Miten totaalisille idiooteille käy kuoleman jälkeen? (siis sellaisille jotka ei osaa syödä, tai käydä vessassa tms.) seisooko ne huuli pyöreänä katselemassa taivaan iloja, vai viisastuuko ne sen verran että ymmärtävät juhlia? Onko he samoja ihmisiä, jos viisastuvat? Syntiähän he eivät ole tehneet sanoin tai ajatuksin tms. eli paikka on kuitenkin varma! Meneekö ikuisuuden ilot ihan hukkaan? ;-(
Kertokaas viisaat?
Kossu
211149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
kuoleman jälkeen kaikki kirkastuu,siellä ei ole idiootteja.
..ensin koko piitkä monen sanan, ja lauseen asia, ja vasta sitten vastailla järkeviä juttujasi. Yksi kysymys siis kuului "Onko sielu se sama, kunhan se muuttuukin paljon viisaammaksi kuoleman jälkeen?" Ps. sunkin kannattaa odotella kuolemaa, jos pönttö peuhais sit paremmin.
totaalisen idiootin, kuvailusi mukaan tosin kehitysvammaisen, typeryys johtuu fyysisistä vioista, aivot, geenit yms. taivaassa ei yleisimmän käsityksen mukaan ole fyysistä kuorta joten kehitysvammat jäisivät maanpinnalle. mutta on eri asia, pääseekö vammainen taivaiseen koska ei pysty ymmärtämään kristinuskoa muutakuin jos hänelle on opetettu lause "jeesus antaa kaikki syntini anteeksi" jota hän sitten hokee iloisena kuitenkaan ymmärtämättä sisältöä, mikä ei mielestäni riitä taivaaseenpääsyyn. muutenkaan taivaaseen ei saisi päästää ihmisiä jotka on kasvatettu kristinuskoon eivätkä huolimatta uskosta jeesukseen ymmärrä/ajattele asiaa.
Kaikella on tarkoituksensa. Kehitysvammaisella on voinut olla karmaa kannettavana ja joutunut syntymään puoliviisaaksi. Jotkut kehitysvammaiset ovat hyvin rakkaudellisia ja toiset huomioon ottavia joten "idiootteja" ei voi yleistää. Kaikki mikä näyttää meistä idiootilta ei välttämättä ole sitä.
Ihmiskunta on nyt kollektiivinen idiootti tuhotessaan oman asuinpaikkansa tietäen että emme voi muuttaa täältä minnekään. Kukahan on oikeasti idiootti? Kysyn vaan!!!
että joku uskoo tohon jumala juttuun! mihinkäs meinaat mennä taivaassa, stratosfaariin vai? siellä mitään muuta o kun kylmä ja yksinäistä!
ihmiset pelkää kuolemaa ja sen jälkeistä niin paljon, että täytyy sepittää noita juttuja että pää pysyis kasassa. jos joulupukki ois "jumalan" poika, niin kai urpot uskois siihenkin vielä aikuisenakin. hahhhaahhaah!!!!
PELKSTÄÄN ihmisten omaa mielikuvitusta! Kuoltuasi ei ole mitään, kuten ennen syntymääsi ei ollut mitään.
Onpas sinulla omituinen mielikuvitus
täysin samaa mieltä Samin kanssa!!
Sam. vieläkö sinä vatvot näitä samoja asioita.
Jos näin olet uskomassa niin hyvä on ja vetäydy kuoresi.
Totuus ja todellisuun on kyllä jotain muuta kuin se mitä sinä jauhat.
no musta on aina tuntunut siltä, että ateistit yrittää todistaa, että Jumala ei ole olemassa, ja joidenkin uskovaisten ainoa asia elämässä on todistaa, että Jumala ON olemassa.
MUn ei Jumalani kanssa tarvitse todistaa mitään kunhan itse uskon niin hyvin kuin osaan
selkeä tässä asiassa. Hän joutuu helvettiin samalla tavoin kuin kastamattomat lapset.
Pelastus on yksin uskosta, yksin armosta ja yksin Kristuksen tähden. Pelkkä kaste ei pelasta ketään. Jos tuo idiootti on kyvytön tai haluton tunnustamaan Kristusta herrakseen ja vastaanottamaan Hänen sovitustyötään ja sitoutumaan irti synneistään, hän joutuu siihen paikkaan joka on valmistettu Perkeleelle ja hänen enkeleilleen.
