Hei!
Minulla on pillereiden haittavaikutuksena erittäin pahoja mielialanvaihteluita. Itken muutaman kerran viikossa syystä tai toisesta. Saan myös aivan käsittämättömiä "raivokohtauksia" - huudan, itken ja kiukuttelen kuin pahainen pikkulapsi. Se on kamalaa, sillä en koskaan aiemmin ole käyttäytynyt noin. Hormoneilla on ilmeisesti näin uskomattoman voimakas vaikutus juuri minun kehossani.
Onko muita tällaisia sivuvaikutuksia omaavia/ kohtalotovereita? Miten olette suhtautuneet asiaan ja kuinka lähipiirinne ja itse kestätte sen kaiken? Voiko näitä kohtauksia mitenkään välttää?
En aio vaihtaa merkkiä enkä lopettaa pilsujen syöntiä, sillä niillä on tähän mennessä kuitenkin ollut enenmmän hyviä kuin huonoja puolia. Enkä kaipaa tähän viestiini ilkeitä vastauksia, sillä tahdon aikaiseksi asiallista keskustelua aiheesta.
Kiitos kommenteistanne!
Minulla on pillereiden haittavaikutuksena erittäin pahoja mielialanvaihteluita. Itken muutaman kerran viikossa syystä tai toisesta. Saan myös aivan käsittämättömiä "raivokohtauksia" - huudan, itken ja kiukuttelen kuin pahainen pikkulapsi. Se on kamalaa, sillä en koskaan aiemmin ole käyttäytynyt noin. Hormoneilla on ilmeisesti näin uskomattoman voimakas vaikutus juuri minun kehossani.
Onko muita tällaisia sivuvaikutuksia omaavia/ kohtalotovereita? Miten olette suhtautuneet asiaan ja kuinka lähipiirinne ja itse kestätte sen kaiken? Voiko näitä kohtauksia mitenkään välttää?
En aio vaihtaa merkkiä enkä lopettaa pilsujen syöntiä, sillä niillä on tähän mennessä kuitenkin ollut enenmmän hyviä kuin huonoja puolia. Enkä kaipaa tähän viestiini ilkeitä vastauksia, sillä tahdon aikaiseksi asiallista keskustelua aiheesta.
Kiitos kommenteistanne!
Vastaukset 15
Vanhimmat
E-pillereistähän tuo aivan selvästi johtuu. Mulla on samoja kokemuksia kaikista pillerimerkeistä. Mikset voisi vaihtaa merkkiä, jos sinulla on paha olo? Vai onko kondomin käyttö aivan absurdi ajatus? Eihän toi asia mulle kuulu, mutta on varmasti paha olo, kun persoonasi on aivan hormonien armoilla.
pillereitä pitkään altistat itsesi syövälle alttiiksi tämä on tosiasia joka on valitettavaasti otettava huomioon.
kannataa käyttää kondomia tai ajella lopuksi b rappuun tai tarvittaessa oraalisesti.
...ja käytämme nyt kumia. Olo on aivan mahtava, normaali. Olen kuin uusi ihminen.
Ei ehkäisyn takia kannata tuollaista sietää. Jätä ne hormonit.
Käytin useita eri pillerimerkkejä. Tulos kaikista: raivoa ja kiukkua. Onneksi vaihdoin hormonikierukkaan - se sopii ainakin minulle.
Hei!
Käytin myös reilun vuoden yasmineita, oireet pahenivat vain ajan myötä. Olin jatkuvasti väsynyt, itkin ja loppuaikoina alkoivat kontrolloimattomat raivonpuuskat. Parempi olla ilman, sillä pillerit alkoivat vaikuttaa negatiivisesti jo suhteeseenikin.
ainakin minut raivopäiseksi! mies jo tuumasi että ota se pois...saan sen ihanan naisen takaisin:) mutta kun muuten tykkään...pillereitä en haluaisi enää ikinä! pakko kuitenkin käyttää jotain hormonivalmistetta, ei onnistu olla pelkällä kumilla kun on niin epäsäännöllinen kierto (vuotaa about viikon välein/tai kerralla useamman viikon ajan...ja ne kivut!) kai se vain näissä ehkäisyasioissa on aina vain niin, että kaikkea ei voi saada... tämä kyseinen kierukka tosiaan tekee hulluksi ja saa ihon huonoon kuntoon, mutta muuten aivan mahtava vekotin
kuriin jollain muulla keinolla kuin hormonaalisella? Ettei tarvitsisi e-pillereitä tai hormonikierukkaa käyttää, jos ne ei kerran sovi sivuvaikutusten vuoksi. Olen itse yhtä ongelmallisessa tilanteessa kuin sinä, olisi valittava vaikeiden kuukautisten ja voimakkaiden mielialan vaihteluiden väliltä. Nyt sitten tässä mietin että otanko kierukan pois vai en, aika toimenpiteeseen on jo varattu vajaan viikon päähän. Ihan neuvoton kyllä olen! Elämä on mennyt sekaisin hormonikierukan myötä (tullut mm. vakavaa masennusta), toisaalta taas sitten ehkäisyvarmuus on lähes 100 %, ja, mikä ennen kaikkea, kuukautiset ovat helpottaneet, niitä ei ole enää juuri lainkaan... Aiemmin ne oli tosi kivuliaat (mitkään särkylääkkeet ei tehonneet) ja runsaat, kestivät kerrallaan n. 2 vko:a, kierto epäsäännöllinen, yleensä kylläkin liian lyhyt. Eli menkkoja menkkojen perään käytännössä.
