saannut työkyvyttömyys eläkkettä, pelkästään neuropaattisen kivun johdosta ? Itselläni on valitus meneillä vakuutus oikeudessa. Olen kärsinyt vuodesta -98. saakka leikkauksen jälkeisestä alaraajoihin kohdistuvasta kivusta. Tilanteeni tekee "mielenkiintoiseksi" myös se, että Kela on antanut myönteisen päätöksen työkyvyyttömyys eläkkeestä, mutta vakuutusyhtiö on ottanut päinvastaisen, eli kielteisen kannan. Pitäisi olla kliinistä näyttöä heidän mielestä, ikävä kyllä kroonisessa kivussa ei useinkaan ole sitä suoraan osoittaa.. Ymmärän kyllä vakuutusyhtiön intressin, olin hyväpalkkaisessa ammatissa, ennen kuin jouduin jäämään pois töistä jatkuvan kivun vuoksi.
Onko kukaan
OD 300
6670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
hoidatko kipuasi mitenkään? Erään uuden lääkkeen olen kuullut auttavan kyseisenlaiseen kipuun...
tarkoittanet Cymbaltaa tai Lyricaa. Kumpikin käytössä ym...
Auttaako Cymbalta siihen kipuusi?
kyllä kipu jos se on kroonista oikeuttaa eläkkeeseen. Minulla tehtiin työkyvyn kartoitus ja todettiin se alentuneeksi kivun johdosta. Pääsin suorilta eläkkeelle.
hyvä kysymys. Minulla on niin monipuolinen coktail, että en osaa eritellä Cymbaltan tarkkaa osuutta. mm. Lyrica,Cymbalta,Baclon,Doxal,Tramadol,Temgesic,Panacod. Että näin.. Lääkkeestä on kyllä lukemani mukaan ollut kipupotilailla hyviä kokemuksia. Joten kannattaa varmaan kokeilla jos on tarvis..
masennukseen. Minulla on krooninen selkäkipu, mutta en ole Cymbaltan huomannut tehoavan siihen. Onkohan se mahdollistakaan? Ei taida kyllä masennukseenkaan auttaa, ei sen puoleen..