä kiusaamaan.
Jumala loi ihmisen kuvakseen.Siis Jumalako lankesi koska kerran me olemme hänen kuvansa?
....testiksi.
Jobin kirjassakin Jumala halusi näyttää saatanalle kuinka uskollinen ihminen hänelle on:
esim. lapselle annetaan vapautta, mutta jos ne pienet toiveet/rajat rikotaan lisätään sääntöjä= sama perjaate Jumalallakin
....testiksi.
Jobin kirjassakin Jumala halusi näyttää saatanalle kuinka uskollinen ihminen hänelle on:
esim. lapselle annetaan vapautta, mutta jos ne pienet toiveet/rajat rikotaan lisätään sääntöjä= sama perjaate Jumalallakin
että maailma on menossa väärään suuntaan, ihmiset ovat väärämielisiä ja hyvä tahtoo kadota. jospa ukko ajatteli antaa meille opetuksen.
pohdinnoissani olen tullut siihen tulokseen, että ihminen ei ole jumalalle minkään arvoinen, mutta kaikki ihmiset yhdessä ovat tärkeintä. välillä ukko sitten antaa meille muistutuksen.
Kyseessä oli Herran rangaistus juutalaisille siitä, että eivät ainoastaan murhanneet Jeesusta vaan myös keksivät kommunismin ja vieläpä pystyttivät tuon hirviön yhden kristillisempien maiden paikalle!
Herra ei jätä kostamatta kenenkään pahoja tekoja, ei edes juutalaisten.
Lopunaikoina Herra on vievä työnsä loppuun ja hävittävää tuon kansan, jonka jäseniä Jeesus kutsui Saatanan synagoogaan kuuluvuksi. Niin paljon pahaa ovat juutalaiset tehneet ja tekevät nytkin, mm. edelleen harrastavat sairaita rituaalejaan missä kaappaavat kristittyjä lapsia ja vuodattavat nämä kuiviin imeten veret pillillä! Yksi esimerkki oli myös taannoinen terrori kristittyjen messuilla.
Kristityt kyllä ovat tehneet vain hyvää juutalaisille, ja näin ne puukottavat kaksituhatvuotisen tapansa mukaan selkään.
kommunismin. Tai ainakin opetti sitä.
Itse oletan Jumalan olevan perustilassaan passiivinen maailman suhteen. Jumala antoi maapallon ihmisen temmellyskentäksi. Jumala kuitenkin vaikuttaa maailmaan välillä, eli siis rukouksen ansiosta Pyhän Hengen välityksellä.
Että jumala olisi jollakin tavalla olemassa.
osuvasti.. "Hullu sanoo sydämessään, ei ole Jumalaa"
Se ei ehkä nyt aukea, mutta alka taphtua teidän järkenne vastaisia asioita.. siinä jo tulette hulluiksi.. Saatana kyllä ajaa teidät hulluiksi..
Maailmahan annettu paholaiselle ja paholainen tarjosi sitä Jeesukselle kunhan kumartaa tätä.
http://www.evl.fi/raamattu/1992/Matt.4.html#o11
Matt 4:8
Vielä Paholainen vei Jeesuksen hyvin korkealle vuorelle, näytti hänelle maailman kaikki valtakunnat ja niiden loiston
9 ja sanoi: "Kaiken tämän minä annan sinulle, jos polvistut eteeni ja kumarrat minua."
10 Silloin Jeesus sanoi hänelle: "Mene pois, Saatana! On kirjoitettu: 'Herraa, Jumalaasi, sinun tulee kunnioittaa ja ainoastaan häntä palvella.'"