Ei kannata ostaa israelilaisia kirsikkatomaatteja koska ne maistuu pahalle ja menevät nopeasti pilalle. Minulla oli kirsikkatomaattirasia yhden päivän jääkaapissa ja niihin tomaatteihin tuli hometta hyi!
Suomalaiset kirsikkatomaatit on kyllä paljon kalliimpia kuin israelilaiset mutta paremman makuisia ja säilyvät jääkaapissa monta päivää.
Suomalaiset kirsikkatomaatit on kyllä paljon kalliimpia kuin israelilaiset mutta paremman makuisia ja säilyvät jääkaapissa monta päivää.
Vastaukset 15
Vanhimmat
mauttomia koska ovat raakoja ja siksi säilyvät pidempään.
Haluan myös tukea israelia joten ostan kaikkia mahdollisia tuotteita jotka tulevat israelista.
apelsiinit on ainakiin huonot
tekemä auto:)))))
Ostin nimittäin mersun. Saksassa Mercedeksen tehtailla työskentelee jo selvänä enemmistönä mm. Turkkilaiset, Albaanit ym. muslimimaista tulevat maahanmuuttajat. Autossa ei ole mitään valittamista, toimii erinomaisesti, vaikka vähän käytetyn ostinkin.
Ajattelitko itse ostaa sitten Juutalaisten tekemän auton (ja mikäköhän se sitten olisi???) :))))))))))))))))
mercedes benzin pääsuunnittelija on juutalainen.
On kehittänyt mm. maybachin jonka pitäisi vähän ronkelimmallekin kelvata.
israelilaisia tuotteita, he laittavat rahat vain sotimiseen.
Miksi Israel ei jätä puolustautumatta ja anna Hamasin toteuttaa unelmaansa:Israel mereen? Vastaapa miksi?
heti huomenna niitä etsimään ja ostamaan.
...jotka tulevat Israelista jäävät minulta ostamatta.
jos väkivallan ja terrorismin tukeminen on sinusta hyvä asia mikset anna rahojasi suoraan palestiinalaisille?
Kannattaa israelilaisia tuotteita esim. kiinankaalia ostaessa muistaa myös millä tuotteita ainakin paikoitellen kastellaan.
Eli sianvirtsa veden puutteen vuoksi kastelussa käytettynä saattaa aiheuttaa esim. niveltulehduksia (yersinia).
Itse olen oireillut kyseisestä asiasta enemmän tai vähemmän vuosikausia ja muuta diagnoosia ei ole osattu antaa kuin kyseiset vihannekset.
Ihmetyttää vain, että asiasta ei puhuta kovinkaan julkisesti ja vain ajoittain silloinkin.
Suomessakin käytetään virtsaa ja ulosteita lannoitteena mutta kemialliset lannoitteet ovat nykyään hyvin pitkälti syrjäyttäneet nuo keinot.
Karjan virtsan ja ulosteiden käyttäminen on hyvin vanha keino lannoittaa ja paljon puhtaampaa kuin kemialliset lannoitteet.
Hyvä tyhmä! Siis israelilaiset kasvattaisivat sikoja virtsan vuoksi? Eihän ne edes syö sianlihaa!
Tomaateista puheenollen; hollantilaiset tomaatit hakkaavat närppisläiset kitkerät punamunat mennen tullen! Ja vielä puoleen hintaan!
Närppesläiset kasvatetaan vuorivillassa, johon TIPUTETAAN jotain kemiallista mömmöä!!!
lisää tietoa suomalaisista menetelmistä
Se on totta. Olin kibbutsilla aikoinaan ja näin omin silmin saman.
Lannoittaminen ja kastelu lienevät eri asioita pohojanmaallakin, missä tuotteiden puhtaudesta ollaan tarkkoja.