Pyytäisin asiasta jotain tietäviä vastaamaan kysymykseeni, joka on : Paljonko suurinpiirtein voittaisi, jos hakisi saksasta 2002-2003 audi A4 farmarin. Autossa saisi olla varusteina ainakin automaattilaatikko.Moottori saisi olla ihan karvalakki mallinen (1,8 ???).
Audi A4: tuonti
Akutius
61958
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tonnin pari. Riippuu mitä arvostat ja haetko ihan tosissasi myyntivoittoa vai vaan hinnan alennusta...
Tarkennus.
Auto tulisi omaan käyttöön ja saisi olla mahdollisimman hyvin varusteltu.En siis hae autoa heti uudelleen myytäväksi.
ostaa ylipäänsä Audia. Autossa ei mitään vikaa, mutta vertailin autoveroja. Samaan hintaan toisi vaikkapa jykevän Bemun. Bemujen verot ovat suhteessa paljon pienempiä. Audit ovat "halpoja" Saksassa, mutta veroltaan kalliita Suomessa.
Kyllä hintaerot Saksasta tuodussa autossa pitää olla usemapi tuhateuroa, ennekuin se tosissaan kannattaa. (= laitat toiset renkaat, lohkolämmittimen, haet sen Saksasta... palaa aika paljon ekuja) Kyllä kuluja tulee...
Otahan calkulaattori käteen ja laske!
-03 mallissa kuin -02
Tuo verojuttu onkin ihan vammainen. Itse olin kovasti ostamassa vm. 01-02 vitossarjan Bemaria. Mutta veroja olisi tullut ihan prkleesti. Ostin sitten V70:en. Bemareista olisi ollut Saksassa aivan helevetisti tarjontaa, ja hinnatkin monesti Volvoa halvemmat. Mutta sitten verottaja olisi nuijinut minua monta tonnia kalliimmalla laskulla.
No en ole kyllä tätäkään kauppaa katunut, ja olihan niistä Volvoistakin Saksassa tarjontaa - varsinkin naftamalleissa. Piruuttani etsin japsiautoja. Mobile.de:sta taisi löytyä jotain 7 tojotaa ja 3 nissania :D
Paras voitto on se, että jos tuot Saksasta: auto on paremmassa kunnossa ja runsaammin varusteltu kuin vastaava uutena Suomessa myyty.
Mieti mitä haluat, haluatko ostaa yksityiseltä saksalaiselta/ostaisitko yksityiseltä suomalaiselta ja maksat ehkä vähemmän ilman minkäänlaista turvaa ostollesi, haluatko turvaa kaupallesi lain puitteissa eli silloin ostat (merkki)liikkeestä tai tuotat sen jollakin firmalla joka vastaa koko kaupasta. Hinta on varmasti eri näissä tapauksissa, voitto ei aina ole mitattavissa euroina.
Tärkeintä on, että saat täyden vastineen rahoillesi eli auto on Oikean hintainen aitoihin tietoihin ja kuntoon nähden.