Ministerin

perustelut

Liikenneministerin perustelut autoveron määräämiselle hiilidioksidipäästöjen mukaan olivat mm. että katalysaattorittomat autot poistuvat nopeammin liikenteestä. Kaipaisin ministeriltä hyvää perehtyneisyyttä asiaan. Katalysaattori ei ainakaan itsessään vähennä hiilidioksidipäästöjä vaan lisää niitä hiukan. Ja mitä tulee vanhojen autojen kulutukseen eli hiilidioksidipäästöihin, en ole huomannut, että tyypillisen perheauton kulutus olisi oleellisesti pudonnut tässä 30 v. aikana. Perheautojen kulutus oli 7-8 l paikkeilla tuossa 2-30 vuotta sitten. Autot painoivat 30-40% vähemmän kuin nykyään.
Ja ei kai vanhoille autoille ole kohtuullista sälyttää uutta veroa, koska niistä on korkea vero jo maksettu.
Polttoainevero olisi käytön mukainen vero. Mutta kun autonvalmistajamaat Ranska , Saksa ja Italia ovat määränneet Suomen muuttamaan auton verotusta, jotta uusia autoja saataisiin kaupaksi ja autosta kertakäyttöhyödyke.

1

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myöskään autoalan etujärjestöjen kannanotot eivät ole johdonmukaisia. Toimittajat eivät jostain syystä esitä tiedotustilaisuuksissa näitä kysymyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      33
      7977
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4563
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      32
      4383
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      189
      3579
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      2763
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2636
    7. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      33
      2389
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2343
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      2033
    10. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      56
      1733
    Aihe