Krooninen tonsilliitti

Inka

Olisin kiinnostunut kuulemaan kroonisesta tonsilliitista ( nielurisatulehdus ). Itsellä "oireina" aina välillä sellainen olo että olisi tulossa flunssa, mutta sitten ei tulekaan :), limainen kurkku, proppuja ja pahanhajuinen hengitys. Pahanhajuinen hengitys ei johdu hampaista, koska ne on äskettäin hoidettu kuntoon. Toisaalta kärsin myös refluksitaudista ja sekin kuulemma voi aiheuttaa pahanhajuista hengitystä. Proput eivät välttämättä ole näkyvissä ja sitten yks kaks tulevat suuhun kun irtoavat. Muutama vuosi sitten oli muutaman kerran nielurisatulehdus korkean kuumeen kanssa ja aikoinaan olen sairastanut monia angiinoita. Nielurisat ovat siis sellaiset "kuoppaiset". Kurkkulääkärillä olen viimeksi ollut puolisen vuotta sitten kun oli palan tunnetta kurkussa ja silloin siis päädyttiin tuohon refluksiin. En ottanut puheeksi proppuja. Kurkku tutkittiin ihan perusteellisesti ja lääkäri ei maininnut mitään erityistä nielurisoistani ( en niistä kyllä itsekään kysellyt ). Millä tavalla krooninen nielurisatulehdus oireilee ja onko ainoana hoitavana konstina nielurisojen poisto ?

4

11680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pippurisi

      Taitaa nielurisojen poisto olla ainoa tapa, jolla saa tulehduksen aisoihin, eikä sen jälkeen tule enää angiinoita. Kyllä kannattaa..

      • vad nu

        siihen sanotte että minulle lääkäri juuri antoi kaksi viikkoa miettimisaikaa vastaavaan vaivaan: sanoi että kannattaa miettiä nielurisojen poistoa, sillä se tekee nielun väljemmäksi ja kurkkukivut voivat lisääntyä, kuulemma. Risat ovat imukudosta ja suojaamassa flunssan iskiessä, ensimmäisenä iskun kohteena...onko tässä jotain perää?


      • pippurisi
        vad nu kirjoitti:

        siihen sanotte että minulle lääkäri juuri antoi kaksi viikkoa miettimisaikaa vastaavaan vaivaan: sanoi että kannattaa miettiä nielurisojen poistoa, sillä se tekee nielun väljemmäksi ja kurkkukivut voivat lisääntyä, kuulemma. Risat ovat imukudosta ja suojaamassa flunssan iskiessä, ensimmäisenä iskun kohteena...onko tässä jotain perää?

        Ei ainakaan mulla oo lisänny flunssia.. Leikkauksesta on nyt 6 vuotta. En oo ainakaan kokenu, et olis enempää kurkkukipuja tms sairauksia. Mut angiinat loppu ja se oli helpotus mulle. Ennen yökkäilin tosi helposti, jos esim lääkäri tutki kurkkua, nykyään ei enää samanlaista, mut toki mitään isompaa ronkkimista ei kestä. Kurkun löystymisestä en tiiä.


      • Anonyymi

        Eipä auttanut isojen poisto angiina toistuu edelleen tyttärelläni


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2820
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      45
      2574
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1291
    Aihe