Itselläni meni Diane Nova -pilsuja syödessä tuo touhu niin överiksi että poikaystävä lähti. Tosin muutaman vuoden kuluessa tajusin, että olen aika pahasti traumatisoitunut ihminen... että ikään kuin "syy" oli surulle sinänsä olemassa, mutta luulen että silloinen (ensirakkauteni!) kyllä kyllästyi nimenomaan liialliseen temperamenttiini. Kauhuissani en sitten syönyt pilsuja ennen kuin nyt - kahden vuoden terapian jälkeen, suhteessa jossa luotan siihen että se ei kovin helpolla halkea. Mutta nyt syön kyllä toista merkkiä ja olen todella kiltisti (minä itse asiassa Yasminia). Temperamenttia on saman verran kuin ilman pillereitä.
Mutta niin no, itse en kestänyt, eikä mieskään, ja kyllä lähipiirilläkin riitti ihmettelemistä kun tuolloin vielä lukiossa paruin koko ajan jostakin ... ja minun mielestä tuo siis nimenomaan vain paheni. En tarkoita pahaa, kun sanon, että mieti nyt kovasti sitä vaihtoa. KAIKKI merkit on tietysti arvaamattomia.
En kestänyt Diane Novaa kuin 5kk ja vaihdoin Yasminiin, olo heti parani. Meinasin jo tulla hulluksi ja parisuhde meni perseilleen, poikaystävä ei halunnut nähdä mua kovin usein kun olin jatkuvasti pahalla tuulella, kaikki pikku asiat ärsytti, hermot oli kireinä ja teki mieli vaan huutaa kaikille jostain mitättömistä asioista, olin jopa tuntemattomille töykeä jossai kaupassa jne :D Todella noloa. Nyt on paljon parempi olo ja suhdekin kunnossa! Suosittelen merkin vaihtoa, jos et halua pilata elämääsi!
Ei ole ihme että vaikuttaa tuolla lailla e-pillerit, minulla hormonikierukka jo aiheuttaa raivokohtauksia ja itkuisuutta (ja siinä on kuitenkin pienempi määrä hormoneja kuin e-pillereissä)!
en todellakaan aio inttää että vaihda merkkiä mutta sitä silti kehotan... mä söin yasmineja yhen liuskan, itkin jokapäivä ja olin tosi vihanen ajoittain! vaihdoin femodeniin (jossa on ihan sama määrä estrogeeniä eli ei ole mitenkään matalampi hormoonista) ja kaikki se kauheus hävisi!! oon itse asiassa pirteempi kun ilman mitään pillereitä ja muutenkin tosi hyvä olo kokoajan...tsemppiä mitä sitten päätäkin tehdä! =)
ensimmäisen pillerimerkin aloittamisen aikoihin jotain muuta syytä masennukseen? Tulee vaan mieleen, kun ihmetyttää että samaa vaikuttavaa ainetta (tai siis hormonia) on toisessakin pillerimerkissä sama määrä, mutta silti se sopii sinulle paremmin, se toinen niistä merkeistä!
Hei taas!
Olen pähkäillyt asioita ja yrittänyt listata pilsujen huonoja ja hyviä puolia.
Ennen pilsuja vs. pilsujen kanssa:
- epätasainen, näppyläinen kasvojen iho vs. virheetön iho
- näppyläinen selän iho vs. virheetön selkä
- runsaat, "klimppiset" mensut vs. niukat mensut
- anemia vs. paremmat rauta-arvot
- epäsäännölliset mensut vs. tunnilleen säännölliset mensut
- järkyttävän kivuliaat kuukautiset vs. vain lievästi kivuliaat mensut
- pelko raskaaksi tulemisesta vs. luottavaisempi, rauhallinen olo asian suhteen
- mensujen siirto vain Primolutilla vs. mensujen helppo siirto pilsuilla, joko päivällä tai laatan verran
- lukuisat terveyshyödyt (?)
Pilsujen haittavaikutuksina hiivatulehduskierto ja
nämä kamalat mielialan vaihtelut.
Mitä tässä nyt sitten pitäisi olla mieltä tai päättää... Voih.
Hankin Yasmineita kivuliaiden menkkojen takia. Menkka kipuihin auttoivat todella hyvin ja säännölliseksi tulivat. Mutta näitä itku, raivo, viha, masennus tunteita on kokoajan. Poikaystävä alkaa olla jo aika tympääntynyt, eikä ihme. En kuitenkaan halua sitä joka kuukautista helvettiä takaisin. Merkin vaihdos voisi auttaa, ehkä.
joutuisit masennuksen takia käyttämään masennuslääkkeitä?