Kestääkö auto painepesurilla pesua. Tarkoitan pitääkö varoa tiettyjä kohteita?
Auton pesu painepesurilla?
Mies
51171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kojelaudan mittareita ja nahkapenkkejä on syytä varoa
Olen kaikkia autojani pessyt painepesurilla (160 bar) missään ei ole ongelmia ollut. Paitsi ikkunoiden tiivisteet ovat joskus vuotaneet eli vettä on hieman päässyt sisälle. Moottorin pesu painepesurilla onkin sitten eri juttu siellä niitä varottavia kohteita sitten jo löytyykin.
Kertokaa missä kohtaa auton pesussa tarvitsee 160 baarin painetta. Mulle tää on täydellinen arvoitus. Itse olen pärjännyt hyvillä aineilla ja normaalilla letkupaineella.
Vastaus siihen 160bar? puutarha letkukin riittää mutta mistä tahansa painepesurista saa tarpeeks painetta auton pesemiseen, ei se paine sitä ongelmaa ratkase että miten sen lian saa irti.
Moottorin pesussa vaan että sähkölaitteet ei tykkää tietenkään vedestä joten niihin ei suora painetta/vettä. Mulla ei kyllä uudempien autojen kanssa ole tullut mitään ongelmia moottorin pesun kanssa. Pidän myös konehuoneen yhtä siistinä kuin auto muutenkin.
Hiekka eli siitä ne naarmu pyörteet tulee maalipintaan kun hierotaan hiekkaa sen päällä! Mahdoton sitä kait kokonaan on saada pois mutta niin ei pitäis tehdä jos kerran autoaan pesee että sitä ei huuhtele kunnolla liasta. vaikka liuotinta käyttäen alkuun jos todella likainen. Ainakin autoglym vaha kestää hyvin liuotin pesuakin ja eikä kulu pois ihan helposti. Normaali pesuun autoshampoot kun ei kovin likainen.
Likainen auto pesuaineet päälle ja sitten harjaa,
sama homma on hio hienolla hiekkapaperilla maalipintaa tosin sillä se käy nopeammin kuin pelkällä harjalla, maalipinnan tuho.
tykitä renkaisiin talvella, niin lähtee kaikki irtonainen pois.