koulutuksesta

onni

eli suomenhevosen koulutuksesta kyselisin sen verran,että milloin sillä voi alkaa ajelemaan/ratsastamaan? koska kyseinen rotu kypsyy sen verran että sen luustoa voi alkaa "rasittamaan"?

4

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jestas..

      Jos et tiedä edes perusjuttuja kouluttamisen aloittamisesta, niin älä hyvä ihminen ala itse säätämään jotain! Polle oikealle kouluttajalle, jottei mene "piloille"!

    • tintti-tantta

      Ilman herran jestaksia:

      Hevosen kehitys on kovin yksilö- ja lajikohtaista. Lämminveriset ja Täykkärit kehittyvät Kylmäverirotuja nopeammin.

      Jokaisen nuoren hevosen käsittely tulee alkaa tietenkin heti maitovarsana, jotta luottamus ja kunnioitus ihmistä kohtaan alkaa kehittyä mahdollisimman aikaisin.

      Mielestäni 5-vuotiaskin Suokki on ihan lapsi vielä. Tokihan 2-3-vuotiaana aletaan jo hyvin maltillisesti ajo-opetuksella, ilman kärryjä tietysti. Satula sitten onkin vähän monimutkaisempi juttu vielä kasvavan hevosen kanssa. 3-vuotiaalle toki on suotavaa esitellä satula, mutta muuta painoa selkään laittaisin vasta nelivuotiskaudella. Itse olen sitä mieltä, että nuoren hevosen säästäminen ylenpalttiselta rasitukselta on kuin rahaa laittaisi pankkiin. Maastakäsin koulutusta siis varhaisremontille, mutta maltillisesti ja ainakin osaavan ihmisen johdolla.

      Hevonen on luotu liikkumaan ja se sille pitää myös suoda. Varsa kehittyy voimakkaammaksi ja itsevarmemmaksi, kun se saa juosta laumansa kanssa ja loikkia laitumella. Hevoslauma pitää huolta siinä mielessä omistaan, että kaikkien laumaan leimaantuneiden kunto pidetään yllä päivittäisellä "hevosen elämällä": leikit, pukit, hypyt, laiduntaminen yms... Ihmisen tehtävähän on auttaa hevosta parantamaan kuntoaan sille soveltuvin keinoin tavoitteena muokata hevosta samalla siihen suuntaan, minne yhteistuumin ollaan päätetty lähteä. Ihmisen kuuluu tietää päämäärä ja antaa oikeat eväät eläimelle kuin eläimelle päämäärän tavoittamiseksi. Tässä sitten tuleekin se asia, missä niin kovin usein niitä virheitä syntyy, ellei takana ole kokenut ihminen. Siksipä heidän puoleen kannattaa ehdottomasti kääntyä.

    • glowy

      kuin edellinen, mutta sen verran poikkean että raivhevostyypille/ varsalle tulee ajon perusteet ilman kärryjä opettaa siinä vuoden iässä, kahden vuoden iässä perään lisätään kärryt, varhais kypsät varsat saattavat juosta kilpaa jo 3 vuotiaina, joten 2 ja 3 vuotis kausi on jo ollut treeniä (toki ei niin raskasta kuin esim vanhempana). mielestäni ratsastaja selkään vasta kun varsan kasvukäyrät ovat kiinni, elikkäs ei kasva enää... toki satulaa pitää näyttää jo ennen.

      • tarantella

        Ajelemaan suokilla voi tosiaan alata jo siinä parin vuoden iässä. Ratsastuksen opettaminen on hyvä aloittaa mahdollisimman varhain maasta käsin ja satulan kanssa, mutta painoa hevosen selkä kestää vasta kun se on kasvanut täyteen mittaansa, eli n. 3-5 vuotiaana. Tässä tulikin oikein kaikuna nuo samat mitkä edellisissäkin viesteissä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe