Hei,
Lopetin Nuvan käytön puolen vuoden käytön jälkeen (en ollut tyytyväinen, mm. rinnat turposi ja kroppa myös, ja mielialat vaihteli).
Kuitenkin, otin viimeisen renkaan pois noin kolme viikkoa sitten ja muutama päivä sitten mulla alkoi särkemään (polttamaan) ylävatsaa, jota kesti pari päivää ja nyt maha (yhä ylävatsa) on turvonnut.
Voisiko nämä vaivat johtua Nuvan lopettamisesta?? Muutakaan syytä en oikein keksi, ellei sitten jotain vialla masussa.
Millaisia kokemuksia noin muuten teillä on ollut Nuvan lopettamisesta? itse pidän nyt taukoa hormooneista, ei jaksa ainaista mielialavaihtaluita ym :(
Kiitos!!
Lopetin Nuvan käytön puolen vuoden käytön jälkeen (en ollut tyytyväinen, mm. rinnat turposi ja kroppa myös, ja mielialat vaihteli).
Kuitenkin, otin viimeisen renkaan pois noin kolme viikkoa sitten ja muutama päivä sitten mulla alkoi särkemään (polttamaan) ylävatsaa, jota kesti pari päivää ja nyt maha (yhä ylävatsa) on turvonnut.
Voisiko nämä vaivat johtua Nuvan lopettamisesta?? Muutakaan syytä en oikein keksi, ellei sitten jotain vialla masussa.
Millaisia kokemuksia noin muuten teillä on ollut Nuvan lopettamisesta? itse pidän nyt taukoa hormooneista, ei jaksa ainaista mielialavaihtaluita ym :(
Kiitos!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
ylävatsavaivoihisi. Kuulostaa enenmmän ruuansulatushäiriöltä "polttelu ylävatsassa ja sitten mahan turvotusta".
Minä lopetin reilu vuosi sitten Nuvaringin, koska tuntui että mieliala vaihteli eikä seksiä tehnyt oikein mieli (olin vaihtanut alunperin pillereistä renkaaseen, koska Diane Novat aiheuttivat päänsärkyä). Poikaystäväni valitteli, että rengas tuntui epämukavalta. Olimme muutaman kuukauden kondomiehkäisyllä, mutta kyllästyin siihen räpeltämiseen (valot päälle ja "ootas, missäs ne nyt oli"). Nyt syön Meliane-pillereitä. Mutta siis mitään dramaattisia oireita en muista renkaan lopettamiseen liittyneen.