Ulkomailta tuodun käytetyn pakun

Paljonko on?, entä, jos rekisteröi kuorma-autoksi?. Kertokaapa tuoneet/tuojat esimerkkejä.
1792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Et sitten yhtään laajempaa kysymystä löytänyt ruodittavaksi!?

Ensinnäkin, kuorma-autoista ei mene senttiäkään autoveroa.

Pakujen verotuksen saat selville, kun sijoitat haikailemasi pakun käyvänarvon tullin taulukoihin.

http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/02_Kaytetyt_ajoneuvot/08_Laskuesimerkkeja/index.jsp

Jos tietosi kuitenkin ovat näin vähäiset, niin on melkoinen riski, että ominpäin hakemasi auto jää rekisteröimättä kuorma-autoksi, koska ulkomailla tyypillinen kokonaismassa on tasan 3,5 tonnia, kun Suomessa pitäisi kuorma-autoissa olla yli sen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Verot +alv kirjoitti:

Paljonko on?, entä, jos rekisteröi kuorma-autoksi?. Kertokaapa tuoneet/tuojat esimerkkejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu