Kekkonen - Kremlin presidentti

Tällä viikolla olleen veteraanipäivän tunnelmissa kannattaa palauttaa mieliin, että Urho Kekkosen ollessa presidenttinä sotaveteraanit eivät saaneet mitään kunnioitusta.

Urho Kaleva Kekkonen itsekin halveksi sotaveteraaneja tyyliin: "Mitäs menitte sinne". Kekkonen ei myöskään kutsunut Mannerheim ristin ritareita presidentin itsenäisyyspäivän vastaanotolle. Sen sijaan erilaiset komukkakirjailijat ja stallarit olivat Kekkosen sydänystäviä.

Urho Kaleva Kekkonen meni itse asiassa vihollisen puolelle jatkosodan ollessa vielä kesken. Kekkonen alkoi vehkeillä ja matkusteli tämän tästä Tukholmassa tapaamassa vihollisen edustajia. Kekkosen toimintaan tiedustelupalvelu kiinnitti huomiota ja hänen matkusteluaan rajoitettiin. Maanpetossyytteeltä Kekkosen pelasti ainoastaan sodan loppuminen.

Urho Kekkonen oli koko presidenttiaikansa leimallisesti KGB:n ja Kremlin presidentti. Ei ollut niin pientä päätöstä ettei Kekkonen olisi Moskovasta pyytänyt hyväksyntää. Myöhemmin on tullut ilmi, että Kekkonen oli KGB:n palveluksessa ja hänen koodinimensä oli "Timo".

Palautetaan myös mieliin, että vuonna 1956 Kekkonen valittiin Maalaisliiton ja KOMMUNISTIEN äänin. Isänmaalliset voimat Kokoomuksesta, SDP:stä ja muista puolueista olivat Fagerholmin kannalla.

Urho Kekkosen takia Suomi oli Neuvostoliiton satelliitti ja Neuvostoliiton täyden vaikutusvallan alla aina Kekkosen kauden loppuun saakka. Ulkopolitiikassa tunnettiin käsite "Suomettuminen" eli saksaksi "Finlandisierung". Tällä tarkoitettiin tilannetta, jossa maa on täysin toisen maan päätäntävallan alainen, vaikka onkin muodollisesti itsenäinen. Ei Suomen asema paljon poikennut Varsovan liiton maiden asemasta ja Kekkosen takiahan Suomella oli jopa sotilasliittosopimus Neuvostoliiton kanssa.

Edelleen jotkut piirit haluavat nostaa Kekkosen jalustalle. Edelleen halutaan jatkaa sitä henkilöpalvontaa, joka sai Suomessa Kekkosen aikana pöyristyttävät mittasuhteet.

Kekkosen kritisoivat haluttiin painaa epähenkilöiksi. Onneksi Suomessa kuitenkin oli silloinkin suoraselkäisiä henkilöitä.

Esimerkkinä Tuure Junnila jaksoi nostaa esiin niitä epäkohtia, jota Kekkosen diktatorinen asema sai aikaan.

4

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totta puhuu Arttu-vaari

      Känä valehteli täällä viikko sitten, että Olli Riikonen olisi rattijuoppo ja saanut tuomion asiasta. Näin ei ole. Niin on pitäviä Känän puheet. Mutta milloin seuraa anteeksipyyntö? Ehkä vvasta lakituvassa?

    • Pystyyn kuollut

      "Kekkonen ei myöskään kutsunut Mannerheim ristin ritareita presidentin itsenäisyyspäivän vastaanotolle."
      ---------

      Urho Kekkonen kutsui Mannerheimin ristin ritareita itsenäisyyspäivän vastaanotolle, mutta toisin kuin seuraajansa, hän ei tehnyt asiasta numeroa, saatika vaalitemppua.

      Nykysuomalaisetkin ovat bonganneet television Kekkosen aikaisista arkistofilmeistä mm. Adolf Ehrnroothin kättelemässä presidenttiä vastaanotolla vuodesta toiseen.

      Juhlavieraiden joukossa Mannerheimin ristin ritareita lienee ollut koolla jopa enemmän kuin nykyisin, eivät tietenkään kaikki lähes 200 ritaria yhdellä kertaa. Heitä vanhoista filmeistä tunnistavalle annettakoon vihjeenä, että he eivät ole keppien kanssa liikkuvia vanhuksia, vaan vetreitä 35-60 -vuotiaita miehiä.

      Sotaveteraaneja yleensäkin Kekkosen järjestämillä itsenäisyyspäivän vastaanotolla oli aivan toisessa mittakaavassa kuin nykyisin. Miesvieraista sotaveteraaneja oli YLI PUOLET, naisistakin lottia suuri osa.

      Miksi muuten lotat puuttuvat nykyisten presidenttien vastaanotoilta?

    • Pystyyn kuollut

      >>>Sen sijaan erilaiset komukkakirjailijat ja stallarit olivat Kekkosen sydänystäviä.>Myöhemmin on tullut ilmi, että Kekkonen oli KGB:n palveluksessa ja hänen koodinimensä oli "Timo".>Palautetaan myös mieliin, että vuonna 1956 Kekkonen valittiin Maalaisliiton ja KOMMUNISTIEN äänin. Isänmaalliset voimat Kokoomuksesta, SDP:stä ja muista puolueista olivat Fagerholmin kannalla>Ei Suomen asema paljon poikennut Varsovan liiton maiden asemasta ja Kekkosen takiahan Suomella oli jopa sotilasliittosopimus Neuvostoliiton kanssa.>Edelleen halutaan jatkaa sitä henkilöpalvontaa, joka sai Suomessa Kekkosen aikana pöyristyttävät mittasuhteet.>Kekkosen kritisoivat haluttiin painaa epähenkilöiksi. Onneksi Suomessa kuitenkin oli silloinkin suoraselkäisiä henkilöitä.

      • ahti

        Känä ei tiedä/muista, että Kekkosta ehättivät viimeiselle kaudelle pyytämään ehdokkaakseen ensimmäisenä sosilaideNokraatit jo vuonna 1975. Tiedoksi Känälle, että vaalit olivat vasta 1978.

        Ettei sosialistia voi kekkosen vastustamisesta syyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      417
      9171
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      189
      3780
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      21
      2248
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      87
      1393
    5. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1168
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1155
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      66
      1122
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      1118
    9. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1110
    10. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      1063
    Aihe