Kuvaus/ohjaus

En tiedä pitäisikö haukkua kuvaajaa vai ohjaajaa,
kun tanssijoista näkyy välillä pelkät nilkat tai päät - kuvataan katosta tai jotain ihmeellistä verhomöykkyä. Vaikea sitä tanssia on arvostella,
jollei ammattilaiset osaa hommiaan. Vai onko kyse
taiteellisuuden tavoittelusta??? Samaten kammottava lavastus aiheuttaa väristyksiä!
2635
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eihän niitä voi tarkasti kuvata. Kameralla saadaan pelastettua edes se vähän, mitä pelastettavissa on...

Äänestä

Miten ihmeessä kuvataan tanssiohjelmaa jostain katonrajasta. Ei mitään järkeä. Sama juttu kun kuvataan tanssisalin toisesta päästä ja tanssipari tanssii salin toisessa päässä pienenä pisteenä, eikä minkäänlaista "lähizoomausta".
Välillä kamera seikkailee verhon takana. Monta askelkuviota ja ilmettä jää pimentoon noiden kuvauskulmien takia.

Kyllä ottaa niin pattiin ohjelman aikana nuo kamerat että tekis mieli siltä istumalta soittaa ohjelmapäivystykseen ja antaa hieman palautetta.
Ei vaan sitten kuitenkaan viitsi vaivautua.

Viitsisköhän joku toinen tehdä sen?
Jos sais edes lopuista ohjelmista nauttia rauhassa ilman kameroiden sekoilua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Järkyttynyt kirjoitti:

En tiedä pitäisikö haukkua kuvaajaa vai ohjaajaa,
kun tanssijoista näkyy välillä pelkät nilkat tai päät - kuvataan katosta tai jotain ihmeellistä verhomöykkyä. Vaikea sitä tanssia on arvostella,
jollei ammattilaiset osaa hommiaan. Vai onko kyse
taiteellisuuden tavoittelusta??? Samaten kammottava lavastus aiheuttaa väristyksiä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu