Ylitöistä ei palkkaa

Käsittämätöntä

Eräässä eletroniikka-alan yrityksessä tuli vastaan seuraava ongelma. Kun ei pysytty aikarajoissa niin velvoitettiin ottamaan tavoite kiinni tekemällä ylimääräisiä tunteja ilman palkkaa!! Mielestäni tuo on täysin laitonta kun kyseessä ei ole ylempi toimihenkilö jolle maksettaisiin ylemmän toimihenkilön palkkaa vaan tuntipalkalla oleva. Miten menetellä soitto liittoon tai oikeusavustajalle jos rahoja ei kuulu?

5

1393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaakko-kaima

      Miksi edes suostuit jäämään ylitöihin jos esimiehesi ilmoitti että siitä ei makseta palkkaa? Ylityö on aina vapaaehtoista ja siihen täytyy jokaista kertaa varten erikseen pyytää työntekijältä suostumus.

      Mä olisin sanonut että "soitellaan, moro"... Ja kävellyt tupakki suussa ovesta.

      • palkka turvaa

        vastikkeetinta työtä ei tunneta ja ylitöistä on työehtosopimukset olemassa.


    • Jessie

      Itse työskentelen 44h viikossa.. ruokatauon pidän siinä välissä kun kerkeän ja silloinkin joudun päivystämään puhelinta, eli hengähdystaukoa ei ole. Palkka on todella huono (käteen jäävä osuus usein kolminumeroinen) Ylityökorvauksia ei tunneta ja päivät ovat todella kiireisiä. Palkankorotusta pyytänyt perustelujen kera, vastauksena tiukka ei. Tunnen että raadan ylikoulutettuna orjapalkalla ilman mitään arvostusta. Lähden pois heti kunhan löydän uuden työn, mutta paskahommasta paskahommaan en enää lähde. Työnantajan lupaukset työhänoton yhteydessä ovat osoittautuneet sanahelinäksi..

      • Käsittämätöntä

        Ei tässä mitään hätiä, jos ei rahoja kuulu niin sitten soitto liittoon ja onneksi on yksi sukulaislakimies. Tiedän että firmassa on sellaisia hekilöitä jotka tekevät ylitöitä päästäkseen tavoitteeseen. Hävettää sellaisten puolesta jolla ei ole minkäänlaista selkärankaa mutta itseään saa syyttää jos halvalla pannaan. Ei täällä Suomen maassa työt nyt niin vähissä ole että pitäisi ihan kaikkeen suostua ja jonkilaista kunniaa ja selkärankaa ihmisellä pitää olla.


      • Käsittämätöntä kirjoitti:

        Ei tässä mitään hätiä, jos ei rahoja kuulu niin sitten soitto liittoon ja onneksi on yksi sukulaislakimies. Tiedän että firmassa on sellaisia hekilöitä jotka tekevät ylitöitä päästäkseen tavoitteeseen. Hävettää sellaisten puolesta jolla ei ole minkäänlaista selkärankaa mutta itseään saa syyttää jos halvalla pannaan. Ei täällä Suomen maassa työt nyt niin vähissä ole että pitäisi ihan kaikkeen suostua ja jonkilaista kunniaa ja selkärankaa ihmisellä pitää olla.

        täysin lain vastaista teettää ylitöitä jos niistä ei makseta mitään

        ylitöistä pitää maksaa 2eka tunnilta 50% korotettuna palkka ja seuraavista 100% ja otat myös muut mukaan kimppaan jotenkii jotka kuuluvat liittoon. liittoon kuuluvana saat liitolta täyden oikeusavun.

        ja sit pidät ylhäällä listaa jonne merkkaat paljonko joudut tekee ylitöitä ja päivät jolloin teet.
        teetkö nä töitä 40h viikossa eli täysiä 8tunnin päiviä? miten on sit pekkasvapaat? yms muut etuudet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7563
    2. 106
      5615
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5057
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4456
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3160
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      50
      2855
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2769
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2374
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1976
    Aihe