Jumala ei tunne syyntakeettomuutta. Meistä jokainen on syntinen, jokainen on kuolemantuomion ansainnut ja me kaikki synnymme saastaisina ja Jumalalle kelpaamattomina. Myös idiootit.
Kristinuskon kanta on tiedossa mutta tällä foorumilla on käsittääkseni tarkoitus pohtia miten oikeasti asiat ovat kuoleman jälkeen. Kristinusko on uskonto eikä sillä ole tekemistä todellisen totuuden kanssa mitä kuolemanjälkeiseen elämään tulee.
se syy, miksi olen itse hylännyt traditionaalisen kristinuskon täysin.
Kuolemakokemuksissa on selvinnyt, että jotkut ihmiset syntyvät kehitysvammaisina siksi, että he antavat siinä oppitunnin rakkaudesta ja sen merkityksestä läheisilleen.
On helppoa rakastaa tervettä ja fiksua lasta, mutta vanhemmat, jotka kykenevät rakastamaan kehitysvammaista lastaan, ovat oppineet rakkaudesta paljon enemmän kuin normaalilapsen vanhemmat.
Tästä syystä myös kehitysvammaisten elinkaari jää usein kovin lyhyeksi. Kenenkään ei ole syytä kärsiä täällä enempää kuin on tarpeen, ja he palaavat kotiin heti kun ovat suorittaneet missionsa täällä.
on kyllä hyvin tiedossa, mutta se on ristiriidassa useimpien Jeesuksen omien opetusten kanssa. Esim. Matt 19:14. Niin Jeesus sanoi: "Antakaa lasten olla, älkääkä estäkö heitä tulemasta minun tyköni, sillä senkaltaisten on taivasten valtakunta".
Kehitysvammainen jos kuka on lapsen kaltainen.
Kirstinuskon keskeinen sanoma on armo, mutta mistä ihmeestä tulevat kaikki armottomat kristityt?
Onneksi SINÄ olet armon löytänyt ja Jumalan kutsu varmasti tulee. On varmaan kiva sit "vittuilla" niille kaikille jotka ei saaneet kastetta, tai vammansa takia ole ymmärtäneet sanomaa? Mites se nyt menikään, joka itsensä ylentää...? Ps. Mitäs syntiä tämä esimerkkimme idiootti olikaan tehnyt? Ajatteluun ja liikuntaan kyvytön? No onneksi SINÄ pelastut, kun muistat katua omiasi, ja julistaa hyvyyttäsi ihan netissä. Ps.2 Et kai ole ihan se isoherra, kun olet kelvollinen muita tuomitsemaan? ;-)
Itse kutsun tuollaista asennetta kuin tuolla kirjoittajalla tekopyhyydeksi. On totta, että tuo todellakin on ollut kristinuskon suhtautumistapa asiaan aina 400-luvulta lähtien. Se on uskomattoman kyyninen, tekopyhä ja tyhmänylpeä - lähinnä farisealainen suhtautumistapa. Juuri kaikkea sitä, josta Jeesus itse varoittaa.
Kristillinen logiikka menee, että jokainen ihminen on tehnyt syntiä ja ansainnut sillä helvetin. Ja sellainen ihminen, joka ei ole syyllistynyt mihinkään muuhun syntiin, on joka tapauksessa perisynnin saastuttama ja perisyntiin syyllistytään pelkästään jo sillä, että on satuttu syntymään tälle planeetalle. Eli vaikka tuo esimerkin kehitysvammainen ei olekaan syyllistynyt mihinkään syntiin (tekosyntiin), hän on joka tapauksessa syyllistynyt perisyntiin - ja siksi ansainnut kadotuksen.
400-luvulla Pelagius opetti, että ihmisillä on vapaa tahto, perisynti on täyttä bullshittia, ja ihminen pelastuu, jos hän vain toteuttaa rakkauden kaksoiskäskyä ja kultaista sääntöä, ja Jeesus oli lähinnä vain opettaja. Tämä nosti kristillisessä kirkossa hirveän älämölön, ja Augustinuksen linja (oppi perisynnistä, totaalisesta turmeluksesta, Jumalan pyhästä vihasta, kastamattomien lasten joutumisesta helvettiin ja predestinaatiosta) voitti.
