TÄYSI SOKKI

-----

Melkein jokaisessa YT-neuvottelu-uutisesta lukee että asia tuli työntekijöille "täytenä sokkina". Kuinka vielä 15 suurtyöttömyysvuoden jälkeen on mahdollista että joku ei ole varautunut mahdollisuuteen jäädä työttömäksi. Ja lähes poikkeuksetta nostetaan aina esiin joku joka on parhaillaan lomilla, ja saa kuulla asiasta vasta uutisten kautta.

5

1100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin.

      Ne ovat niitä, jotka tänne kirjoittavat että menkää töihin. Täytenä shokkina tulee monelle sekin, etteipä sitä töihin niin vain mennäkään. Eivät he usko, että juuri itse voi joutua työttömäksi. Moni pitää itseään tärkeänä, jopa korvaamattomana työpaikalleen ja shokki on huomata, ettei niin olekaan.

    • Ihmisäly

      Eiköhän kyseessä ole vähän sama juttu kuin siinä, että joka hemmetin vuosi "ensilumi yllätti autoilijat".

      • fsdfds

        "Eiköhän kyseessä ole vähän sama juttu kuin siinä, että joka hemmetin vuosi "ensilumi yllätti autoilijat"."

        ja siitä että joka hemmetin vuosi joku valittaa siitä keskustelupalstalla.....


    • Taitaa olla lisääntymään päinkin vielä"sokkihoito"irtisanomisissa.Ei siinä ole mitään hauskaa, kun pihalle lentää.
      On vain yksi asia irtisanomisissa ja uhkissa, joka tekee hyvää varsinkin niille, jotka hokevat"menisit töihin"..Mikäli olet työttömänä ja silti haet paikkoja saamatta niitä ja kuuntelet jonkun vittuilua siitä.
      Siinä voi vain katsoa milloin kyseinen sekoaa työttömänä ja itsekeskeisenä maailmannapana vai ottaako kenties opetuksena.

    • kyyninen

      Kertoo mieletäni joittenkin ihmisten asenteesta, sitä eletään niin pumpulissa että ei edes tajuta sitä mahdollisuutta että oma työnantaja saattaisi joutua vähentämään väkeä. Kun on pitkään tehnyt töitä ja vittuillut työttömille ajatus siitä että joutuisi tuohon tilanteeseen itse, muitten haukuttavaksi on joillekin kova paikka.

      Lisäksi vielä se kun suomalaisella on omistamisen pakkomielle ja kenkää tulee niin aika vaikeaksi vetää kun miettii millä kämpän/mökin/auton/veneen maksaa, kun on rahankiilto silmissä työskennellessään aikaisemmin pystynyt velkansa hoitamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      606
      2426
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      413
      1925
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1760
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1458
    5. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1406
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      65
      1301
    7. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      122
      1184
    8. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      22
      960
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      16
      938
    10. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      853
    Aihe