Olen vasta 2viikkoa sitten alottanut syömään cerazette e-pillereitä ja minulla on nyt 2viikkoa ollut ruskeaa vuoto ja alamahasta vihlaisee sillon tällön..Rupesin sit lukemaan sivuaikutuksia tai haittoja ja pelästyin kun siellä oli vaikka minkälaista tekstii...Onko se yleistä esim et voi sit tulla joku veritulppa hommeli?onko kellekkään tullut niitä akavia haittoja siitä? Minulla on sydänvika ja minua pelottaa, että onko se kovin yleistä varsinkii ku on sairautta vaikka minulla katsottiinkii että nämä olisi parhain vaihtoehto, mut itse elän epätietoudessa enkä uskalla luottaa noihin...sitten pelkään kohdun ulkopuolista raskautta...onko se yleistä!?? :/ noloa tää tällänen...
Pelottaa e-pillereiden haittavaikutukset!?
!kertokaa..auttakaa!
2288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itsellä ei kokemusta ko. pillerimerkistä, mutta muista kyllä. Ja kyllä pillerit voi aiheuttaa verisuonitukoksia... Jos sulla on sydänvika niin ihmettelen, että sulle on edes annettu pillerit.
Itselleni ei sovi e-pillerit erinäisten sivuoireiden takia. No meillä on lähisuvussa (äidillä, jne...) sepelvaltimotautia ja muita suonitukoksia, niin lääkäri sanoi että se ei suosittele mulle edes pillereitä, kun on riski saada joku tukos.
Tuo ruskea vuoto on ihan normaalia, alussa joillakin saattaa tulla tiputteluvuotoa, ennen kuin menkat tulevat säännöllisiksi.
Jos lääkäri tietää sydänviastasi ja pillerit olet saanut, ei siinä ole varmaan mitään vaaraa niitä syödä.
Itelle ei oo tullut koskaan mitään pelkoa noista sivuvaikutuksista, ne on semmosia "pahimmassa tapauksessa"-oireita taas, joita ei liikoja kannata alkaa ajattelemaan ja stressaamaan.
Ite oon syönyt 5 vuotta pillereitä, ekaks 4 vuotta Melianeja mutta vähän kohonneen verenpaineen takia vaihdoin Yasminiin jota oon nyt vuoden verran käyttänyt.
Unohda nuo pelot, jos jotain oikeita vaivoja tulee, niin kyllä sen sitten huomaa :)