Huvittaa nää juntit jotka luulee tietävänsä jotain saksalaisista/saksasta tuoduista autoista. Totuus on että ne on selvästi parempikuntoisia ja vähemmän ajettuja kuin täällä pitkien välimatkojen suolateillä loppuun kulutetut paskat. Saksalainen katsastuskin joka toinen vuosi on vielä tarkempi kuin Suomessa! Itse valitsisin saksanauton aina mieluummin kuin meikäläisen tönkkösuolatun ylihintaisen tarvikeläjän! Lopettakaa jonninjoutavien juttujen levittäminen saksanautoista tai käykää edes paikanpäällä katsastamassa tilanne!
Kaikkea paskaa saksan-autoista.
Jaska Jokunen
173336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Puhutpa tosiaankin asiaa, tönkkösuolatut se on kyllä sattuvasti sanottu,minäkin päästelin aamulla menemään saksan tuonti autolla ja suola ja hiekka rapisi niin perkeleesti,visiin ensimmäistä kertaa siihen autoon ja nythän se rupiaa ruostumaan.
Ennen unioniin liittymistä KAIKISSA suomeen tuoduissa autoissa piti olla hyväksytty ruostesuojaus. Saksassa ei autoja ole tuohon aikaan suojattu, joten tervetuloa vaan tänne tönkkösuolattujen joukkoon! Katsotaan minkälaiseksi ruostepommeiksi 10-14 vuotta vanhat saksanseisojat osoittautuvat muutaman pohjolan talven jälkeen.
Tietysti kannattaa ruostesuojata nyt tänne tuodut autot mutta pointti oli että saksassa autot on helvetisti parempi kuntoisia ja yleensä paljon vähemmän ajettuja. Asia vaan alkanut ärsyttämän kun puhutaan kaikkea skeidaa. Se loppuu yleensä siihen kun käy itse Saksassa toteamassa tilanteen. Ja se vanha määräys oli että maahantuojan piti tehdä jonkin asteinen pohjan ruostesuojaus joka tais olla aika aika huonosti valvottu määräys jos katselee noita pommeja mitä liikkuu tuolla teillä purukumin ja paukkulangan varassa. Katsastus tässäkin maassa vaan tiukemmaksi ja autovero alas niin poistuu noi surmanloukut Suomen teiltä!
niin myös kaikista suomeentuotavista autoista lopetettiin pakollinen ruosteensuojaus muistaakseni 1992 alkaen. Viranomaisten kommentti oli että seurataan tilannetta.
Niin että eikös nää kaikki suomiautot ole aivan ruosteisia paskoja, eihän niitten pitäis liikkua enää.
Toinen on nää talvikäynnistykset, -30 asteen käynnistys vastaa 1000km ajoa maantiellä, eli moottoritkin siis aivan loppu suomiautoilla.
Saksanmaalla sitä on mittaria ruuvattu, siks ne on "vähän" ajettuja.
Näyttää siltä että tyhmät suomalaiset imevät kaiken sonnan mitä media ja automyyjät yrittävät syöttää! Itse olen asunut 2 vuotta saksassa ja ajanut neljällä eri käytetyllä autolla todella hyvin kokemuksin. Tyhmä on se joka ostaa auton turkkilaiselta peltomyyjältä! On helppoa tarkistaa huolto tarrat ovista, rekisteriotteet, katsastus tulostukset, huoltokirjat ja tietysti arvioida auto itse. Kyllä se asiantuntematonkin näkee onko 25tkm autoon vaihdettu juuri uudet kesärenkaat lopuun ajettujen tilalle ja ratti syöpynyt puhki hiertämisestä -ÄLY HOI ÄLÄ JÄTÄ!!!
Lue uudestaan: "ennen unioniin liittymistä...."
Nythän on niin että suurin osa täällä itkevistä saksankiimaan ajautuneista on niin köyhiä että he toisivat juuri noita 10-14 vuotta vanhoja suojaamattomia saksanseisojia.
Oletko muuten kuullut lohkolämmittimistä? Jos et, niin kysy hyvä mies kavereiltasi!!! Sitten myös lämmin talli on ihan ok!
