Suomen autokanta

automiekkonen

No, Suomihan on pärjännyt oikein hyvin. Vielä 70-luvullakin ajateltiin ettei Suomi tule menestymään. Se onkin nyt euroopan rikkaita valtioita, jolla menee hyvin. Nyt he aikovat muuttaa taas Suomea pyyhkimällä vanhat autot pois katukuvasta.

Miksikö? Tuleeko Suomesta mieleen vanha ja köyhä maa pelkkien autojen takia? Minä sanon että EI! Vanhat autot kuuluvat Suomen kaduille, ja se on hyvä asia että täällä osataan arvostaa vanhoja kulkuneuvoja. Uusia nekin ovat olleet silloin, kun sellaisia näyteikkunoissa näkyi. Eivätkö he todellakaan ymmärrä, että kun niitä romutetaan päivittäin suuria määriä, niin mistä sitten niitä enää tarvittaessa löytää. Mobilistit häviää. Vanhoja autoja ei enää rakenneta, ne katoavat yksi toisensa jälkeen.

Minulle se on päivänselvä juttu. Vaikka Suomen verotus menisi vanhojen autojen vastaiseksi vaikka kuinka, niin minä ostan käytettyjä autoja enkä sorru uusiin, piste! Halvemmaksi käy vanhalla autolla ajaminen.

Oletteko itse samaa mieltä? Jos ette ole niin miksi?

4

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusia....,

      En ole samaa mieltä. Vanhat autot kuuluvat kierrätykseen ja uusia puhtaampia & turvallisempia tilalle.
      Harrasteajoneuvot ja klassikot ovat sitten eri, harrasteeksi laskettava asia. Sellainen kelpaisi itsellenikin.

      • vanhat ROMUT purkuun ja varaosiksi, kohtuu/hyväkuntoset, sekä harvinaisemmat ajoneuot harraste/museoajoneuoiksi


    • ajoon!

      Edullista autoilua. Luononvarojen tuhlausta kärrätä autot romuttamolle 10 vuoden jälkeen. 15-20 vuotta on oikea käyttöikä. Kierrätys kunniaan. Vanhoilla ajetaan niin vähän kokonaisajosuoritteesta, että on panettelua puhua saastuttavasta autokannasta.

      Uudet eivät kuluta sen vähempää bensaa, kaikki ne tupruttaa hiilidioksidia taivaalle!

    • paska-aholle

      vituttaa ajella 80-luvun alun käryävien mitsubishi - colttien ja ym corollan paskojen seassa. liikenteen vaarantamista rämistellä semmosilla paskoilla.

      ja itsellä tällähetkellä klassikko -60 luvulta, on hyväkuntoinen ja ei kärytä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8223
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      928
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      826
    6. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      810
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe