Moniko teistä on kattonut tatuoinnin ottamista? Siis puhun nyt vuosien jälkeen, kun alkuhuuma on ohi? 2-5 vuotta eteenpäin, moniko on ajatellut "Mitä sitä on tullut tehtyä?"
Katumus Galluppi
13
2684
Vastaukset
- irokeesi
myähemmin tul ajatelleeksi, että jos olisi mieluummin ottanut toisiinsa sopivat tatuoinnit. nyt olo on vähän kuin värityskirjala. mutta hei, menee se näinkin, harvoin ihmiset nii palijo muuttuu vanhetessaankaan ettei se harkittu ja rakas tatuointi enää miellyttäisikää, vaikka toinen ei sellaista rahastakaan itteesä hakattaisi. non muistoja.
- Katunut
Alaikäisenä otin kaverin kaverilla reteesti käsivarteen ruman kuvan ja juuri täysi-ikäisyyden saavutettuani toisen kuvan olkapäähän. Jouduin ottamaan peitekuvan (uuden tatuoinnin vanhan päälle) ensimmäiseen kuvaan n.23vuotiaana. Nyt olen kolmekymppinen ja nuoruuden sekoilujen ja tatuointien jälkeen jopa kouluttautunut korkeasti. MONTA kertaa on harmittanut ettei voi pitää hihatonta paitaa, harmittaa etsiä hihallista iltapukua hienoihin tilaisuuksiin kuin kaikki iltapuvut järjestänsä ovat olkaimettomia....harmittaa kun pitää katsoa työvaatteet niin että ne peittävät kuvat kädessäni. Että kyllä kaduttaa. Poistaisin ehdottomasti jos voisi.
- auttaa
Laseroimalla sa pois, mutta se on kallista puuhaa. Tosin, mitä ei kauneutensa eteen tekisi?
- blackmagicwoman
Olen ottanut kuvat 1, 3 ja 5 vuotta sitten ja uusi on suunnitteilla. Opiskelu/tuleva työpaikka ovat sellaisia, että on ehdoton dresscode ja sieltä ei tatuointeja alta näy. Huom. kaikki kuvat ovat mustalla tehtyjä, tribaalia ja lohikäärmettä, ja melko isokokoisia verrattuna ihoni pinta- alaan.
Joskus pentuna luin, että tatuointia olisi hyvä miettiä puoli vuotta ennen kuin sellaisen ottaa. Kaikkien tatskojeni kohdalla kuva on ollut presiis valmiina jo niin ajoissa, ja olen sitten voinut katsella ja sovitella kuvaa siihen kohtaan, mihin sen otan. Puolessa vuodessa ainakin minä olen jo varma, etten kyllästy siihen kuvaan. Ei todellakaan... Tullut vain hommattua lisää, ajattelen aina että vanhempana on suurempiakin huolia kuin töherrykset iholla.
- karppa
Tatska on ollut tossa yläselässä nyt viikon eikä ainakaan vielä kaduta :DDD Vitsi vitsinä.
- xxxxxxx
että tuli otettua vasempaa hauikseen kuva, ei tullut tarpeeksi iso ja nyt olisi hieno idea isolle kuvalle, niin eikös tämä ole siinä tiellä, kun toisessa kädessä on half sleeve, niin olisin halunnut toiseen samanlaisen. Ja kuva sellainen, että peittoon sitä ei saa. Ei kuvassa mitään vikaa ole ja hyvin tehty on vaan hieman tiellä
- Basisti(N)
Kun tietää miksi kuvan ottaa ja ketä varten niin miksipä se kaduttaisi. Harmittaa saattaa, kun lopullinen kuva ei vastaa alkuperäistä - itselläni kirjaimet paksuni parantuessaan ja niitä pitää kyllä trimmata jotenkin paremman näköisiksi tässä jossain vaiheessa. Muut kuvat ovat priimoja ja he_le_ve_tin hyviä.
Mitä joku muu on niistä mieltä; ei edes kiinnosta. Vittuuko tässä patsastelemaan ja muiden hyväksyntää hakemaan.- joo-o
Vähänkö sä oot niinku kovis. Ihailen tommosta teinipelleä..NOT.
- Basisti(N)
joo-o kirjoitti:
Vähänkö sä oot niinku kovis. Ihailen tommosta teinipelleä..NOT.
Vapaassa maassa sinullakin on oikeus mielipiteeseesi, vaikka pohjaa niillä ei olisikaan. Tai ylensääkaan mitään merkitystä mulle.
Toivottavasti tuli parempi mieli nyt.
- Unique^
mulle ei oikeen mene perille, et miks kuvii sitten otetaan jos niitä sitten katuu.. Se pitäis jokaisen miettiä, et onks valmia katteleen kuvaa loppuikänsä.. itsellä on kuusi kuvaa sijoitettuna ympäri kroppaa ja en ole ikinä rehellisesti sanottuna katunut.. olen niistä iloinen ja ylpeä,enkä edes työssäno ole niitä yrittänyt peitellä.. Olen ammatiltani lähihoitaja ja työskennellyt sairaaloissa ja vanhainkodeissa.. Jos joku on valittanut, nii olen selvittänyt että kuvat eivät vaikuta työntekooni mitenkään ja ovat osa minua.. Monelle olen sanonut että jos tatuoitu minä en kelpaa, niin voin lähteä poiskin.. Ei ole tullut työnantaja sen jälkeen aukomaan päätä...
Olkaa ylpeitä kuvistanne jos ette, älkää ottako niitä! - mievain
kun olin tatuointia hankkimassa pari vuotta sitten, ajatuksena oli laittaa lohikäärme yläselkään. onneksi en sitä sitten laittanutkaan vaan liikkeessä vaihdoin sitten kuvaa vähään neutraalimpaan, joka sopii myös vanhemmalle. kyllä ois harmittanu jos olisin sen lohikäärmeen laittanut, koska se ei olisi ollut sellainen kuva jota jaksaisin kantaa loppuelämäni. onneksi siis muutin mieleni ja en ole sen jälkeen katunut.
- sitten
otin tatuoinnin yläselkään, eikä oo harmittanu päivääkään. itse asiassa toinen on suunnitteilla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle162206Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671509Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061450Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A61332Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681295Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001194Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell741148Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.331115Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311077En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?521046