Otsikossa olen samaa mieltä kanssasi. Saksanseisojan suojaaminen kuitenkin lisää taas kustannuksia ja jää monelta tekemättä....
Ongelmaahan ei ole uudempien kärryjen kanssa mutta juuri nuo 10-14 vuotiaat voivat jäädä ilman suojausta todella lyhytikäisiksi ilman kunnollista käsittelyä.
Maahantuojat muuten teettivät suojauksen ainoastaan niihin autoihin joiden tehtaalla tehty suojaus ei täyttänyt suomalaisia normeja. mm. kaikki saksalaiset autot suojattiin täällä.....
Autoveron poistaminen nostaisi muuta verotusta, joten taidamme kuule pelata ns. nollasummapeliä. Jostakinhan ne budjettirahat on hankittava.
Jos puhutaan autojen katsastuksesta & tuonnista, niin voin katsoa omaavani molemmista kokemusta. Tää suomen ajoneuvokanta on kunnoltaan kyllä jostain itkettävän ja naurettavan rajamailta. Katsastusmääräyksiä tulisi kiristää huomattavasti. Oon itse entinen katsuri ja löin hanskat tiskiin kun alkoi pelottaa lyödä pommeihin leimoja. En ymmärrä, et eikö auton käyttäjät todellakaan ymmärrä millaisilla turvallisuusriskeillä he liikenteessä liikkuvat. Mulle riitti vastuunottaminen toisten ymmärtättömyydestä ja leimasin siirtyi toiselle. Nyt myöhemmin oon tuonut omaan käyttöön muutamia tuontiautoja ym. ja vaikka mittarissa on ollut kilometrejä huomattavasti, niin korit ovat olleet todella hyväkuntoisia. Se olis jo paljon, jos saataisiin ruosteiset hylsyt pois liikenteestä. Passiivinen turvallisuus paranisi huomattavasti. Harvoin onnettomuuksissa on tänäpäivänäkään syynä ajoneuvon tekninen kunto, mutta ehjä korikehikko suojaisi matkustajia huomattavasti paremmin. Eli valvontaa korroosion osalta tulisi mielestäni kiristää huomattavasti.
Se että suhtautuu kriittisesti ei ole tyhmyyttä vaan varovaisuutta. Eikä missään tapauksessa uskomatonta paskaa.
Sinä uskot sitten joko kaiken mitä saksalainen myyjä sanoo tai vaihtoehtoisesti luotat omaan ylivertaiseen asiantuntemukseesi. Uskonpa että minäkin pystyisin sinua jymäyttämään! Ei suomi ole ainoa maa jossa alustanumerot, huoltokirjat, mittarit, ym. osataan vaihtaa. Ei sulle satu mieleen ettei siihen 25tkm ajettuun saksanseisojaan kannata ihan uusia osia laittaa loppuunkuluneiden tilalle kun maa pullistelee mm. vähän käytettyjä kolariautojen purkuosia.
mennyt vähän yli
Saksalainen katsastus on tosiaan tarkempi kuin
suomalainen vastaava.Itse jouduin katsastamaan
kuukausi sitten 5 vuotta vanhan käyttöautoni
täällä Saksassa (Ford Mondeo). Kävin autolla
Suomessa elokuussa,jolloin teetin siihen samalla
määräaikaishuollon ja käskin vähän katsomaan,olisiko autossa jotain korjattavaa.Korjaamon mielestä auto oli virheetön.
Täällä Saksassa auto sitten kuitenkin hylättiin
katsastuksessa seuraavista syistä:taka-akselin
kallistuksenvakaajan kumipidikkeet lievästi haurastuneet,pakoputkistossa lievää ruostumista ja
kivenisku tuulilasissa. Olen 100 % varma,että Suomessa mikään katsastusasema kuten myös Fordin
korjaamo,jossa huolsin autoa eivät olisi kiinnittäneet näihin "puutteisiin" mitään huomiota. Kuinkahan moni niistä teidän 15 vuotta
vanhoista "Suomi-autoistanne" menisi täällä katsastuksessa lävitse?
