Mummu sanoi ennen, että pyhätyöllä ei ole siunausta, eikä leipoakaan saanut.
Minä vaan tykkään leipomisesta niin paljon, että tänäänkin väsäsin pari piirakkaa. Muuten olen kyllä mummon neuvoja yrittänyt totella...
Saako sunnuntaina leipoa?
12
478
Vastaukset
- niin miks ei
sais leipoa sunnuntaina? Eipäs tuota aikaa tahdo nykyisin kellään olla niin paljoa arkisin et kätensä taikinaan ehtii upottaa. Ja onhan se ihanaa saada sunnuntaina tuoretta leivonnaista.
- sweet_lemon
"säännön" tarkoitus on ollut alunperin, että ihmisten pitäisi levätä raskaan työviikon jälkeen yksi päivä. Onhan se varmaan leipominenkin ennen aikaan ollut raskaampaa, kun on pitänyt uunit puilla lämmittää jne. Nykyään se leipominen vaan helppoa ja rentouttavaa, joten sovellan sääntöä sen mukaan. Jos huvittaa, niin leivon :)
- pohjanhovi
sweet_lemon kirjoitti:
"säännön" tarkoitus on ollut alunperin, että ihmisten pitäisi levätä raskaan työviikon jälkeen yksi päivä. Onhan se varmaan leipominenkin ennen aikaan ollut raskaampaa, kun on pitänyt uunit puilla lämmittää jne. Nykyään se leipominen vaan helppoa ja rentouttavaa, joten sovellan sääntöä sen mukaan. Jos huvittaa, niin leivon :)
kerrotaan levänneen seitsämäntenä päivänä luomistyöstä voipuneena. Tämä on kirjattu isoonkirjaan ja siksi sunnuntai pitäisi olla lepopäivä. Sunnuntaina leivottu leipä ei säily kuin 2 päivää. Näin ennen maaseudulla uskottiin.
Minkähänlaisia piirakoita leivoit? Tuoksusta päätellen ei kerkee piirakat homehtumaan. - sweet_lemon
pohjanhovi kirjoitti:
kerrotaan levänneen seitsämäntenä päivänä luomistyöstä voipuneena. Tämä on kirjattu isoonkirjaan ja siksi sunnuntai pitäisi olla lepopäivä. Sunnuntaina leivottu leipä ei säily kuin 2 päivää. Näin ennen maaseudulla uskottiin.
Minkähänlaisia piirakoita leivoit? Tuoksusta päätellen ei kerkee piirakat homehtumaan.säilyvyysongelmaa. Perää on varmaan lepopäivän pitämisessä, päiväunet on enemmän kuin sallittuja sunnuntaisin (varsinkin baari-illan jälkeen ;)
Tein pääsiäisen kunniaksi persikkapiirakkaa, toinen meni pakasteeseen, toinen tuossa iltakahvella jo aika pieneksi kutistui.
- isledudiable
sitä nyt leipoa saa! niin luulisin jos sitä jokin EU direktiivi ole erikseen kieltänyt! mutta ei kai ainakaan suomen laki sitä kiellä ja tuskin se lain vastaista on!
- sweet_lemon
meidän mummon sana on melkein laki! Siinä kuule moni ennen kalpeni kun mummo sano. Nyttemmin on vähän rauhallisempi yli ysikymppinen.
- sola"
mäkin tykkään leipoa. Siinä saa purettua aggressiotkin samalla, kun mäiskii taikinasta ilmoja pihalle... ;)
- sweet_lemon
vaan kivaa upottaa kädet johonkin oikeaan aineeseen, tuntea pehmeä taikina käsissään, ja nähdä oikeita työn tuloksia :) varsinkin kun oikea työ on lähes "näkymätöntä"
- jos ei käytä
hiivaa, sokeria ja siirappia.
- aina yöllä
Kauhistuttaa, kun musta tulee mummo niin perinteitä on jatkettava. Ei muuta kun keskiyöllä piirakan tekoon ja anteeksi vain vaivaankin vielä...;)))
- yksitypy
mummon kans samaa mieltä. Ei saa sunnuntaina leipoa.
Mäkin ostan raakapakastepullaa ja vain paistan :=))))- sweet_lemon
on se hyvä puoli, että ei tuu tiskiäkään! Saa levätä senkin ajan! Kyllä minäkin monesti olen pakastepullaa paistanut, kätevää on ja ihan hyvää :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006514
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t313890törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303305Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3781783- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471043Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11986Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11920- 42889