Miksi ilmestyskirjan

on verhottu sellaiseksi symbooliseksi sopaksi,ettei tällainen tavan ihminen saa siitä mitään selvää?
Kiinnostaisi lukea näitä ennustuksia menneistä ja tulevista tapahtumista,mutta minulle se ei aukea ollenkaan.
2501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Luuk.
21:25 Ja on oleva merkit auringossa ja kuussa ja tähdissä, ja ahdistus kansoilla maan päällä ja epätoivo, kun meri ja aallot pauhaavat.
21:26 Ja ihmiset menehtyvät peljätessään ja odottaessaan sitä, mikä maanpiiriä kohtaa; sillä taivaitten voimat järkkyvät.
21:28 Mutta kun nämä alkavat tapahtua, niin rohkaiskaa itsenne ja nostakaa päänne, sillä teidän vapautuksenne on lähellä."



Dan
12:9 Niin hän sanoi: "Mene, Daniel, sillä ne sanat pysyvät lukittuina ja sinetöityinä lopun aikaan asti.

12:10 Monet puhdistetaan, kirkastetaan ja koetellaan, mutta jumalattomat pysyvät jumalattomina, eikä yksikään jumalaton ymmärrä tätä, mutta taidolliset ymmärtävät.

Äänestä

.
Joku vastasikin sulle jo melko hyvin, vaikkakin sinun näkövinkkelistäsi katsoen ehkä vaikeatajuisella 'kaanaan kielellä'.

Siis näin 'omin sanoin' lisättäköön muutamia ajatuksia.

Raamattuun on kirjoitettu eräitä asioita:

a) ihan 'selkokielellä',
b) joitakin asioita osin peitetysti ja
c) joitakin kokoaan lukitusti.

Kohtaan a) kuuluvat mm. historialliset tapahtumat, sukuluettelot, ilmestysmajan rakenne ja pelastukseen liittyvät seikat.

Kohtaan b) kuuluvat osa kohdan a) seikoista ja eräät vain osittain Raamatussa selvennetyt profetiat, kuten Danielin kirjan peljättävä kuvapatsas, joka selitetään myöhemmin. Kuitenkin kyseinen patsas sisältää lisäksi salaisuuksia tulevaisuuteenkin nähden, sillä monet (ellei peräti kaikki Raamatussa mainitut) profetiat ovat 'monikerroksisia'.

Tällä 'monikerroksisuudella' en tarkoita sitä, että profetioita saisi tulkita miten vain, vaan että Korkein on sisällyttänyt ikuiseen Sanaansa erittäin tiiviisti 'pakattua' informaatiota, mikä' avautuu vain Hänen Pyhän Henkensä opastuksella.

Kohtaan c) kuuluvat lopun aikoihin asti sinetillä suljetut profetiat. Niitä ei ole suljetttu siksi, että ihmiset tulisivat uteliaiksi ja sen kautta Raamattu pysyisi ajasta aikaan mielenkiintoisena kirjana, vaan siksi, että perkele ei saa tietoonsa Korkeimman suunnitelmia voidakseen vaikeuttaa yksinkertaisten ihmisten pelastusoperaatioita maan päällä.

Me pienet ja ymmärrykseltämme rajoitetut ihmislapset saamme Luojamme armosta tietoomme kaiken tarvitsemamme, kunhan vain elämme nöyrinä Jumalaan ja Yeshuaan luottavaisina, pyrimme olemaan avuksi lähimmäisillemme sekä kartamme kaikenkaltaista pahaa. Tärkeintä meille on etsiä ENSIN Jumalaa ja Hänen vanhurskauttaan Pojassaan Yeshuassa. Ne löydämme parhaiten rukoillen Raamattua lukemalla. Ne löydettyämme saamme Yeshuan lupauksen mukaisesti KAIKEN MUUNKIN siinä ohessa.

Tuohon 'kaikkeen muuhun' sisältyy Ilmestyskirjan ja Raamatun muittenkin Kirjoitusten ymmärtäminen riittävässä määrin voidaksemme päästä ajasta ajattomuuteen siirtyessämme taivaskotiin pyhien kotikaupunkiin, uuteen Jerusalemiin ja Paratiisin riemuihin.

UT:ssa mainitaan, ettei ainuttakaan Raamatun profetiaa ole kirjoitettu tai saatu aikaan ihmisen tahdosta eikä ihmisviisauden avulla, vaan ne on kirjoitettu Pyhän Hengen inspiraation kautta sen mukaisesti mitä Korkeimman pyhät ovat saaneet tiedokseen Jumalalta.

Siksi mitään Raamatun profetiaa ei kyetä ihmisviisaden avulla selittämään, eikä oikealla tavalla käsittämään. Ne voidaan ymmärtää vain Pyhän Hengen opastuksen kautta. Sinun tulee siis ottaa uskossa vastaan Pyhä Henki. Hänet saat kokiessasi aidon apostolisen uudestisyntymän, mistä merkkinä on kielilläpuhuminen. Mainittakoon, ettei luterilaisen opetuksen mukainen, muka vauvakasteessa Jumalan lapseksi syntyminen, ole mitenkään Raamatun opetuksella perusteltavissa.

Tultuani aidosti uskoon reilut 30 vuotta sitten menin uskovien kasteelle ja sain pian sen jälkeen apostolisella tavalla kokea uudestisyntymisen Jumalan lapseksi, Pyhän Hengen tulon sisimpääni ja sain Pyhän Hengen armolahjoja sen mukaaan kuin Hän ne antoi. Todettuani luterilaisen kirkon olevan jo pelastuksen perusasioissa poikkiteloin Vapahtajamme Yeshuan ja apostoli Paavalin opetuksia vastaan, erosin kirkosta, enkä ole sinne haikaillut. Tuohon aikaan kirkko ei ollut vielä nykyisessä määrin vieraantunut UT:n opetusten mukaisesta pyhityselämän opista.

Kunhan ENSIN olet saanut kokea apostolisen uudestisyntymän, niin profetioita on hyvä tutkia, etenkin Ilmestyskirjaa, koska sen tutkimiseen meitä oikein erityisesti kehoitetaan. Minäkin oikein ahmimalla ahmein Ilmestyskirjaa tultuani aidosti uskoon. Tutkistelen sitä edelleen...


Siunausta sulle Yeshuassa!
.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


profetiat kirjoitti:

on verhottu sellaiseksi symbooliseksi sopaksi,ettei tällainen tavan ihminen saa siitä mitään selvää?
Kiinnostaisi lukea näitä ennustuksia menneistä ja tulevista tapahtumista,mutta minulle se ei aukea ollenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu