HEVI VYÖRYY KIRKKOON!!!
Ja pimeys lisääntyy..
381961
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
aina messuja, joissa koroitetaan Jumalaa.
tätäkin messua kannatan. en voi millään vaatia, että uskovien nuorten tulisi digata VIA-lauluyhhhhhtyettä, eija merilää tai vihtori klimenkoa.
En tiedä miten hevi voisi kirkastaa Kristusta. En ole palava mutta kuitenkin uskossa. Sieniaikaan on aikaa mutta keväälläkin saa puolukoita.
Poimitaan ne pois eikä riidelä kuten sunis.
keväälläkin voi poimia sieniä, korvasieniä. eikä siihen ole enää pitkäkään aika.
en ole muuttanut mielipidettäni sitten iltapäivän: hevi on edelleen ihan yes style julistaa.
Ainoa peruste on se, että susta "tuntuu" siltä? Yes style. Yeah! Ylistetään Herraa! Ooh hallelujaa...
Eli itselleni autoon poltin pari pasuunan cd:tä.
En ole vielä uudistunut oikein tuon musiikki makunikaan puolesta, joten kuuntelen meilelläni vaikka VIA:n lauluja.
Eilen kosketti kyllä pari pasuunan vanhempaa tuotosta, jopa minunkin sydäntäni, ihan kyynel kurjalle silmäkulmaan tuli ja vaimonikin ihmetteli.
Ei meinaan kaikki rämpytykset tunteisiinkaan ylety, mutta koin todella jotain hengessäkin, kun niin raamatullinen sanoma, oikeaan hetkeenkin tuli noitten laulujen sävyttämänä.
No nuoret on oman aikansa tuotosta, joten täytynee tän räminään sopeutua, jos kokouksissa meinaa käydä.
Se ei kuitenkaan itsessään todista Pyhän Hengen läsnäolosta. Kaiken pitää sopia kokonaisuuteen, eli Jumalan sanaan ja koeteltuun ymmärtämykseen uskonasioista. Lisäksi tulisi muistaa, että Pyhä Henki toimii ensisijaisesti hengen tasolla, ei tunteen. Myös pahat henget voivat jäljitellä kaikkia Jumalan töitä, ja voivat näinollen aiheuttaa kokemuksia jotka ihminen tulkitsee "hengen läsnäoloksi" Kaikki tulisi punnita Jumalan sanalla...
Minäkin olen joskus polttanut äänilevyjä. Uskoontultuani. Pihalla tiiligrillissä.
ei siitä ole pitkäkään aika, kun haetar olj syntiseen elämään johtavista hilavitkuttimista merkittävimpiä.
Minä en ole tnne ihminen, enkä tunteesiini uskoani perusta sen enempää kuin ihmeisiinkään.
Uskon yhä, että rakkaus Kristukseen on paras tae kotiin, eli ensirakkaudessa pysymällä monet huolet hengellisillä alueilla väistyy.
Toisaalta en väheksy toisten uskoa sillä, että he kokevat myös tunteissaan Jumalan läsnäoloa, siten että tunteetkin kuuluvat ihmiselle, vaikka itse olenkin ehkä kadottanut osaltani noita tunne-elämyksiä, jopa arki elämässä.
Toivotaan kevään herättävän myös noilla alueilla.
Olen kyllä varma, että sanaan perustuvat laulut rakentavat henkeämme paljon enemmän, kuin "sanattomat rämpytykset", joista ei sanoja kuule ja nekin vähät mölähdykset joita kuulee räminän keskeltä ovat vieraskielisiä.
Mutta nuoriso menee uudistuksessaan vauhdikkaasti eteenpäin, toivattavasti tietävät milloin olisi jarrun paikka, ettei matka katalasti pääty.
..ja suunnankehitys on nyt kaikkien havaittavissa.
Pimenee pimenemistään.
jarrua ei osata painaa, muuta Jumala kyllä osaa. Voi olla, että jumalan täytyy sallia monien pois poikenneiden elämääm ikäviä asioita, jotta herääminen olisi mahdollista. Toivottavasti mahdollisimman moni säilyttäisi uskonsa.
SOITTIVAT KOKOUKSESSA, JUURI PASUUNA-YHTYEEN PUOLESTA.
Eikös sekin ollu aiemmin pirun vikinää.
Sain ainakin yhdystiedot, että voin lisää hangellistä antia tilata sieltä koto-Suomesta.
Olen vielä tode todellakin sitä mieltä, että lauluista olisi hyvä myös sanat kuulla ja jopa ymmärtää, eikä korvasuojaimia vältämättä tarvitse vanhemmänkaan väen käyttää, huonon kuulonsa takia.
Ihan rauhan merkeissä, joskus olen tuuminut, että vois nää alku-rokit ennen kokouksen alkua esittää.
Eli ne jotka niistä ovat kiinostuneet, voisivat tulla nautinnoilleen, vaikka pariksi tunniksi varemmin, siinä tulis alku-ylistyksetkin tarpeellisen "lyhyeksi", että ehtis saarnaja jotakin sanasta lukemaan.
:-))
entäs ne, jotka eivät ole kiinostuneet pasuuna-yhtyeestä? olisiko parempi, että sekin soittaisi humppansa ennen tilaisuuden alkua?
ihan rauhan merkeissä siis...
on kyllä ihan totta, että nuorilta miksaajilta pääsee tuon tuostakin unohtumaan, ettei ihan aina ollakaan vappu-gospelissa. olen minäkin omassa piirissäni joutunut sitä joskus heille teroittamaan. mutta sopu sijaa antaa joka tapauksessa.
mutta musiikkimausta on turha kiistellä. nuorta hevaria on hyvin, hyvin vaikeaa lähestyä pasuuna-yhtyeen levy kainalossa. se on suorastaan mahdotonta, vaikka kaveri olisi kuinkakin "herätyksen tilassa".
Eilen ilmestyi myös ensimmäinen pasuunan cd friille.
Joten en ole pasuuna fani, ehkä vain vanhoja muistejani kohensin ja menimme kuulolle naapuri kaupunkiin.
Enkä oikein varma ole, onko tuo yhtye jo 80-luvullakin äänitellyt (miustaakseni on).
Eli keräilen matkoilleni suomalaista musiikkia ja makuni on melkoisen vanhan-aikainen.
Mutta kyllä minullakin jo parisenkymmentä artistia löytyy cd: n muodossakin.
Kasetteja oli yhteen aikaan ainakin parin sadan verran, vaan nyt olen niistä monista luopunut ja jakanut eteenpäin.
Voin kylläkin myöntää, ettei minulla ole kaiketi yhtään hevy levytystä, eikä oikeastaan uudempaa tuotosta muutenkaan.
Eli tällä saralla en ole ajan-tasolla, kuten en monessa muussakaan.
Maku-asiahan se on musiikkikin.
niin tupakin kuin cd:kin. Pyytelepäs anteeksi nyt iltarukouksessa taivaan herralta.
no, mikäpäs siinä.
Kun kaksi cd:tä ostin ja autooni kopion poltamalla siis itselleni cd: n, niin eiköhän pysytä lain rajoissa.
Tupakan poltosta taas Jeesus vapatti kohta kakskyt vuotta sitten, joten siitä kiitos kuuluu Vapahtajalleni.
Voin kyllä myöntää, että alku vaiheessa tätä uskon taivalta, innoissani kasetteja äänittelin uskosta osattomille ystävilleni, vaan sit aloin ostamaan nekin lahjoitukset, ettei tekijöiden "leivästä" tarvinnu luopua.
Et virheitä olen tehny tälläkin saralla.
Ei voi kirkkoon tulla enää enempää pimeyttä. Ei mahdu.
Miksi kaikilla tuntuu olevan aina niin kauhea hinku tuomita milloin mitäkin synniksi tai "pimeydeksi" tai muuten vaan kirkkoon tai uskoville sopimattomaksi?? Syntiä on kaikki, mikä erottaa meidät Jumalasta. Miten musiikki, joka julistaa Jumalan sanaa voisi siis olla syntiä?? Antakaamme toistemme ja musiikkimakujemme olla erillaisia! Ei hevi mitään pimeyden musiikkia ole, ei yleistetä! Eikä sinua sinne messuun kukaan pakota, itse menisin jos helsingissä asuisin!
hevi musiikki ilmentää kaikkea sitä, mitä saatana on: ylpeyttä, kapinaa, himoa, kiihkoa, väkivaltaa ja demonista halua määrätä kaikesta itse. Kristilliset sanat eivät pyhitä hevi musiikkia. Rytmit ja melodiat ovat hengeltään saatanallisia. Holtittomuus ja epäsiisti olemus ilmaisevat demonista vaikutusta ihmisen elämässä. Nöyrtymättömyys ja röyhkeys asettuvat myös heviä kuuntelevan ihmisen sydämeen. Saatanan henki vaikuttaa siinä musiikissa. Kristillinen hevi on petosta. Se ruokkii ihmisen lihaa ja siksi monet jäävät siihen koukkuun.
Mitä akordeja voi musiikissa käyttää, että tekisi varmuudella kristillistä musiikkia? Kelpaako G sus, kun se lausutaan englanniksi kuten Jesus? Entä mitkä nuotit ovat Saatanasta, mitkä Jumalasta?
kantaa kokonaiskuvaan, jonka esitin? Ei minulla ole syytä lähteä keskustelemaan kanssasi akordeista ja nuoteista. Ne ovat epäolennaisuuksia tämän asian kannalta. Olennaista sen sijaan on, missä hevi-musiikki on syntynyt ja mitä se saa aikaan. Tosiasiahan on, että hevi musiikissa ei ole mitään harmoniaa. Jeesusta rakastava sydän ei voi koskaan mennä pyhän Jumalan eteen hevi-asenteella. Et voi kertoa hevi-musiikin kielellä rakastavasi Jeesusta. Hevi on väline ihan muuhun. Se on "taistelevan Hengen" väline. SEn avulla lietsotaan vihaa, kaunaa, katkeruuta ja se kokonaisuudessaan kiihottaa mieltä sopimattomiin ajatuksiin ja tekoihin. Minua ei vähääkään kiinnosta musiikilliset detaljit tässä yhteydessä.
Amen tähän paikkaan! Näin itsekin olen sen kokenut.
Kyllä se näin vaan on.
ei mun mielestä kulu hengelliseen tilaisuuteen mutta jos joku kotonaan kuuntelee heavya eikä tunne että se etäännyttää Herrasta niin kuunnelkoon. Hengellinenn tilaisuus tulisi pyhittää Herralle ja heavyn kuuntelu kuuluu jokaisen omaan olohuoneeseen. MIkäli sitä välttämättä haluaa kuunnella.
mitä ei voi kuunnella myös kokouksissa. Siinä on mainio kriteeri arvioida musiikkia. Soittaisitko sitä musiikkia Jeesukselle? Jos et, niin älä soita sitä, sillä se murehduttaa meissä asuvaa Pyhää Henkeä. Meillä ei ole mitään vapaa-aikaa Jumalan lapseudesta, jolloin voimme tehdä mitä haluamme.
tavalla kirkasta Jeesusta! se koko musiikki on ihan toisista lähtökohdista lähtöisin. ja tosiaan eivät pelkät hengelliset sanat riitä. jos Pyhä Henki ei ole musiikissa mukana, niin mitä järkeä?
ei meidän tule mukautua tämän maailmanajan mukaan. hevimusiikki on niin toisesta ääripäästä. eihän kaikki esim. ylistysmusiikki olen mitenkään vanhoillista?
näyttää pimeys vain lisääntyvän. maailma vyöryy yhä enemmän kansankirkkoomme.
on pakko laittaa usein kiinni, kun niin maailmallista musiikkia sieltä tulee...enkä ole vanha pappa tai mummo vaan aika nuorehko ihminen...
yhden ihmisen organisaatiosta. Radiokanavan johto on sillä tavalla suuntautunutta, että esimerkiksi Deiparkin tapainen nuorten idioottien toimittama typerä ohjelma on mahdollinen, vaikka suurin osa kuuntelijoista ei taatusti jaa ohjelman tekijöiden näkemyksiä.
Deillähän ei esimerkiksi saa puhua uskovien kasteesta mitään, joten täyden evankeliumin julistuskaan ei ole siellä mahdollista. Kuuntelemalla Dein ohjelmia ei välttämättä voi tulla edes uskoon. Tosin joitakin poikkeuksia ohjelmissa on.
Vihdoinkin joku muukin on huomannut saman asian! Karmeeta renkutusta, räminää ja mekastusta soitetaan päivästä toiseen (joitakin harvoja poikkeuksia lukuunottamatta). Perheestäni ei kukaan pidä koko Deistä, (saati sitten kuuntelisi sitä) enkä minäkään, kuuntelen mielummin vaikka sitten ihan tavallista radiota.
Tässä yhtenä päivänä kuitenkin satuin kääntämään (puoli vahingossa) radion Dein puolelle (illalla melko myöhään) ja en ollut uskoa korviani: kuulosti aivan kuin ne juontajat olisivat olleet siellä humalassa. No, en nyt ihan varma ole, mutta jotakin ne siellä sössöttivät ja hokivat että "jeesus, jeesus, jeesus".
Vielä ärsyttävämpää on se kun se ällöttävä (harmi, en muista sen ukon nimeä), sössöttää siellä NIIN tärkeänä, ja kiertelee ja kaartelee kuin poliitikko vastatessaan ihmisten soittamiin kysymyksiin. Aaargh.
Ja voi hyvä ihme sitä nuorten omaa ohjelmaa..Aivan karmee shittiä, niin kuin myös tuo vieläkin karmeampi Boombox!! :D
Voiko kirkosta muuta odottaa, että "messut" lisääntyy ja ehtoolisella koetetaan korvata parannus, ja usko on vain jäsenyttä ja Roomalaikatollista messuamista. Tietysti, kun hengellisyys on kuollutta, niin kaikki kelpaa liian monelle, mitä Jeesus tekisi? Nuoriso hukkuu viinaa ja huumeisiin - uskovat vaan huvittelee katolliseen tyyliin ehtoollista jumalattomien kanssa... ja korvat hajooo... syntejä tunnustellaan ja tehdään lisää taas samantien... puhdasta pimeyttä...
kun uskovaiset eivät saa väkeä kirkkoon niin täytyy yrittää kehitellä kaikki keinot eli "päämäärä pyhittää keinot".
Ei sitä jaksa kuunnella sen paremmin kirkossa kuin kapakassakaan. Lehmätkin lypää paljon huonommin ja kukat kuihtuu jos rockki rämisee. Sen sijaan klassisen musiikin on todettu saavan lehmien maidontuotannon lisääntymään ja kai kukksetkin voivat sen vaikutuksesta paremmin.
Eihän kukaan todelakaan jaksa kuunnella klassista sellon vingutusta. Mikä vika hevimusiikissa on??? Kunnon perustelut!!! Hevi-musiikki on yhtälailla musiikkia kun klassinenkin, sisältö ratkaisee! Ja sitäpaitsi sinähän se olet paras tuomitsemaan että hevi on syntiä, olethan yhtä korkea ja viisas kuin Jumala!!!!
Todistit juuri, miten metalli synnyttää ihmisessä vihaa ja aggressiota.
Cellon vingutusta ei jaksa kuunnella? Eli Apocalypticaa?
Hevi rakentuu vihalle ja kaikille sen muodoille ja sivutuotteille. Kapina, uhma, halveksunta, pilkka, väkivaltainen käytös, täydellinen riippumattomuus, häikäilemättömyys js kaikkien sääntöjen polkeminen ovat hevin rakkennus aineita.
on pimeyttä ja pimeydestä. valo ja pimeys ovat toistensa vastakohtia. valo ei sovi yhteen pimeyden kanssa eikä pimeys valon kanssa.
mieluummin elän aina tuossa "valossa" että Jeesus saakoon minun tieni viivoittaa ja "valaista".
hevi on laaja käsite sitä on niin paljon erillaista ja vain pieni osa aggressiivista sitä paitsi ei se oo teiltä pois jos joku kuuntelee heviä kannattais tutustuu aiheeseen enne ku alkaa dissaamaa http://fi.wikipedia.org/wiki/Heavy_metal