Kuinka moni on ehtinyt lukemaan Mikko Ketolan Opus Dei vaiettu salaseura?
Ainakin minulle se oli positiivinen yllätys, varsinkin kun luin ko. järjestöstä Da Vinci koodi kirjasta ensimmäistä kertaa.
Tämä palsta pääsi myös kirjaan.
Ainakin minulle se oli positiivinen yllätys, varsinkin kun luin ko. järjestöstä Da Vinci koodi kirjasta ensimmäistä kertaa.
Tämä palsta pääsi myös kirjaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moni on ehtinyt lukemaan, mutta kirja jakaa palstalaisia aika pahasti. Ei siis katolilaisia, vaan palstalaisia. Katkirkon puoli, siis ne jotka vaativat Opus Dein ajamista pois Suomesta, ovat aika kosmopoliittia väkeä. He uskovat että vastustamalla Opus Deitä, he ovat yhtä suurta joukkoa koko maailman sorrettujen katolilaisten kanssa, jotka kärsivät OD'n ikeen alla.
Sitten on ne katolilaiset jotka ovat tosi tyytyväisiä Opus Deihin, ja rakastavat sen sutaani-pukeisia pappeja yli kaiken - heidän yhteenlaskukykynsä ja nuortenohjaus on vailla vertaansa, ja ilman heitä hiippakunta, heidän mukaansa, olisi heikommassa tilassa kuin nyt.
Sitten on ne keskiverto katolilaiset jotka ovat kuulleet Da Vinci koodista, jotkut ehkä ovat sen lukeneetkin ja ymmärtävät että kyseessä on novelli. Sanonpa sen uudestaan: novelli. Ja aika heppoinen sellainen.
Ketolan kirjaa siis vihataan, koska se ei tuomitse Opus Deitä. Ketolan kirjasta ei pidetä, sillä se on Opus Dei-kriittinen. Ketolaa haukutaan oikein olan takaa (ja usein selän takana), mutta Ketola itse on marttyyri, joka ei keskustelu palstalaisten kanssa.
En täällä keskustelu itsekään, kun aivosoluja on useampi kuin kengännumero osoittaa. Mutta palsta on avoin, niin on sanakin. Montakohan kieppiä vakiokirjoittelijat heittävät tämän luettuaan.... Hohoho
Mielestäni Ketolan kirja oli hyvä, enkä nyt oikein tiedä missä se olisi ollut väärässä.
Joopa joo. Kirjoistusvihreet tulee kevään mukana.
Itsellä ei ole kovin voimakkaita tunteita puoleen tai toiseen. Saahan tuosta kirjoitella. Ketola siis. Itseäni ainakin kiinnostaa enemmän vaikka Umberto Econ kirjat, joista Dan Brownin versiot ovat parhaimmillaankin pelkkiä halpoja kopioita.