8 Miljoonaa dollaria tulee maksamaan kun 2,2 miljoonaa Ellen Whiten kirjaa tullaan jakamaan adventisteille. Luitte oikein, "adventisteille!
Miksi adventisteille Ellenin kirjoja? Eikö kaikilla adventisteilla ole jo niitä kirjoja? Miksi ei levitetä niitä ei-adventisteille?
Vastatkaa, ketkä tietävät. Miksi kaikkien aikojen suurin kirjaprojekti kohdistetaan adventisteille. Timo Flink voisi tietää vastauksen.
http://www.spectrummagazine.org/weblog/060413blogosphere.html
.
Miksi adventisteille Ellenin kirjoja? Eikö kaikilla adventisteilla ole jo niitä kirjoja? Miksi ei levitetä niitä ei-adventisteille?
Vastatkaa, ketkä tietävät. Miksi kaikkien aikojen suurin kirjaprojekti kohdistetaan adventisteille. Timo Flink voisi tietää vastauksen.
http://www.spectrummagazine.org/weblog/060413blogosphere.html
.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ilmeisesti siksi, että Whiten kirjojen jakamista pidetään tärkeämpänä kuin Raamattujen jakamista - tai ehkä siksi, että adventtikirkon sisällä on alkanut esiintyä lipsumista pois Whitesta. Kurinpalautus?
Jos nuokin rahat käytettäisiin Raamattujen jakamiseen ei-uskoville, jokunen sielu saattaisi pelastua. Enkä kaipaa tähän perään mitään kuittailua 'adventistien mittavasta avustus- ja evankeliointitoiminnasta'.
Adventtikirkko on kultti uskonta.
Kultti tarvitsee henkilön johtamaan .
Kristinusko puhtaana ei voi hyväksyä ketään Kristuksen rinnalle.
Vääriä profeettoja ja vääriä sanomia on ennustettu tuleviksi lopun aikoina.
Ne käyttävät Raamattua mutta he eivät julista Kristuksen evankeliumia.
Viimeisinä aikoina on maailmassa vallitseva väkevä eksytys, joka julistaa Raamatun sanaa omassa opissaan mutta hylkää Ristin sanoman ja Jumalan polkee Jumalan armon ja ihmisten oman yrittämisen se kohottaa pelastuskysymykseksi.
Adventtikirkko on eräs näistä eksyttävistä organisaatioista joka pyrkii ottamaan ihmiset saaliikseen oppinsa alaisuuteen.
He käyttävät lakia syyttäjän ottein armon sijassa.
Sillä he kaikin keinoin osoittavat ihmisen kelvottomuutta elleivät tule heidän opettamiensa oppien alaisuuteen.
Mikäpä olisi kavalampaa kuin käyttää samaa Jumalan sanaa syöttinään kuin Evankeliumissakin on käytettynä?
paikkaansa.Adventti sanoma on puhtaasti Kristuksen oppiin perustuva ja ainoastaan Kristusta koroittava.
Joka muuta väittää on panettelia,eikä hänellä ole oikeaa tietoa adventisteista.
Sitäpaitsi on ollut todella suuriakin raamatun levittämis kampanjoita ja on koko ajan.
Ellen GW:illa,on meille tärkeä varoitus lopunajan eksytyksestä,josta Suuritaistelu kertoo.
Senvuoksi Jumalan lakia vastustavat ja sitä muuttelevat,hyökkäävätkin häntä vastaan suurella vihalla,
kun eksyttäjiä yritetään paljastaa.
Jeesus varoittaa eksytyksestä,Paavali varoittaa ja sanoo,että laittomuus on jo vaikuttamassa,
Luther varoittaa,hän sanoo että Saatana ilmestyy kaikessa laittomuuden hengessä
ja eksyttää laittomuuteen jopa valitutkin.
Tämä on lopunajan varoitus,ja kun laittomuus saa vallan,kylmenee monien rakkaus.
Mikä riivaaja se on mennyt nykyajan ihmisiin?
Miksi Jumalan Iankaikkinen ja hyvä lakikin pitää mennä ihmisten toimesta muuttamaan?
Ovatko he tulleet viisaammiksi kuin Jumala?
Se mikä on kelvannut vahemmilleni ja isovanhemmilleni,
kelpaa myöskin minulle.
Tämä on sitä lopunajan laittomuutta,josta on varoitettu:
-Saatana hyökkää suurella vihalla ja voimalla Jumalan käskyjä
ja niiden noudattajia vastaan.
...pysykää laissa ja profeetoissa, joka ei näin sano,ei sillä aamunkoittoa ole!
Ei meillä todellakaan ole mitään tarvetta tietää adventtiopeista yhtään mitään.
Mistä ihmeestä teille on sellainen ihme käsitys tullut?
Ellen, ellen .Eksyttäjä eksyttäjä.
Mitä tekemistä elleneillä on meidän kanssamme?
Ei siinä mitään riivaajia tarvita jos ei teidän selittelyjänne jää kuuntelemaan.
Teillä on kumma tarve itsestänne puhumisen hengellisellä keskustelupalstalla.
Aivan samaa on mormooneilla ja jehovan todistajilla omilla sivuillaan. Täällä se on vain kiusallista kun sivut eivät ole teidän nimissänne.
Mikä teitä vaivaa?
leviää kulovalkean tavoin.Se meitä vaivaa ja peloittaa.
Mutta Jumalan avulla voitamme tämän taistelun saatanaa vastaan.
Haluatko sinäkin olla Jumalan sotajoukoissa vai jättäytytkö saatanan hoiviin?