Olin äsken kävelemässä kotiin Esson wappuriehasta. Etenemiseni taisi olla sen verran horjahtelevaa, että tuonti-Bemarilla ohi ajanut naapurin poika otti minut kyytiinsä, joten pääsin minäkin ensimmäistä kertaa elämässäni matkustamaan tuontiautolla. Nyt pystyn antamaan entistäkin tarkempia lausuntoja tuontiautojen laadusta.
Kaikkiaan automatkasta jäi ihan asiallinen vaikutelma. Bemarin ovet pysyivät kiinni koko matkan ajan, ja turvavöiden avulla minäkin pysyin hyvin istuma-asennossa. Auton taka-akselistossa oli kyllä paljon löysiä, koska minulla automatkan jälkeen on vieläkin vähän vapiseva ja hontelo olo.
Kaikkiaan automatkasta jäi ihan asiallinen vaikutelma. Bemarin ovet pysyivät kiinni koko matkan ajan, ja turvavöiden avulla minäkin pysyin hyvin istuma-asennossa. Auton taka-akselistossa oli kyllä paljon löysiä, koska minulla automatkan jälkeen on vieläkin vähän vapiseva ja hontelo olo.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ensimmäinen muistamani tuontiautokokemukseni taisi olla vuonna 1976 iskän vm.1973 Toyota Carinassa.
Ensimmäinen Suomi-autokokemukseni oli vuonna 1983
enon Saab 900 Finlandian kyydissä.Sen jälkeen kerran lukioaikana kaverin Talbot Horizonissa.
Mutta nyt en ole pitkään aikaan ajanut tai istunut aitoa Suomi-autoa.
Vasta vähän aikaa siten vapina käsistäni lakkasi, joten "jälkimaku" löysäperäisellä tuontiautolla matkustamisesta on kovin pitkä. Kun tulen Essolta kotiin omalla 15 vuotta vanhaalla Carinallani, niin käteni eivät vapise ollenkan, ja pystyn heti tekemään kaikkia töitä. Taidan jatkossakin pysytellä näissä suola-autoissa.
Minä kyllä suosittelisin Esson miehille tuontiauton hakureissua Etelä-Saksaan. Vaikkette ostaisi autoa, niin voisitte tuoda itsellenne ja vaimoväelle merkkivaatteet 70 prossan alennuksella. Tehtaanmyymälästä.
Vaatemerkit kuten Hugo Boss, Polo, Ralph Lauren ja Triumph (ei auto) voisivat edesauttaa pääsyä paikkakunnan suihkuseurapiireihin. 70 prossan alennuksella.
Lisäksi mannermainen vaatetus toisi tuulahduksen eurooppalaisuutta sinne Essolle. Omistajakin olisi mielissään.
En tarvitse mitään merkkivaatteita, sillä pääsen minä Essolle tavallisissakin kamppeissa. Paikkakuntamme kirpputorilta on aina löytynyt minulle sopivat vaatteet niin halvalla, että mitkään saksalaiset tehtaanmyymälät eivät varmasti pysty kilpailemaan hintatasossa.
Ei minulla kuitenkaan ole mitään Baijerilaisia tuotteita vastaan. Viimeksi Munchenissä ollessamme löysimme paikkakunnalta hyvää merkkiolutta, ja tulihan sitä sitten maisteltuakin ihan tarpeeksi.
ollut autoa?
Täällä maaseudulla asuessani minulla on aina ollut auto käytössäni, ja viimeisen 29 vuoden aikana minulla on ollut kaksi autoa, koska vaimonikin käyttää autoa kauppareissuillaan. Nytkin minulla on se 15 vuotta vanha Carina ja sitten se iso 12 vuotta vanha 3 litran V6 moottorilla varustettu maantieauto. Hyvin minä niillä selviän Essolle ja viinakauppaan.
Näköjään olet hommannut laajakaistakin. Onnea vaan.
Laajakaistayhteys ei ole minulle mikään uusi asia. Minulla on jo vuosia ollut 2048 /512 kB:n laajakaistayhteys, ja se nopeus riittää minulle vanhalle miehelle näissä autokeskusteluissa oikein hyvin.
tuontiautoja.
Minulla on tiedossa molempien autojeni historia. Tojota on aito suola-auto, jonka valtuutettu maahantuoja on Suomeen tuonut. Iso maantieautoni on taas entinen muuttoauto, jonka on tuonut maahan vuonna 1996 ulkomailla työskennellyt yksityisshenkilö.
"muuttoauto, jonka on tuonut maahan vuonna 1996 ulkomailla työskennellyt yksityisshenkilö."
eli sinulla on pesunkestävä tuontiauto. Onnea vaan.
Oikeastaan ostin sen maantieautoni vahingossa. Rupesin ihan huvikseni soittamaan suuta siitä autosta, vaikka en silloin autoa tarvinnutkaan. Aluksi myyjä huuteli autosta samaa hintaa kuin liikkeissäkin, mutta eihän kauppaa sillä hinnalla syntynyt.
Myyjä kauppasi autoaan melkein kaksi kuukautta, mutta ostajia oli vähän. Lopulta myyjä otti uudelleen minuun yhteyttä ja halusi jatkaa neuvotteluja. Tässä tilanteessa tarjosin autosta 30% pienempää hintaa, mitä autosta aluksi pyydettiin, ja kauppahan siitä tuli. Myyjä halusi päästä muuttoautostaan eroon, mutta käypää hintaa (suola-auton hintaa) hän ei saanut.
älykääpiö ollu jo jonkin aikaa hiljaa ?. Mitä, herättikö kevätaurinko sontiaisen lantakasasta ?. Vai oletko ollut eturauhasleikkauksen toipilaslomalla tietokoneen ulottumattomissa ??
