Mulla on ollut Mirena nyt reilun vuoden ja edelleen menkat kestää 11-14 päivää ja tulevat 3 viikon välein =( Kierukka laitettiin liian runsaiden menkkojen hoitoon ja siihen se on auttanutkin, mutta kyllä alkaa hermot mennä kohta vuotojen pituuden takia =(
Mitähän muita hoitokeinoja ois noihin liian runsaisiin menkkoihin ??
En kyllä uskalla oikein ottaa poiskaan sitä kun sit menee taas vähintään 3 pv kuukaudessa kotosalla "vuotaessa". Ja anemia iskee takaisin.
Onko kellään noi menkat vielä näin pitkän ajan kuluttua asennuksesta lyhentynyt?
Mitähän muita hoitokeinoja ois noihin liian runsaisiin menkkoihin ??
En kyllä uskalla oikein ottaa poiskaan sitä kun sit menee taas vähintään 3 pv kuukaudessa kotosalla "vuotaessa". Ja anemia iskee takaisin.
Onko kellään noi menkat vielä näin pitkän ajan kuluttua asennuksesta lyhentynyt?
Vastaukset 8
Vanhimmat
reilu kk sitten mirena ja eikun tiputtelee jatkuvasti , välillä reilua vuotoa, ensi viikolla käyn otattamassa pois eihän tätä jaksa ollenkaan. edellinen hormonikierukka oli levonova eikä vuotoa koko aikana
kuin LEvonova, kauppanimi vain vaihtunut. Vuotoon auttaa estrogeenivoide (sivellään olkapäähän). Kannattaa soittaa/käydä gynellä että saat reseptin.
Eikös se hormonikierukka ihan normaalistikin aiheuta vuotoja alussa? Ei ehkä kannattaisi tehdä johtopäätöksiä vasta 1 kk:n jälkeen, koska kyllä ne vuodot siitä vähenevät, ja todennäköisesti loppuvat viimein kokonaan!
Mullakin alussa tiputteli yli 3 kk ennenkuin keho tottui.
Myös mulla noin kolem kuukautta tiputtelua, sitten ei ollutkaan viiteen vuoteen kuin kaksi kertaa oikein kuukautiset ja joskus harvoin tiputtelua, jolloin pärjäsin pikkuhousunsuojilla.
Nyt on toinen Mirena (eka oli Levonova mutta tasan sama tuote) menossa ja toisen vaihdon jälkeen oli tiputtelua, hyvin vähäistä, noin viikon.
En minäkään suosittele poistattamaan vielä, kyllä se vuoto siitä tasoittuu.
Odottelehan ihan rauhassa, minulla kesti vuodot ja tiputtelu lähes vuoden, sen jälkeen ei 3 vuoteen ole ollut muuta kuin joskus pientä tiputtelua.
Kiva kuulla että jollain muullakin on ollut noin kauan noita vuotohäiriöitä ja silti lopulta loppuneet. Täältä kun lukee näitä juttuja niin saa sen käsityksen että melkein 100% vuodot loppuu siihen ekaan kolmeen kuukauteen.
Jos mä nyt sitten vielä odottelen jonkunaikaa ja sitä estrogeeni-voidetta voisin tietty kysyä gyneltä, jos se vaikka auttaisi.
Joku kyseli täällä painonnoususta, niin mulla ei ainakaan ole paino noussut Mirenan aikana yhtään.
Eikä ole mitenkään vaikuttanut mielialaan yms. eli sen puoleen sopii mulle kyllä todella hyvin.
Akne on kyllä jonkunverran pahentunut ja siihen onkin menossa nyt 3kk:n tetralysal kuuri, mutta en osaa sanoa onko aknekaan pahentunut Mirenan takia, kun kierukka on ollut sentään jo yli vuoden ja nyt vasta pukahti nuo finnit naamaan.
Miulle laitettiin noin kuukausi sitten Mirena hormoonikierukka ennen sitä oli kupari. Miulla ei oo ollu minkäänlaista vuotoa vielä...ohjeissa luki että näinkin voi käydä mutta silti ihemtyttää.
Odottelen nyt alkaako kuukautisetkaan...
Miulla ei oo ilmestynyt iho-ongelmia eikä muitakaan ongelmia ainakaan vielä mutta ainut jota jännään miten käy lihomisen kanssa. Onko kellään kokemusta siitä?
Hormoonivalmisteiset ehkäisypillerit aiheuttivat nesteenkertymisen aikoinaan ja lihoin jonkun verran mutta Mirenan ohjeista luin sekä lääkäri vakuutti ettei näin tulisi nyt käymään.