Vaikka olen vapautettu armeijasta ei se tarkoita että olisin sivarin kannattaja tai itujen syöjä (mikä on kovin yleistä nykyään). Armeija on mielestäni hyvä juttu mutta en voinut mennä sinne terveydellisten syiden vuoksi. Armeijan pitäisi kuitenkin olla vähintään 1 vuosi jokaiselle miehelle eikä mitään puolta vuotta ja taputusta poskelle. Jos on terve eikä ongelmia ei ole mitään syytä olla menemättä armeijaan. Itsekin oli tarkoitus mennä sinne mutta sitten tuli paljon terveysongelmia mitkä estivät homman. Se kyllä harmittaa aika paljon, mutta ei sairaana olisi hommasta mitään tullut.
Halveksin sivareita
Vapautettu armeijasta
161400
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tuollaiset vammaiset voisi kaasuttaa tai vähintään steriloida. Vaikka olenkin totaali, en sulata alkuunkaan loisia.
sadfsdfafdsafdasf
Totaalit ovat samanlaisia loisia kuin verojen maksussa huijaavat, välttelevät velvollisuuksiaan. Eivät edes tee siviilipalvelusta, vaan tekevät mieluummin rikoksen ja menevät vankilaan, jossa he loisivat valtion kustannuksella.
että sinä olet tällä palstalla varsinainen loiseläjä.
Pelkkää ajan haaskaamista keskustella tai edes lukea sinun juttuja. Olet täällä pelkästään siksi koska olet vittumainen kusipää. Kanssasi jutellaan pelkästään siksi, että halutaan ärsyttää jotakin idioottia mikä ei tajuu edes hammashygieniasta mitään. Niimpä hammasmätä onkin sulle akuutti ongelma. Hengityksesi haisee helvetin pahalle ja kaikki kiimaiset yrityksesi dooristen suhteen haihtuu ilmaan. Oma eukkosikin katselee parempia kyrpiä. Vaihda foorumia.
Maan puolustaminen ei ole kiinni siitä, oletko saanut koulutusta suoraan tappamiseen tiukan edessä. Sinä voit tehdä paljon muuta ja hyödyllisempää.
Ajatellaanpa näin: Jos tähän maahan hyökätään, meillä on hetkessä miljoona ukkoa ja akkaa aseissa, toinen miljoona tarvitaan omaa ammattitaitoa vastaaviin tehtäviin. Loput hoitelevat sitten sivarihommat, pakkohan sitä jotenkin on elää. Eivät alkuunkaan turhakkeita, vaan elintärkeää sekin.
Tuo "toinen miljoona" on se hengissä pitäjä; nörttejä netissä tai radiokuuntelussa, ruokarekkaa kuskaamassa jne.
Olet tarpeellinen paikallasi ihan omilla taidoillasi. Näin se toimii.
Sitten oma lukunsa ovat ne, jotka ovat "legioonan neljäs pyörä". Ne jotka toimivat rahasta tai rakkaudesta naapurin piikkiin.
Pekka
Suomen armeijan reservi oli aiemmin 500 000, nyt se on 350 000 ja melko pian lasketaan ehkä 250 000.
Nykypäivän sodankäynnissä ei ole kyse siitä että laitettaisiin mahdollisimman paljon äijiä rintamalle pysyy kädessä. Sodankäynti on muuttunut paljon ja olisi ihan erilaista nyt kuin 1939.
Taidamme jutella hieman eri käsitteillä. Yritän oikaista: Meillä on kantapeikkojen ja asevelvollisten jälkeen reservejä. Niiden määristä ja tarpeestakin on laskentaeroja
1) Tämä ei ehkä enää sotasalaisuus, mutta meillä on ollut jo -70 luvun alusta nopean toiminnan joukkoja. Itse niissä 3 tunnin lähtövalmiudessa 2.Pspr:ssa - silloin "viimeistä huutoa" T-72:ssa.
2) Koulutettuja aluepuolustukseen sopivia löytyy 3 vrk:n hälyajalla kohtuullisen hyviin varusteisiin tuollaiset 250.000.
3) Ei niitä vanhempiakaan aseita mihinkään ole romutettu. Kallioissa on kättä pitempää parille miljoonalle.
Mutta siinä olet ihan oikeassa, ettei enää mitään rintamasotia käydä. Toivottavasti ei minkäänlaisia. Siviilissä rakennetaan maata ja hyvinvointia, mutta maailma on raadollinen. Pakko vielä olla nyrkkikin, jolla mottaa takaisin, kun sana ei riitä.
Itse olin jossain helvetin äkkilähtöporukoissa. Kertauksia tuli vuoden välein ja osa porukasta käytiin harjoituksiin työpaikalta hakemassa poliisivoimin ilman mitään ennakkotietoja. Tämä ei kuitenkaan ollut syy, miksi kävin allekirjoittamassa sivarilomakkeen.
"...osa porukasta käytiin harjoituksiin työpaikalta hakemassa poliisivoimin ilman mitään ennakkotietoja."
Poliisi ei koskaan etsi sotilaskarkureita aktiivisesti. Ainoa poikkeus on, jos on anastanut aseita tms.
Kertauksista informoidaan sitäpaitsi aina ennakolta.
Päiväunta on tarinasi, ehkä toivot olevasi noin tärkeä.
Ei ole kysymys mistään sotilaskarkureista, vaan erikoissalaisesta sotilasoperaatiosta nimeltä äkkilähtö. : Ryslandian panssarit kaasuttaa rajan yli ja ne pitää pysäyttää. Siihen ei ihan riitä poliisien piikkimatto. Pitää olla sinkoja ja ukkoja ampumaan niillä. Tajuutko?
"ressu osta aivot"
Heh, katson ainakin tarkkaan ennen ostamista, että en saa tuota mallia jota sinä käytät.
-Sähän ootkin huumorimiehiä, että älä ole peloissasi, olen vaarallinen vain viholliselle, vaikka aivot ei toimikkaan niinkuin pitäisi.
AI ETTÄ MEIDÄN PASKAPERSII OIKEIN "HALVEKSII SIVAREITA". PERKLEEN IHMISELÄMÄÄ KUNNIOITTAMATON KUSIPÄÄ. KETÄ KIINOSTAA SINUN SYDÄMMETTÖMÄN IHMISEN TUNTEET? TOIVOTTAVASTI EI KETÄÄN. KUKAAN EI KAIPAA, KUULE, TARVITSE SINUA SENKIN HITLER.
kun sinne itse ei joudu tai mene...kyllä sinne moni kipee tai vähän viallinenkin on b miehenä mennyt..ei se pieni astma tai pimeen pelko ole mikään este..oikeastaan en usko että monikaan vaiva estää oikeasti inttiä..esim b mies saa aika reippaat edut ja helpotukset jos on oikeita syitä muuten mennään siinä missä muukin.
toki on myös oikeita esteitä..itsekkin b mies ja leikkaukseen laittoivat samantien mutta se ei meno haitannut..ja vuosi on vuosi liikaa mutta puolivuotta siittä on ehdottomasti liikaa.
sinne b palstalle.
Jep joo niin, kyllähän sitä ekstää vaikka orjuutta, ei se nyt niin paha ole, et sinä siihen kuole.