Jos tätä Augustinuksen linjaa jatketaan sen loogiseen johtopäätökseen, päädytään hyperkalvinismiin. Siinä Jumala ja Paholainen ovat yksi ja sama olento - Jumala sekä aktiivisesti pelasstaa valittunsa että syöksee hänen valitsematta jättämänsä helvettiin eksytettyään ensin heidät - eikä ihminen kykene itse tekemään loppusijoituspaikkansa osalta yhtään mitään. Tämä on kertakaikkiaan karmea ja kolkko oppi, mutta täysin looginen. Kirkko ei 400-luvulla aavistanut, mihin sen virallisiksi julistamat opit lovpulta johtaisivat.
Kuolemakokemusten perusteella Pelagius oli täsmälleen oikeassa. Meillä todellakin on vapaa tahto, ja tuon kehitysvammaisten kaltaisten on Jumalan valtakunta - siis viattomien, nöyrien ja egosta vapaiden. Kuolemakokemusten valossa myös tuo kehitysvammainen on tuonpuoleiesessa täysin normaali, niin henkisiltä kuin [ylösnousemus]ruumiillisilta piirteiltään. Me kaikki olemme pieniä pisaroita Pyhää Henkeä - ei Jumala turhaan tehnyt meitä omiksi kuvikseen - ja tuonpuoleisessa olemme Jumalan kaltaisia. Olemme täällä maailmassa oppimassa sekä saamassa oppia ja kasvamassa iäisyyttä varten.
Niin terveet kuin kehitysvammaisetkin.
...jumaluus olisi pikemminkin täydellinen tietoisuus, joka levisi maailmankaikkeuteen alkuräjähdyksessä. Olisimme kaikki pieniä osia jumalasta. kultakala ja merimakkara pienimpiä hiukkasia, ja ihminen (toiset enemmän ja toiset vähemmän) hieman suurempia osasia. Kuoleminen olisi liittymistä tuohon tietoisuuteen, joka ei ole pysyvä "tietoisuusklöntti" vaan uusia hiukkasia irrottaen jalostuva kokonaisuus. DNA olisi lähinnä anteniin verrattava yksikkö, joka ottaisi tietoisuutta vastaan?
No ei tosi, tietysti tuolla istuu partainen ukko harppukuoroa johtamassa poika oikealla puolellaan, ja sieltä ne paiskoo kastamattomia lapsia yms. suoraan helvettiin, ja tekevät lahkolaisille tilaa orkesterissa! Voi elämän kevät. ;-)
Loogisesti ajattelevan ihmisen on vaikea ymmärtää, kuinka "oikeamielinen ja rakastava" Jumala voi vaatia samanlaista hyveellisyyttä kaikilta niiltä miljardeilta ihmisiltä, "jotka hän on suvainnut asettaa erilaisiin olosuhteisiin" mielivaltaisesti ilman minkäänlaista näkyvää sääntöä. Yksi elää ylellisyydessä, toinen "syrjittynä järsien leivänkannikkaa". Yksi saa siveellisen kasvatuksen ja häntä ympäröi korkeilla ihanteilla kyllästytetty ilmapiiri. Toinen on joutunut rähjäiseen ympäristöön, häntä opetetaan valehtelemaan ja varastamaan ja kuta paremmin hän näitä opetuksia seuraa, sitä paremmin hän onnistuu elämässä. Onko oikeus vaatia samaa molemmilta? Onko oikein palkita toinen hyvästä elämästä, kun hänet oli asetettu ympäristöön, jossa oli melkein mahdoton joutua harhaan ja toinen saa rangaistuksen, vaikka hän oli saanut rajoitetut mahdollisuudet hyvään, niin ettei hänellä ollut aavistustakaan todellisesta siveellisyydestä? Totisesti ei! Eikö ole loogillisempaa ajatella, että olemme tulkinneet väärin raamattua kuin syyttää Jumalaa tällaisen kauhean suunnitelman ja järjestelmän laatimisesta?
Ja Loogisesti ajatellen me olemme osa Jumalaa. Jos tarkastelemme "alkuräjähdystä" - "Joka syntyi tyhjästä" Ja jos kuvaillaan Jumalaa tietynlaisena Annihilaationa meidän fysiikan maailmassa, niin olemme osa kaikkea ja kaikki jota me osa teemme vaikuttaa takaisin tietynlaisena tasapainona. Tiede ja Jumalan oppi ovat lopuksi samaa viisautta ja filosofiaa. Se loppu tulkinta on sun mielikuvitus asiasta.
