Söin eka yhtä merkkiä, aluksi ei ollut mitään sivuvaikutuksia, 4kk jälkeen tuli haluttomuutta, yhdyntäkipuja, mielialavaihteluita, nyt vaihdoin toiseen merkkiin ja nuo kaikki sivuvaikutukset hävisi, vaikka syön vasta ekaa liuska (puolet siitä nyt syöty). Niin tarkoittaako tää sitä että tää uusi merkki on mulle sopiva vai onko mahdollista että sivuvaikutuksia vielä tulee, kun keho tottuu tähän uuteen merkkiin? Toisaalta se edellinen sisältää enemmän hormoneja, ja kun niitä on uudessa vähemmän niin ehkä sen takia sivuvaikutukset hävisivät? Vai miten on? Kun pelottaa vaan et ne tulee taas...
e-pillereiden sivuvaikutukset
neiti20.
6518
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yksilöllistähän niiden sivuoireiden ilmeneminen on. Toki voi ilmetä myöhemminkin kuin alussa mutta useimmitenhan keho reagoi alussa voimakkaimmin ennen kuin hormonitasapaino asettuu kohdilleen ja elimistö ehtii tottua siihen.
Kun sulla on edellisenkin kanssa kestäny ennen kuin sivuvaikutukset on ilmenny niin miksipä ei se olis mahdollista myös uuden merkin kanssa. Eri merkeissä on kuitenkin erilainen hormonikoostumus, joka toisille sopii ja toisille ei. Joten rauhassa vaan. Ajan kanssa huomaa sitten onko sopiva merkki löytynyt vai täytyykö kokeilla vielä jotain muuta. Näissä jutuissa kun ei oikein voi muuta kuin kokeilemalla etsiä...
Niin kauan kuin sivuvaikutuksia ei ilmene voit olla varsin tyytyväinen. Useimmat kun joutuu alkuun odottelemaan pitkäänkin noita oireettomia aikoja..
mietin vaan et kun nää sivuvaikutukset katosi aika äkkiä näiden uusien pillereiden myötä, nii olis ihmeellistä jos ne tuli sit takaisin.. kun oon niin iloinen et seksiä pystyy taas harrastaa..:/
..merkkiä söit? ja mitä syöt nyt?
siis diane novaa, nyt yasminia.
itse oon harkinnut vaihtoa diane novasta yasminiin, tuun hulluks näitten nykyisten kanssa. ihan samoja oireita kun sulla! nyt kyllä heti soitan lääkäriin vapun jälkeen.
mäkin meinasin tulla hulluksi, parisuhdekin olisi varmaan mennyt jo poikki jos en olis vaihtanut yasminiin.. ainoa huono puoli on että iho alkoi vähän pahentua yasminin aikana (kun aloitin diane novat alunperin aknen hoitoon), mut voi olla että tää on joku alkuun liittyvä pehenemisvaihe...