Pillereiden sivuvaikutuksista

Kertokaa kanssasisaret millaisia sivuvaikutuksia teillä oli aloittaessanne pillereiden käytön!Masensiko, oliko päänsärkyä jne?Entä auttoiko pillerimerkin vaihto, ja kauanko oireita kesti? Olen itse aloittanut pillerit ensimmäistä kertaa ja tuntuu että sivuvaikutukset on rankempia mitä luulin. Olen normaalisti hyvin tasapainoinen, nyt märsättää ihan naurettavatkin asiat, eikö tälle todellakaan voi mitään?
Lääkärille on jo aika varattuna pillereiden vaihtoa varten, silti olisi kiva kuulla teidän mielipiteitänne.Varsinkin, että miten selittää sille hämmentyneelle poikaystävälle tätä jatkuvaa pahaa oloa?
2353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mä aloitin kolmannet pillerit viime perjantaina, ei ole tullut mitään sivuoireita=) Ehkä olen paremmalla tuulella.
Sitä ennen söin vajaa vuoden diane novaa, seksi halut vähenivät, vaihdoin melianeen (3-4kk), halut kuolivat lopullisesti ja nyt siis viikon syönyt trikvilaria.
Muita sivuoireita ei ole, tosin halut hukassa aika iso ongelma pari suhteessa=(
Lääkärit yleensä suosittelee, että söisi ainakin 3kk yhtä pilleri merkkiä, jos sivuoireet jatkuu sitten vielä niin on syytä vaihtaa.

Äänestä
  • Alitin pillereiden syönnin diane novalla. Alkuun se olikin oikein hyvä. Mulla tuli siitä vaan mikreeniä aika usein. Olin silloin syönyt niitä jo yli kaksi vuotta.
    vaihdoin meliaaneen ja kävi kuten maria mainitsi, halut kuolivat ihan kokonaan. Aika rankkaa parisuhteelle kyllä. selitellä miehelle, ettei vika oli hänessä...
    Nyt ihan vasta vaihdoin pillerimerkkiä, nykyään syön mirelleä. Kolmas levy menossa, eikä ole veilä ainakaan mitään kummempia muutoksia näkynyt. Halut ehkä ovat pikku hiljaa palailemassa, toivottavasti =)
    Mutta yksillöllisähän nämä sivuvaikutukset toki ovat. Kannattaa kokoeilla muutama kuukausi. Merkkiä voi aina vaihtaa jos ei sovi.
    Tsemppiä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Help help! kirjoitti:

Kertokaa kanssasisaret millaisia sivuvaikutuksia teillä oli aloittaessanne pillereiden käytön!Masensiko, oliko päänsärkyä jne?Entä auttoiko pillerimerkin vaihto, ja kauanko oireita kesti? Olen itse aloittanut pillerit ensimmäistä kertaa ja tuntuu että sivuvaikutukset on rankempia mitä luulin. Olen normaalisti hyvin tasapainoinen, nyt märsättää ihan naurettavatkin asiat, eikö tälle todellakaan voi mitään?
Lääkärille on jo aika varattuna pillereiden vaihtoa varten, silti olisi kiva kuulla teidän mielipiteitänne.Varsinkin, että miten selittää sille hämmentyneelle poikaystävälle tätä jatkuvaa pahaa oloa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu