MITÄS NÄITKÄÄN ENSIN ???

Pääsiäis uskomuksissa on seuraavaa, tiedä häntä pitäneekös paikkaansa. Pahus kun ei koirasta kerrottu mitään. Kait se jatkuu vuosi samoin kuin ennenkin.


Minkä elävän pääsiäisaamuna näkee, siitä voidaan päättää, minkä tapainen seuraavan pääsiäiseen saakka on.

Hevonen ja pienet linnut tietävät hyvää, kissa varis ja harakka mm. pahaa.

Jos pääsijäisaamuna ensimmäiseksi näkee kissan, on sinä vuonna uninen ja laiska, vaan jos ensimmäiseksi näkee linnun, on vilpas ja ahkera.
6350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mä näin mun ukkoni sänkisen posken, kun aamulla silmäni avasin. Seuraava elävä taisi olla talitintti ikkunan takana.

Äänestä
  • ukko pihalle ja ota minut

    Äänestä

  • ...sehän tietääkin hyvää, mutta sängestä en mene sanomaan. Unohda nähneesikään sitä ;DD

    Äänestä

Ensimmäisenä näin aamulla banaanikärpäsen (en tiedä ovatko ne erittäin pienet ötökät oikeita banaanikärpäsiä, sillä nimellä olen kuitenkin oppinut niitä kutsumaan). Sen jälkeen menin ulos ja bongasin variksen. Seuraavaksi näin kissan. Silittelin tätä kyseistä kissaa useaan otteeseen. Sitten näin koiran, sen jälkeen uudelleen sen saman kissan, sitten taas sen koiran, sitten vielä kerran sen kissan ja lopuksi vielä sen koiran. Näiden nisäkäshavaintojen välissä näin hämähäkin kellarissa ja useita lintuja pitkin päivää. Osa havaitsemistani linnuista lensi, osa istui puussa ja eräs fasaani yritti määrätietoisesti kävellä ohjastamani vuokra-auton alle. Näistä havainnoista esittäisinkin pari kysymystä:

1. Tietääkö hyönteisen näkeminen hyvää vai huonoa vuotta? Jos olisin nähnyt muurahaisen niin todennäköisesti olisin ollut varsin ahkera. Nyt näin kuitenkin banaanikärpäsen joka on lähinnä ärsyttävä, joskin harmiton.

2. Jos hyönteisen näkeminen tietää hyvää vuotta, niin kumoavatko seuraavaksi nähdyt varis ja kissa tämän hyvän enteen? Tulihan siinä kuitenkin kaksi "ei-toivottua" asiaa peräjälkeen...

3. Vaikuttaako koira tähän asetelmaan mitenkään?

4. Jos olisin nähnyt sen itsetuhoisen fasaanin ensimmäisenä, olisiko se tarkoittanut oman itsetuhoviettini voimistumista? Olisinko kenties innostunut harrastamaan laskuvarjohyppelehdintää, venäläistä rulettia, sienien syömistä, leijonankesytystä tai bingoa ja näin moninkertaistanut riskini kuolla ennen seuraavaa pääsiäistä?

5. Olemmeko me kyselyikäiset ärsyttäviä?

Äänestä
  • ...nähnyt baarikärpästä ;DD

    Äänestä

  • Uppis kirjoitti:

    ...nähnyt baarikärpästä ;DD

    Ei, baarikärpäseen en törmännyt koko päivänä. Näin kyllä erään kerrostaloasunnon parvekkeen edessä olevan koivun oksilla merkkejä baarikärpästen reviirinsisäisestä valtataistelusta. Naaraspuolinen baarikärpänen oli ilmeisesti voittanut koska uros oli kuulemani mukaan poistunut reviiriltä. Valtataistelun aiheuttamassa kiihkossaan naaras oli poistanut reviiriltä myös kaikki uroksen tavarat heittämällä ne parvekkeen kautta ulos. Maassa oli suuri kasa uroksen omaisuutta ja voittonsa merkiksi naaras heitti vielä uroksen pitkät kalsarit pihakoivun oksistoon.

    En siis nähnyt näitä baarikärpäsiä, mutta niiden jälkiä kyllä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uppis kirjoitti:

Pääsiäis uskomuksissa on seuraavaa, tiedä häntä pitäneekös paikkaansa. Pahus kun ei koirasta kerrottu mitään. Kait se jatkuu vuosi samoin kuin ennenkin.


Minkä elävän pääsiäisaamuna näkee, siitä voidaan päättää, minkä tapainen seuraavan pääsiäiseen saakka on.

Hevonen ja pienet linnut tietävät hyvää, kissa varis ja harakka mm. pahaa.

Jos pääsijäisaamuna ensimmäiseksi näkee kissan, on sinä vuonna uninen ja laiska, vaan jos ensimmäiseksi näkee linnun, on vilpas ja ahkera.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu