Scudolla vm97 ajettu 320tkm. Katsastukseen vaihdettiin etujarrupalat nyt toisenkerran sekä ruuvattiin hiukan syöttöä pienemmälle että meni helpommin läpi savutusmittauksesta. Yllättävän vähällä remontilla taas vaikka tällä palstalla on minulle kerrottu että kestää koko auto max. 150tkm.
SCUDO
walker
84385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
..pidetty auto sulla.
Täällä vähän aikaa sitten arvosteltiin Scudon kestävyyttä suhteessa Jumpyyn ja Expertiin. Tämä vain todistanee, että samalta hihnalta ne tulee kaikki kolme. Mulla on nyt Expert Hdi -00 täyttynyt 300000km ja käy kuin kello.
Mutta se on varmaa, jos autoa ei huolla niin hajoaahan se. Sama mikä merkki on.
jos minun juttujani tarkoitit. Kysymyksessä oli laatu. Kuinka paikat ruostuu, miten esim sivuovet ovat sovitettu yms. Itsellä Scudo ja justiinsa nuo jutut harmittavat, ei kiva kun sataa sisään ja ovea ei sitten millään saa sovitettua. Mulla oli aikaisemmin Expert ja kaikki oli ihan timmit.
Kestoikä on varmaan ihan hyvä ja uskosin että 500000km ei ole ongelma, HDi:ssä parit tankin polttoainepumput ja hihnapyörät varmaan tarvitsee vaihtaa.
Selvästi niissä on eri osia korissa ja eivät tule samalta linjalta. Mahdottomuus.
naurata. Kukaan ei usko että sillä on ajettu 320 tkm pelkillä jarrupalojen vaihdolla. Miten auto voi olla jollekin niin arka asia?
Pitäisiköhän kirjoittaa yksinkertaisemmin että kaikkiymmärtäisi...siis katsastukseen vaihdettiin jarrupalat ja pienennettiin ruiskutusta. Kysy lisää jos et vieläkään ymmärtänyt :)
Tuo Bosch järjestelmän polttoainepumppu on huollon mukaan poistunut uudemmista Hdi koneista, tai siis koko järjestelmä on vaihtunut.
Oli niinkuin tiedämme susi jo syntyessään. Toivottavasti ainakin tuo pumppuongelma alkaisi jäädä historiaan. Sitten vielä kun pääsevät sen siivapyörän kanssa sinuiksi, niin tuo moottori alkaisi hipoa täydellistä.
on helppo kehua. Mulla -88 autoon ei vaihdettu mitään katsastukseen viime syksynä. Mitä sitten? Onhan siihen tehty vaikka mitä sen jälkeen kun se 18 vuotta sitten ajettiin kaupasta ulos. Turha yrittää selittää mitään siihen suuntaan että scudo olisi joku ikiliikkuja. Halvalla tehty auto ei kehumalla muuksi muutu.
Eihän sitä minun ymmärtääkseni ikiliikkujaksi väitettykään vaan kysymys oli siitä että että auto on kestänyt paljon paremmin kuin nämä lapselliset inttäjät yrittävät väittää niiden kestävän.