e-pillereiden lopettaminen

Lopetin e-pillerit (yasmin), koska ihoni rupesi kuivumaan ja pää oli jatkuvasti kipeä ja toisaalta en nyt tässä elämäntilanteessa pillereitä tarvitse. Nyt olen pari viikkoa ollut syömättä pillereitä ja maha on ollut kipeä useampana päivänä. Mietin vaan, että ovatko nämä normaaleita oireita vai ei? Mitä oireita muilla on ollut pillereiden lopettamisen jälkeen? Vai voivatko oireet liittyä siihen, että olisin raskaana?
4625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lopetin Femodenit itse vasta muutama päivä sitten ja raskaana näin ollen tuskin olen (vaikka se ei haittaisikaan) ja samoin alavatsa on minullakin ollut "outo" ja kipeäkin nyt koko ajan. Noin kymmenen vuotta tuli pillereitä napsittua, joten elimistö voi tietty olla hieman kummissaan, kun ei ylimääräisiä hormoneja enää saakaan. En usko, että tämä vatsa kipu ois epätavallista tai vaarallista. Raskauden epäilyn voit varmistaa tekemällä testin siinä vaiheessa, kun laskeskelet normaalien menkkojen alkavan. Se vaan voi olla hieman vaikeaa laskea, kun kierto voi mennä aika sekaisin eli kierron väli pidentyä..

Äänestä

oli itsellänikin kun viime kesänä lopetin Yasminien käytön. Minulle tuli ihan fyysistä pahoinvointia (tuli siinä muutama raskaustestinin tehtyä asian johdosta) ja huimausta. Nämä oireet menivät niin pahaksi (sai pitkin päivää käydä vessassa oksentelemassa viikkokaupalla), että koin järkevimmäksi jatkaa pillereiden syöntiä. Ja naps, nämä oireet hävisivät ja tutut sivuoireet palasivat :)

Ja siis raskaana en ollut. Vaihdoin Yasminit sivuoireiden vuoksi toiseen merkkiin, jotka osoittautuivat vielä huonommiksi. Nyt olen ollut hurjat neljä viikkoa ilman hormoneja. Huonoa oloa on ilmennyt myös nyt, mutta ei todellakaan samoissa määrin kuin noiden yasmineiden kanssa. Eli siis kaikkiaan, oireet voivat johtua siitä että olet lopettanut hormonit, mutta jos olet harrastanut suojaamatonta yhdyntää, niin kukapa tietää oletko raskaana...

Äänestä

kahdella ekalla viikolla lopettamisen jälkeen ei ollut mitään, sitten oksentelin yhden päivän mutta ei ole tietoa johtuiko mahataudista tms. nyt on maha sekaisin taas ja menkkoja odottelen, muutaman päivän päästä pitäisi alkaa, mutta ilmeisesti ei kannata vielä silloin odotella...? niin monella ovat siirtyneet.

itse söin e-pillereitä yli 7 vuotta putkeen. ensimmäinen ovulaatio oireineen ihmetytti, kun ei sellaista ole nähnyt viimeksi kuin 13-vuotiaana. että sen puolesta kyllä menkkojenkin pitäisi tulla ajallaan.

Äänestä

Mulla ainainen rintojen aristus ja apaattisuus vaihtui ylivilkkauteen ja vatsakipuun.

Totta kai on mahdollista, että olet raskaana, jos et ole huolehtinut ehkäisystä. Mutta luulisin, että elimistösi vain heräilee hormonipöhnästä.

Itse söin Tri-Femodenia 4½ vuotta, sitä ennen kokeilin Melianea, Cilestiä, Gracialia, Diane Novaa, Marvelonia sekä 2 vuotta Nova-T kuparikierukkaa... Nyt loppui kiusaaminen. Ekat oikeat menkat tyhjennysvuodon jälkeen alkoivat tänään :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie vaan kirjoitti:

Lopetin e-pillerit (yasmin), koska ihoni rupesi kuivumaan ja pää oli jatkuvasti kipeä ja toisaalta en nyt tässä elämäntilanteessa pillereitä tarvitse. Nyt olen pari viikkoa ollut syömättä pillereitä ja maha on ollut kipeä useampana päivänä. Mietin vaan, että ovatko nämä normaaleita oireita vai ei? Mitä oireita muilla on ollut pillereiden lopettamisen jälkeen? Vai voivatko oireet liittyä siihen, että olisin raskaana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu