2 miljardia rakastaa Juutalaista Jeesusta Kristusta

harrat

Kristitty on minun mielestä sellainen ihminen, joka uskoo ja myös rakastaa Kristusta Jeesusta. Oletteko koskaan ajatelleet, että Jeesus Kristus oli juutalainen mies.
Eli voidaan sanoa, että tänäänkin yli 2 miljardia ihmistä siten rakastaa myös Juutalaisia. On minun mielestä mahdoton olla uskovainen, joka uskoo Kristukseen ja vihaa Juutalaisia.
No, onhan myös olemassa vain nimi-kristittyjä.

Lopuksi, minäkin uskon Jeesukseen Kristukseen ja haluan rakastaa kaikkia kansoja, ensin Juuutalaisia, ja sitten myös muita kansallisuuksia.


http://koti.japo.fi/~ekallio/uskonto.htm

1

165

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en rakasta venäläisiä enkä Venäjää vaikka pidän kovasti Tolstoin, Dostojevskin, Solzhenitsynin, Prokofjevin, Musorgskin ja Shostakovitshin taideteoksista ja arvostan mm. Andrei Saharovia suurena ihmisenä.

      Edelläolevaa ei pidä käsittää juutalaisvastaisuudeksi, sillä sellainen minä en missään nimessä ole. Jeesuksen kutistaminen kansallisuusrajoihin vain on naurettavaa. Ei äärellinen voi määritellä ääretöntä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1155
    2. 67
      1045
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      823
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      726
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      686
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      624
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      508
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      467
    Aihe