-skullface
Täytyy vain ihmetellä että missä se Sinun Jumalasi armo oikein on? Elämäsi mahtaa olla kurjaa kun pidät itseäsi saastaisena ja Jumalallesi kelpaamattomana... :( Itse uskon että kaikki jumalat ovat yksi ja sama Jumala. Eli millään tietyllä uskonlahkolla tai uskontunnustuksella ei ole mtn tekemistä todellisen kuolemanjälkeisen elämän kanssa. Ei sillä ole väliä, että tunnustatko Allahin, kristinuskon Jumalan tai Äiti Maan nimeen :) Täällä ollaan oppimassa, kyllä elämä sinullekin armoa opettaa... Ps. Jos pelkkä kaste ei pelasta ketään, niin miksi kastamattomat lapset joutuvat helvettiin? O.o
Kun lähdemme kyselemään lapsenuskon perusteita, meidän on syytä muistaa luterilaisen uskontun-nustuksemme. Siinä sanotaan Jeesuksen pelastustyön alkuhetkistä: "Sikisi Pyhästä Hengestä, syntyi Neitsyt Mariasta...".Näin siis koko ihmiselämä on lunastettu jo äidinkohdusta alkaen. Kaste, jonka annamme lapselle, on raamatun mukaan hyvän omantunnon liitto Jumalan tykönä. Lapsella, jonka kastamme on siis Jumalansanan mukaan hyvä omatunto (synnit anteeksi ja rauha Jumalan kanssa, hänen uskonsa tähden). Tämän uskon Jumala lahjoittaa poikansa Jeesuksen ansioon (ristinkuolemalla tehtyyn sovitukseen) perustuen. Tämän Lutherin opin mukaisen lahjavanhurskauden perusteena ei siis ole ihmisen omat ansiot, ei myöskään järki, joka idiootilta puuttuu täysin. Johanneksen evankeliumin alussa kerrotaan Jeesuksesta valkeutena, joka valistaa kaikki ihmiset, jotka tähän maailmaan tulevat (=syntyvät). Heillä on siis jo syntymälahjana mukanaan tuo valkeus (=Pyhän Hengen synnyttämä, pelastava usko).
Muistellaanpa hieman Raamatun alkulehdillä kerrottua luomiskertomusta. Kun Jumala oli luomistyönsä päättänyt, niin hän näki työnsä hyviksi, ja lepäsi töistänsä. Käärme ei ollut silloin vielä pettänyt ihmisiä ja he olivat synnittömiä (Jumalalle kelpaavia). Jumalan luomistyöt jatkuvat tänäänkin samalla tavalla. Kaikki ihmiset syntyvät tähän maailmaan synnittöminä Kristuksen lunastustyön tähden, jolla Hän teki turhiksi sielunvihollisen työt =syntiinlankeemukseen houkuttelun ja sen tuloksen, lankeemuksen. Vasta syntymisen jälkeen alkaa tosi taistelu (kilvoitus uskon tiellä pysyminen /kiusaajan houkutuksiin mieltyminen ja uskosta pois luopuminen.
Uskomiseen ei Jumalan sanan mukaan tarvita hitustakaan järkeä. Jeesus itse todisti tämän sanoessaan: "Sallikaa lasten tulla minun tyköni, älkääkä estäkö heitä, sillä senkaltaisten on Jumalanvaltakunta". "Joka viettelee yhden näistä vähimmistä, jotka uskovat minun päälleni, niin parempi olisi, jos myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen".
Tästä asiasta voi saada lisää tietoa esim.
Erkki Reinikaisen teokseta:"Uskonvanhurskaus ja lapsi" Kustantaja: Suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistys Ry. Oulu
Parhain terveisin
Väinö
Ps. "Lahjaksi saitte, siis lahjaksi antakaa"
Puhut siis syvästi kehitysvammaisista ja/tai aivovaurioisista?
Minulla on sellainen ajatus asiasta että meillä kaikilla on viisas sielu tai henki sisällämme. Siis viisaampi kuin se mitä pystymme täällä maanpäällä käyttämään tai ilmentämään.
Kun "taivaassa" ei kuulemma ole surua, itkua eikä sairautta niin se tarkoittane sitten myös vammaisuutta.
Oletan itsekin olevani kuoleman jälkeen viisaampi.Toivottavasti olen oikeassa;)