Mitä mieltä olet asunnonvuokrausilmoituksista, joissa asunnonomistaja rajaa sukupuolen perusteella pois toisen sukupuolen asunnon hakijoiden joukosta? Onko tämä oikeutettua? Miksi kriteerinä ei voisi toimia muut tekijät, esimerkiksi säännöllisyys vuokraa maksettaessa jne.? Pitäisikö tähän kysymykseen puuttua?
"Vuokrataan tytölle/pojalle"
faktat tiskiin
301532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Kyllä opiskelijapijalle vuokraaminen on aika paljon isompi riski kuin tytölle.
Paras ehdokas on tyttö jonka vanhemmat vuokraavat sen asunnon. Kämppä pysyy todennäköisesti kunnossa ja vuokrat on aika varmat.
Tasa-arvoa ja liiketoimintaa ei pidä sotkea toisiinsa.
Eli on oikeutettua myös vuokrata asuntoa ainoastaan valkoihoisille [pojille/tytöille], jos tämä on täysin yksityinen asia. Samoin vaikkapa vain heteroille. Eikä siinä ole mitään sen kummempaa? Yksityisasiahan se vain on.
Perustuu sellaiseen asiaan kuin omistusoikeus, jos olet joskus sattunut kuulemaan.
Tosiasia on sekin, että vuoralaiset valitaan todella tarkasti koska niistä piruista ei kovin helposti pääse eroon.
Juurikin kaverilla meneillään riita saamattomista vuokrista mutta milläs tuulenhuuhtomalta hampilta mitään peritään.
Jos minä omistan asunnon, haluan kyllä itse päättää, vuokraanko sen mustalaisille vai ns. valtaväestöön kuuluville.
Eli ei myöskään naiskiintiöitä pörssiyhtöiden hallituksiin. Ne kun harrastavat liiketoimintaa ja siihenhän tasa-arvo ei siis sovi.
Kyllä minusta tuntuu hassulta, että valtio rupeaisi päättämään yhtiöiden asioista.
Euro on liike-elämässä ainoa pätevä konsultti.
ja aika monellakin tavalla.
Yksinkertaisimmillaan, jouduthan maksamaan verojakin.
Lienee hiukan eriasia tuo verottaminen kuin suora lainsäädännöllinen puuttuminen siihen miten ja millä porukalla ne verot maksetaan, vai kui?
Lakisääteiset kahvitauot ja vaikka nyt kesälomat.
Ja miten ne pyrkivät määrittämään yrityksen henkilöstöpolitiikkaa?
Älkää nyt ihmeessä ajako viimeisiäkin työllistäjiä kiinaan vaateillanne.
Pääsääntöosesti asuntoja vuokrataan ensisijassa naisille eli nainen ei ole miestä huonommassa asemassa sp:nsa johdosta.
Siihen, että naisten hiusten leikkuu on hinnoiteltu miehen vs. kalliimmaksi.
Vuokraisitko asunnon mieluummin keski-ikäiselle miehelle vai keski-ikäiselle naiselle? Vai olisitko valmis peräti vetämään pitkää tikkua?
Luonnollisesti mieluummin keski-ikäiselle naiselle.
Mutta kuinka niin? Hänhän hankki ehkä vähemmän kuin vastaavanikäinen mies; kenties joutuu maksuvaikeuksiin. Joutuu ehkä työttömäksikin, kun trikootehdas lopettaa, eikä saa ikänsä puolesta enää töitä. Alkoholisoituu tai menettää ehkä mielenterveytensä ja alkaa pelotella pihapiirin pikkulapsia. Fatta auttaa sitten vuokranmaksussa, etkä voi irtisanoakaan maksamattomien vuokrien takia.
tämän:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000140&posting=22000000015970340
Piti tulla tähän.
Kysymys on ennakkoluuloista. Samalla tavalla mikä hyvänsä sp-syrjintä voitaisiin tehdä hyväksyttäväksi. Itse ottaisin selvää taustoista, jonka jälkeen tekisin valinnan. Voin kertoa, että tiedän mistä puhun.
hän tietysti hormonitoimintansa johdosta hurahtaa joko elukoihin ja hankkii kuusi kissaa tuhoamaan kämppää ja kuseskelemaan nurkkiin, tai uskoon jolloin "siskot ja veljet" järjestävät asunnossa seuroja ja saat varoituksia hallitukselta :D
sieltä pesee vuorenvarmasti!! hehe
Ensinnäkin jos keski-ikäinen mies joutuu alkamaan hankkimaan vuokra-asuntoa taustalla on varmasti jo ongelmia. Ongelmaiselle vuokraaminen on riski.
Naiset yleensä huolehtivat asunnostaan paremmin ja vuokrathan hoitaa hätätilassa sossu.
Naiset myöskin havemmin alkoholisoituvat niin pahast, että jää asiat hoitamatta. Miehet sen sijaan miltei aina.
Huhhuh, aikamoisia yleistyksiä. Mitäs se sinulle ylipäätään kuuluu, miksi joku hankkii tietynlaisen asunnon, jos hän pystyy vuokraa maksamaan? Ei kaikkien miestenkään unelmana ole omakotitalo, ipanoita ja pullia leipova orjavaimoke.
Jos olen vuokranantaja, niin aivan varmasti kuuluu.
Riippuu vähän millaisesta asunnosta on kysymys. Esim. omakotitalon piharakennuksineen ja tontteineen vuokraisin remonttitaitoiselle miehelle. Tietenkin ottaisin ensin selvää hänen taustastaan.
Jonkin verran kokemuksiakin on tuosta. Talviasuttava maalaismökkini on silloin tällöin vuokralla ja miesvuokralaiset ovat tehneet siellä hyvää työtä.
Kiinnostaisi tietää miten te tätä taustatutkimusta tekisitte?
... mm. luottotietojen tarkistus, työpaikan tarkistus, ed. vuokranantajaan voi ottaa yhteyttä jne. Aika usein vuokralle pyrkivällä (tai jollain heistä) ja vuokranantajalla saattaa olla yhteinen tuttava. Aika paljon selviää jo puhelimessa ja vielä enemmän henkilökohtaisessa tapaamisessa. Työttömälle vuokraamisessa on riskinsä, mutta ei sekään ole mahdotonta. Yksityisen kannattaa kuitenkin olla tarkkana, jos ei kaipaa ylimäärästä vipinää elämäänsä.
Juuh, työttömien miesten kanssa sitä pikku vipinää tosiaankin tahtoo tulla.
Työttömiäkin on montaa sorttia, tänään työtön huomenna töissä ja päinvastoin. Aina kun tekee ihmisten kanssa sopimuksia, siihen liittyy riskejä. Itse olen tähän vuokrabussinesta "sivusta seuranneena" tullut siihen käsitykseen, että enakkoluuloihin ei kannata takertua. Jos vuokran maksu viivästyy, se ei ole kovinkaan ihmeellistä. Jos taas vuokralainen "juoksuttaa" vuokranantajaa, siinä "kuulemma" saattaa mennä hermot.
Mielestäni asunnon omistaja voi vapaasti päättää, kenelle haluaa kämppänsä vuokrata. Jos joku suosii jompaakumpaa sukupuolta vuokralaisina, se on aivan ok. Varmaan hänellä omat perustelunsa asialle on. Yhteiskunnan ei liikaa tule sekaantua ihmisten yksityisasioihin.
Tietenkin valtiovallan tulee puuttua siihen mitä yksityishenkilöt vuokraavat ja kenelle. On aivan ilmiselvää, että valtion tulee määrätä välittömästi säännöstö jonka mukaan joka toinen asunto menee miehelle ja joka toinen naiselle. Lisäksi tuohon pitäisi sekoittaa heteropariskunnat, lesbopariskunnat ja homopariskunnat.
Kyllä, tässä maassa tarvitaan ehdottomasti lisää valtion sääntelyä. Ehkä tuohon ostotoimintaankin pitää puuttua sen verran, että ei toinen sukupuoli pääse ostamaan jotain hyödykettä enemmän kuin mitä toisella sukupuolella on.
Olet aivan oikeassa. Valtion kontrolli ja uudet tiukat säädökset joka asiasta ovat vastaus kaikkeen ja avain parempaan maailmaan.
...että on olemassa kunnallisia tms. julkisluontoisia vuokra-asunto-organisaatioita (esim. opiskelija-asuntosäätiöt jne.).
Näiden suhteen voitakoon soveltaa jotakin tasa-arvoajattelua...
Yksityinen vuokratkoon tai jättäköön vuokraamatta kelle lystää. Mikä estää jotain homoyhdistystä keräämästä rahaa ja perustamasta vuokra-asuntosäätiötä?
On se nimittäin aika iso taloudellinen riski kenelle tahansa hampuusille vuokrata omaisuuttaan käyttöön.