Tapetaan, huorataan, pannaan muija ja mukulat... siinä teille pyhä kirja kumarretaan kaikki.
Raamatun arvot päin p:tä
Arska
7549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
lasit päähän niin mielesi kirkastuu ja raamattu alkaa näyttämään hyvin mielenkiintoiselta kirjalta.
Olen lukenut joskus nuorena pariin kertaan läpi. Parhaat palat aika monesti. Vaikka siihen suhtautuisi pelkkänä kirjallisuutena, runoutena ja tarinakokoelmana, olisi se mielenkiintoinen.
Joillekin se on SE AINOA ELÄMÄNOHJE. Länsimainen sivistyksemme perustuu kuitenkin aika vahvasti Raamatun arvoihin. Löytyyhän sieltä toki raakaakin tekstiä. Onhan se muun ohessa kuvaus sen ajan ihmisistä.
Mielestäni se mihin Raamattu ei sovi, on että sitä käytetään lyömä"astalona" l. läimänä toista ihmistä kohtaan, olkoon tuo toinen sitten ateisti (tai vielä pahempaa), väärin uskova.
Raamattu kertoo rehellisesti senkin puolen ihmisistä, mitä he ovat tehneet väärin. Mutta ei kerro siksi, että he olisivat meille esikuvia. Raamatun opetus moraalista ja rakkaudesta,johon on pyrittävä- ei omin voimin, vaan Jumalan avulla-se on mahtavan kaunista luettavaa.
TÄSSÄ VÄHÄN SUORAAN RAAMATUSTA, MITEN VOIKAAN OLLA KAUNISTA JA TAVOITELTAVAA:
Kolossal.kirje.3:8
Mutta nyt pankaa tekin pois ne kaikki: viha, kiivastus, pahuus, herjaus ja häpeällinen puhe suustanne.
3:9 Älkää puhuko valhetta toisistanne, te, jotka olette riisuneet pois vanhan ihmisen tekoinensa
3:10 ja pukeutuneet uuteen, joka uudistuu tietoon, Luojansa kuvan mukaan.
3:11 Ja tässä ei ole kreikkalaista eikä juutalaista, ei ympärileikkausta eikä ympärileikkaamattomuutta, ei barbaaria, ei skyyttalaista, ei orjaa, ei vapaata, vaan kaikki ja kaikissa on Kristus.
3:12 Pukeutukaa siis te, jotka olette Jumalan valituita, pyhiä ja rakkaita, sydämelliseen armahtavaisuuteen, ystävällisyyteen, nöyryyteen, sävyisyyteen, pitkämielisyyteen,
3:13 kärsikää toinen toistanne ja antakaa toisillenne anteeksi, jos kenellä on moitetta toista vastaan. Niinkuin Herrakin on antanut teille anteeksi, niin myös te antakaa.
3:14 Mutta kaiken tämän lisäksi pukeutukaa rakkauteen, mikä on täydellisyyden side.
Niin harmi ettet sinä itsekään kykene tuota noudattamaan:
"Mutta nyt pankaa tekin pois ne kaikki: viha, kiivastus, pahuus, herjaus ja häpeällinen puhe suustanne.
3:9 Älkää puhuko valhetta toisistanne"
noitakin kohtia olet tällä palstalla toistuvasti itse rikkonut. Et taida itsekään uskoa raamatun sanaan?
Mitäs lahkolaisuutta sinä edustat? Kiinnostaa vaan tietään kenen edustajia täällä käy.
Minä en "edusta" mitään lahkolaisuutta. Enkä puhu minkään kirkkokunnan nimissä. Koti seurakuntani on täällä Ruotsissa Församlingen Arken. Arkenin perustajia ovat Gunnar ja Linda Berling. Gunnar on entinen luterin kirkon pappi. Joka halusi perustaa oman raamattukoulun ja seurakunnan. Lisätietoja Arkenista: www.arken.org.
myös miten orjia tulisi kohdella.