Arvaus Galactican pääjuonesta

Kun kerran on joutilas päivä, niin aattelin esittää arvauksen Galactican pääjuonesta, eli Maan löytämisestä. Alkuperäisessä sarjassahan Galactica saapui 1980-luvun Maahan (josta on jäänyt mieleen oikeastaan vain mikroaaltouunien kumma vaikutus cyloneihin). Tässä uudessa sarjassa luulen aluksen saapuvan esihistorialliseen Maahan, jossa ei vielä ole ihmisiä. Näin Galactican porukat asuttaisivat Maan. Tähän viittaisi siirtokuntien "olympolaiset jumalat" ja cylonien taipumus yksijumalaisuuteen. Lisäksi on muita epäloogisuuksia, jotka selittyisivät lähinnä tällä teorialla (mikäli eivät vain ole epäloogisuuksia).

Tällaista tulee mieleen, kun ei ole parempaakaan tekemistä... =0)

9

1741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • http://jasen.suomi24.fi/sisaan

      Spekulointia spekulointia. Minua sarjassa on viehättänyt "maanläheisyys" joka näkyy Galactican ihmisten teknologiassa/kulttuurissa. Jotenkin sellainen fiilis että koko ihmiskulttuuri on saanut alkunsa vuosituhansia sitten juuri Maapallon ihmisiltä (meiltä) joskus meidän tulevaisuudessa (esim joskus vuoden 2300 tienoilla tms). Se että Galactica löytäisi Maan kertoisi siitä että he saapuisivat tänne maapallolle joskus meidän vuotena 4000-5000 ja tottakai silloin planeettamme olisi "jotain ihan muuta" kuin nyt.

      Voin toki olla väärässä ja paljonkin, mutta näin olen Galactican aina tulkinnut. Ps olen nyt kakkoskauden 9-jaksossa asti eli en ole vielä nähnyt uusimpia jaksoja.

      • ...tai voipipa olla olemattakii noin... :)


    • Jeeper

      Näin siinä todennäköisesti tulee käymään, vaikkei minulla juuri joutilasta aikaa päätelmien tekoon olekaan...:D

    • ...lähtökohtahan oli, että muinaisten rikkaiden kulttuurien kuten egyptiläisten, kreikkalaisten ja atsteekkien esi-isät olisivat tulleet avaruudesta maahan ja jostain syystä taantuneet teknologisesti. Galactican väki oli viimeisiä tuon rodun edustajia.

      Mahtaako uusi versio seurata tarinaa saman suuntaisesti? Uusi versio on saanut minut koukkuunsa vaikka edelleen kaipaankin tiettyä fiilistä, mitä vanha versio huokui.

      Uuden version tarinat ja henkilöt ovat paremmin kirjoitettuja ja taustoitettuja kuin alkuperäisen sarjan. Esimerkiksi Baltar. Alkuperäisessä sarjassahan hän oli yksioikoisen paha, mutta uuden version Baltar on monisyisempi syyllisyydentunteiden riivaama psykoottinen hahmo.

      Uusi versio on realistisempi ja uskottavampi kuin alkuperäinen. Kaikenlaiset sädepyssytkin on näemmä heitetty romukoppaan, mutta onko kertaakaan selitetty sitä, kuinka avaruusalusten konetykit toimivat hapettomassa tilassa? Nehän ampuvat luoteja. Ja niinkuin avaruustarinoissa aina, tälläkin kertaa avaruus on täynnä ääntä. Alukset ujeltavat ja aseet rätisevät ja räjähdykset kumisevat...

      • Näin se vain on

        Itseasiassa Galactican avaruustaistelukohtauksissa on toki ääniä on mutta ne ovat huomattavasti vaimeampia kuin useissa muissa scifisarjoissa. Mutta ääniä silti, vaikkei tyhjiössä ääni kuljekaan kun siellä ei ole mitään mistä ääni voi kimmota.


      • taffel

        Miksi konetykki ei toimisi hapettomassa tilassa? Mitä se hapella tekee?


      • taffel kirjoitti:

        Miksi konetykki ei toimisi hapettomassa tilassa? Mitä se hapella tekee?

        ...että luoti ei lentäisi tyhjiössä kunnolla. Että ase laukeaisi, mutta luoti ei lentäisi.

        Hitostako minä tiedän, en ole tiedemies. Mutta muistelen vain jotain tuollaista.


      • melkein kuuro
        Näin se vain on kirjoitti:

        Itseasiassa Galactican avaruustaistelukohtauksissa on toki ääniä on mutta ne ovat huomattavasti vaimeampia kuin useissa muissa scifisarjoissa. Mutta ääniä silti, vaikkei tyhjiössä ääni kuljekaan kun siellä ei ole mitään mistä ääni voi kimmota.

        Muistelisin taistelukohtauksissa, kun kuvataan koneiden sisältä kuuluu ääniä mutta avaruudesta käsin kuvatessa on aivan (tai melkein) hiljaista.


      • Taffel
        j.ellroy kirjoitti:

        ...että luoti ei lentäisi tyhjiössä kunnolla. Että ase laukeaisi, mutta luoti ei lentäisi.

        Hitostako minä tiedän, en ole tiedemies. Mutta muistelen vain jotain tuollaista.

        Ammus lentää tyhjiössä paremmin kuin ilmassa, hidastumatta ollenkaan piipusta ulostulon jälkeen. Tyhjiössä ei tarvita edes rihlattua piippua, ammus lentää viivasuoraan ilman niitäkin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      16
      2206
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1509
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1450
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1332
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1295
    6. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    7. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      1148
    8. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      33
      1115
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1077
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1046
    Aihe