Rietas Aku-Ankka

70-luvulla keskustelua herätti Aku Ankka-lehdessä esille tuotu siveettömyys: ilman housuja julkisesti esiintyminen. On selvää, että sellainen viittaa nudismiin ja saattaa houkutella lukijoita pahimmillaan niin sanottuihin viuhahduksiin.

Kun muistamme, mitä Raamattu kertoo Sodomaa ja Gomorraa kohdanneesta tuhosta, olisiko syytä ryhtyä boikotoimaan kyseistä julkaisua? Kristillisiä arvojahan se epäilemättä loukkaa.
12869
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

ei se aku nyt ihan julkisiveetön ole.Olen muistavinani että kun aku oli kylvyssä tai suihkussa ja silloinhan se puhelin aina tietystikkin soi.Niin kyllä sillä akulla aina oli pyyheliina kietaistuna ympärille kun se märkänä sitten siihen puhelimeen vastaili.

Äänestä

Muistan tapauksen. V. 1979 yksi suomalainen terveyskeskus lopetti Aku Ankan tilauksen lastenosastonsa odotushuoneeseen. Tämä johtui siitä, että terveyskeskuksessa työskenteli yksi uskovainen lääkäri, joka piti hra. A. Ankkaa moraalittomana, koska tämä kulki ilman housuja. Muu maailma naureskeli tämän takia meille puoli vuotta, mutta suomalaiset itse näköjään ruoskivat itseään vielä 27 v. myöhemminkin.

Työmiehelle suosittelen luettavaksi Ariel Dorfmanin ja Armando Mattelartin kirjaa "Kuinka Aku Ankkaa luetaan", Love Kirjat, Helsinki 1980, esipuhe Tapio Varis, tilausnumero kirjakaupasta ISBN 951-835-022-1.

Äänestä

sinussa on selvästi havaittavissa masokistisia piirteutä, kun viihdyt palstalla jolla keskustellaan itsellesi niin vastenmielisistä asioista.
Tai sitten olet aivan hukassa itsesi kanssa ja tarvitset kipeästi apua. Et vain kehtaa myöntää itsellesi, että aggressiivisuutesi on huono veruke ja naamio näiden viestien lukemiseen.

Äänestä

Toivottavasti, hyvä Työmies, et paljon liikuskele navettojen läheisyydessä. Nimittäin siellä näkee monenlaista housutonta porukkaa, jopa kaksijalkaisia, kuten kanat. Puhumattakaan suomalaisesta luonnosta. Kauheata nudismia vilahtelee puiden takana tämän tästä.

Äänestä
  • avaruuteen, aurinkokuntamme ulkopuolelle lähetettiin luotain jonka mukaan levylle ym. tallenteisiin laitettiin oleellina pitämiämme tietoja maapallon sivilisaatiosta. Asialla olivat amerikkalaiset. Näissä tallenteissa, klassisen musiikin, tieteellisten kaavojen, ääninäytteiden yms. ohella oli myös kuva ihmisruumiista. Häveliäisyys-syistä tuosta kuvasta tehtiin sukupuoleton: ts. sukupuolielimet jätettiin kuvasta pois kokonaan. Mahtavat "pienet vihreät miehet" muutamien valovuosien päässä, saatuaan tämän paketin joskus haltuunsa, ihmetellä, että mistä ne maan ihmiset pissaa ja kuinka ne lisääntyvät.

    Äänestä

Aku ja muut ankat ovat ilman housuja vain sinun omassa likaisessa mielikuvituksessasi. Todellisuudessa he käyttävät vartalonmyötäisiä untuvahousuja. Sen paljastaa viimeistään vilkaisu ankkojen jalkojenväliin.

Hieman mielikuvitusta myös pukeutumisen suhteen Työmies2. Eivät kaikki pukeudu samanlaisiin työmiesten vaatteisiin kuten Karhukopla.

Äänestä
  • Enpä muuten tuota ole huomannutkaan, mutta nyt kun asian otit tarkasteluun, on todettava, oikeassa olet , ystäväni. Vartalonmyötäiset untuvahousut ihan selvästi (tarkistin vielä asian viimeisesta Akusta)!

    Äänestä

  • onko muumeilla karvapeite vai ei?

    Äänestä

  • ...muumit sitten? kirjoitti:

    onko muumeilla karvapeite vai ei?

    muumi-kysymyksessä olisin Salihousun linjan kannalla. Eli vilkaisu muumien jalkoväliin näyttäisi paljastavan, että ohuet ja ihonmyötäiset kamelinkarvapöksyt on muumeilla jalassa. Mitään riettautta ei siis havaittavissa silläkään suunnalla.

    Äänestä

  • ...muumit sitten? kirjoitti:

    onko muumeilla karvapeite vai ei?

    Muumien Nipsu -kenguru on HOMO! Kuunnelkaa sen puheääntä, se KUULOSTAAKIN siltä. Ja se elää yksin ilman naarasta.

    Äänestä

Eikös Suomi24:llä ole huumoripalsta erikseen, sinne joutaisivat nämä viestit.

Äänestä
  • Aloittaja

    että tällä palstalla on nimen omaan mahdollista keskustella muun muassa helluntailaisuuteen kuuluvista moraalikäsityksistä. Helluntailaiset nojautuvat eettisissä kannanotoissaan Raamattuun. Raamatun valossa pitäisi kyetä arvioimaan ja muodostamaan mielipide kaikista asioista, jotka jollakin tapaa sivuavat ihmisenä olemisen arkea. Tällöin olisi mielestäni suotavaa, ettei palstan uskoviksi tunnustautuvat keskustelijat välttelisi erilaisten teemojen käsittelyä, vaan toisivat rohkeasti ja avoimesti esiin oman uskontonsa mukaisia näkökantoja ja aspekteja. Ideaali tulos olisi silloin se, etteivät Raamattua ohjenuoranaan pitävien henkilöiden kannanotot rajoittuisi pelkästään syntiä-ei syntiä-jaotteluun, vaan niille voitaisiin löytää perusteet sieltä, mistä syntimääritelmien sanotaan olevan peräisin, eli Raamatusta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7593888 kirjoitti:

70-luvulla keskustelua herätti Aku Ankka-lehdessä esille tuotu siveettömyys: ilman housuja julkisesti esiintyminen. On selvää, että sellainen viittaa nudismiin ja saattaa houkutella lukijoita pahimmillaan niin sanottuihin viuhahduksiin.

Kun muistamme, mitä Raamattu kertoo Sodomaa ja Gomorraa kohdanneesta tuhosta, olisiko syytä ryhtyä boikotoimaan kyseistä julkaisua? Kristillisiä arvojahan se epäilemättä loukkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu