Voisiko joku kertoa mitä nämä koiranluut ovat suomeksi? Kiitos.
Koiranluut
20
20291
Vastaukset
- vakaajan
välitangot tai välivarret.
Kallistuksenvaimentimen välitanko!?
- jere
Ne on tangot jolla kallistuksenvakaaja on kiinni renkaiden/jousituksen ripustuksessa.
- on.....
kallistuksenvakaajan yhdystanko.
- yleisnimi
Renkaan tuennassa käytettävistä tangoista.
Yleensä molemmissa päissä on kiinnityskorvake, jossa on kumipusla.
Muistuttaa siis sarjakuvien koiranluuta.
Ja yleisin on tuo kallistuksenvakaajan yhdystanko. - on...
niitä osia, joita pittää vaihtaa koko ajan jos ostat sopivan automerkin. Olen kuullut, että esim volvossa niitä menee koko aika ku ne on ylipitkät..
- Jyrki64
Hei, voisiko joku antaa vinkin paljonko suurinpiirten korjauskustannus, jos vaihtaa korjaamossa kallistuksenvakaajan yhdystangon VW Bora 1.6 -99 malliseen autoon? Olen ostamassa sellaisen auton, jossa on ainoa vika juuri tämä "koiranluut", etupäässä kolisee ajaessa kuopissa.
- Auto Masentaja 2
Osta se Pora sitten kun ne luut on uusittu.
Joku syy siinä on, ettei ole korjattu ennen myyntiä. Luultavimmin joku paljon kalliimpi osa on rikki ja kolisee ja myyjä haluaa jymäyttää sinua...
Mistä löysit näin vanhan aloituksen provoksi? - jyrki64
Auto Masentaja 2 kirjoitti:
Osta se Pora sitten kun ne luut on uusittu.
Joku syy siinä on, ettei ole korjattu ennen myyntiä. Luultavimmin joku paljon kalliimpi osa on rikki ja kolisee ja myyjä haluaa jymäyttää sinua...
Mistä löysit näin vanhan aloituksen provoksi?Auto masentaja: Kiitos vinkistä. Muuten auton omistaja on nainen osa-aikaeläkkeellä.. Autolla on ajettua 203 tkm vm 1999 ja hintapyynti 3000 €. Mutta katsotaan nyt. Hänen sukulaisistaan, auton asentaja on katsonut autoa. Auto on kaikin puolin kunnossa kuin nämä koiraluut. Jos todellinen syy on siinä, miksei korjaisi ne pois kun ne ei maksa paljon.
Nykyään löytyy hakukoneen avulla jopa muinaisempaa provoksia, jotka jäivät vielä kummittelemaan sivustoilla. Kenties päivittäjät toivottomia saada lisää asiakkaat näihin keskustelupalstoihin..
- ojii
hiiji
juuu - samovaarikaari
Ihan aiheellinen teksti. Bemarifoorumilla puhuvat vaan koko ajan jostain koiranluista. Ei niin kun yhtään voi tietää mihinkä ne liittyy! Sama kuin puhuisi persikasta perseenä.
- luut vaihtoon
Koiranluut ovat kovalla rasituksella. Kun auto menee kuoppaan, töyssyyn tai kallistuu tai muuten joustaa, niin aina juuri nuo osat joutuvat ottamaan vastaan erilaisia voimia.
Joissakin autoissa ne kestävät 100 tkm, toisissa 200 tkm.
Jos ne hajoavat jo alle 100 tkm:n aikana on kyseessä surkeaa laatua auton valmistajan taholta. - Anonyymi
luut vaihtoon kirjoitti:
Koiranluut ovat kovalla rasituksella. Kun auto menee kuoppaan, töyssyyn tai kallistuu tai muuten joustaa, niin aina juuri nuo osat joutuvat ottamaan vastaan erilaisia voimia.
Joissakin autoissa ne kestävät 100 tkm, toisissa 200 tkm.
Jos ne hajoavat jo alle 100 tkm:n aikana on kyseessä surkeaa laatua auton valmistajan taholta.En ole koskaan tiennytkään mistään 'koiranluista'. Toyotassa niitä ei sitten kai olekaan. Nykyisellä Corollalla on ajettu 240.000 eikä luista ole tietoakaan.
- Luu pää
Koiran luut pitävät koiran kasassa.
- veltto2
Pysyyhän koira kasassa ilman koiralluitakin, mutta on hirveän veltto
- ilmarintari
Koiran luu on englanniks dong bone. Googleta vaikka
- Anonyymi
Öö siis miten niin juuri koiran luu? Onko koiralla jotenkin erilaiset luut kuin muilla eläimillä? Ja ne muistuttaa jotain auton osia?
- Anonyymi
Ei sinne auton alle sopisi esim. hevosen tai norsun luut.
- Anonyymi
Kallistuksenvakaajan nivelet akselistoon. Ovat koiranluun näköisiä.
- Anonyymi
Typeriä nimityksiä keksivät, en ainakaan omassa autossa käytä mitään rakinluita.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1746340- 1471754
- 1131538
- 511280
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46962Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢34905Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98874Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5819Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan231775- 41769