Näitä "yleismiehen" höpinöitä julkaistaan tällä palstalla?
Tämänkaltaisia "pakinoita" vartenhan on olemassa ihan oma palsta.
Sheriffi HOI, puhunks mä vallan pehmosia?
PS: Edellinenkin kirjoittaja osoittaa selviä kyllästymisen merkkejä
Olin hetken vähän vaisummin, sillä olin taas asiantuntijana eräässä vaativassa teknisessä projektissa. Ennen wappua projekti tuli valmiiksi, ja nyt on taas aikaa keskittyä Essolla ja myös tälläkin palstalla käsittelemään näitä tuontiautojen ongelmia. Tämä onkin paljon helpompaa hommaa kuin vaikeiden sähköteknisten ongelmien ratkaiseminen.
Veikkaan, että täällä Kymenlaaksossa, nurkkapatrioottisten autokauppiaitten luvatussa maakunnassa, joka toinen heppu ajattelee kuin Yleismies.
Tai sitten Yleismies on Kymenlaaksosta, mutta hän on niin juoni, ettei uskalla myöntää sitä.
Yleismies on sitä mieltä, että kaikkien pitää pyllistää Laakkosten ja Aminoffien suuntaan.
Hmm. Onko mahdollista, että Yleismies on aatelismies.
On minua Essollakin monella tavalla nimitelty, mutta ei sentään koskaan aatelismieheksi epäilty. En ole aiemmin tiennytkään, että pahaksi päässyt tuontiautointoilu toisi mukanaan näin kohteliaan puhetavan.
Sinulle voin vakuuttaa, että edustan sekä Essolla että tälläkin palstalla tuulipukukansan syviä rivejä. Joskus Essolla on kyllä väitetty, että olen suunsoittajien aatelia, mutta ei minua silti voi oikeana aatelismiehenä pitää.
Ajattelin vain sitä, että kun nuo Aminoffit omistavat Vehon ja Laakkosen veljekset tuon toisen autoimperiumin, ja kun näiden intressissä ei ole tuontiautoilu, niin Yleismieskin saattaisi olla näihin kartelleihin kuuluva taho.
Oikein sydäntä lämmittää, ettei Yleismies edusta Suomen automonopoleja, vaikka onkin omalla tavallaan tuontiautovastainen.
Mistä se vastustus saa voimansa, onkin mysteeri, kun vastustamisen perusteet eivät ole kaupalliset.
En ole koskaan ollut tuontiautovastainen. Olen aina pyrkinyt tuomaan esiin vain sitä seikkaa, että rahattomille haaveilijoille hienoista ja halvoista tuontiautoista ei ole mitään hyötyä, sillä ne ovat kuitenkin liian kalliita heidän maksukyvylleen. Suurimman hyödyn tuontiautoista saavatkin sellaiset varakkaat ihmiset, jotka ovat ennestäänkin ajelleet isoilla ja hienoilla autoilla.
Näiden puheiden vuoksi minut on aina leimattu kateelliseksi ja tuontiautovastaiseksi, ajattelematta ollenkaan kirjoitusteni sisältöä. Suuressa tuontiautohuumassa ihmiset eivät malta tutkia tosiasioita, vaan syyttävät minua ihan summanmutikassa. Kiihkeässä joukossa tyhmyys näyttää tiivistyvän.
Kuulehan nyt:
1. Mihin perustat väitteesi siitä, että tuontiauton ostaja olisi ns. persaukinen.
Jokainen ostaa auton tarpeensa mukaan, omien taloudellisten voimavarojensa mukaan. Toki kaikenlaisia BMW M5 - ostajia löytyy, eikä tämän tyyppisessä touhussa välttämättä ole järkeä.
2. Väittämäni tuontiautovastaisuus; sinulla on ollut aivan ihmeellisiä juttuja tyyliin:
- tuontiautojen totutusvarastointi
- tuontiautojen piuhoja syövät laivarotat
- helmet löytyvät lasipalatseista
Ymmärrän toki, että kaikessa pitää olla huumoria mukana, mutta voisit myös viljellä huumoria kotimaisen autokansamme tyhmyydestä. Vaikkapa siitä, että täällä 10.000 e maksavat romut saattavat maksaa ulkomailla vain 3.000 e. Ja kuitenkin näitä ylihintaisia romuja ostetaan.
Toinen naurun aihe on uusien autojen monopolisoidut hinnat. Diisseli-Volvo S60 maksaa Suomessa yli 42.000 euroa, kun samaan aikaan sakemanni pystyy ostamaan tällaisen auton hintaan 28.800 e käyttämällä hyväkseen markkinataloutta ja tarjontaa.
Miksi imeessä minun pitäisi kirjoittaa Suomen tyhmästä autokansasta, koska kaikki suomalaiset autoilijat eivät ole tyhmiä. Useimmat täällä ajelevat sellaisella autolla, johon heillä on varaa, ja ainoastaan vähemmistö käy hakemassa itselleen Saksasta käytetyn liian suuren velkavetoisen tuontiauton. Demokraattisessa maassa heillä on oikeus niin tehdä.
Ei tavalliselle suomalaiselle ole mitään haittaa siitä, että täällä 10000 € maksava auto maksaa Saksassa 3000 €. Jos Sinulla on tällainen suola-auto, niin silloin Sinun pitää myydä se auto Suomessa 10000 €:lla eikä missään nimessä kannata mennä tarjoamaan sitä romua Saksan kylläisille markkinoille 3000:lla. Kaupoissa pitää aina käyttää järkeä, jottei takkiin tule.
tyhmin on yleensä se kovaäänisin, joten morjens vaan moran!