Miten voit olla 100% varma.Minä olen 110% varma kuultuani autosi viat että se olisi poistettu Suomessa rekisteristä kaikilla katsastuskonttoreilla,ja tämä tieto perustuu 110% tietoon!
Olen tuonut muutaman henkilö- sekä kuorma-auton Saksasta ja voin aivan rehellisesti todeta niiden olleen hinta-/laatusuhteeltaan parempia, kuin vastaavat Suomessa myytävät.
Täällä porukka on noin karkeasti ottaen jakautunut kahteen leiriin, Suomi autojen tai Saksa autojen kannattajiin. Eräät ylistävät Saksa autojen ylivoimaisuutta paikallisiin "tönkkösuolattuihin" verrattuna, mikä eräissä tilanteissa pitää myös paikkaansa, mutta ei läheskään aina. Hinta/laatusuhde Saksasta tuoduissa autoissa on parempi, kuin täältä ostettujen, mutta mitään ylivertaisia ne eivät silti ole. Aivan samaten ne ovat kuluneet kuin meidän ikiomat 250tkm ajetut Suomi Toyotat.
Noin pääsääntöisesti saksalaiset autot ovat enemmän ajettuja kuin vastaavat Suomessa, vaikka ilmoituksista saa helposti toisenlaisen kuvan. Toisaalta kuitenkin ilmastosta johtuvien syiden vuoksi kori saksalaisessa autossa on yleensä perempi, sekä niiden varustelutaso on hyvä.
Summa summaarum:
Suomen autoliikkeet ym. tahot yrittävät pilata Saksasta tuotujen autojen maineen keinolla millä hyvänsä, kuten olemme tiedotusvälineistä huomanneet. Tämä on ihan ymmärettävää. Toiset taas ihannoivat niiden laatua jne. Tämäkin on periaatteessa ymmärettävää. Yleensä em. kehut/moittimiset, johtuvat tietämättömyydestä. Halutaan vain olla jotain mieltä asiasta, kun muutkin ovat, vaikka siitä ei todellisuudessa tiedetä tuon taivaallista.
Ps. Itse suosittelen auton hankkimista Saksasta ja turvautumista , mahdollisesti luotettavaan suomalaiseen välittäjään Saksassa. (tämä ei ollut mainos, itse en välitä autoja)
Jep näin on. Uusien autojen myyntihuiput ovat historiaa. Itselläni on alla vajaan vuoden vanha peli, mutta tästäedes en enään koskaan hanki uutta autoa, ainakaan Suomesta näillä hinnoilla
Se, että varaavat myös sen auton hankintaan saman verran pätäkkää kuin suomesta ostettuun. Silloin saat paremman kuin hyvän ja voi oikeasti olla vähän ajettu. Suomalaiset nerot kun kuitenkin katselee niitä hinnaston alkupään autoja niin ei synny kuin ongelmia. Ja tämä on totuus, niin monta niitä on nähty.
Autokauppiaitten vaikuttimet ovat niin selvät, että luulisi jokaisen tajuavan miksi mediassa liikkuu kaikenlaista paska tietoa koskien Saksan autoja.
En ihmettelisi vaikka täällä palstoillakin olisi "agitaattoreita" joiden palkan maksaa auto-ala. Eipä tietenkään kirjoittelu ole niiden päätyö, mutta kahvitunnilla yms. on hyvä heittää tänne provoja joita sitten satamäärin jeppejä ihmettelee et kuinhan tää oikein onkaan...
Paikalliset autoliikkeet tuovat urakalla AudiaMersuaBMW.tä. Muutaman tunnin kierroksella Seinäjoella liikkeissä paljasti jokaisessa olevan kymmenkunta uittoautoa. Ja JOKAINEN oli viimesen päälle siisti ja varusteltu. Aivan turha itkeä jotta "kyllä niitä kaikkia on ruuvattu, ainakin musta tuntuu siltä" (lisäksi v*^tuttaa kun ei ole suoraa täppiä ostaa niitä pois)
Hinta erojen suuruudesta en ala väittämään - kyllä pyynnit oli Suomen tasoa, mutta hulluko liike niitä heti pistää alakanttiin, ainakaan vielä. Katselevat meininkiä rauhassa.