Saako mistään edes hieman maksamalla grey-henin hinta tms hintadataa, jotta voisi yhtään arvioida auton verotusta. Nyt kyseessä auto jolle ei ole pariin vuoteen tehty veropäätöksiä.
hintadataa vertailuksi
.....
1535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyseessä on varmaan silloin myös auto jota ei juurikaan ole Suomessa myynnissä eikä myyty jolloin tilastotietoa ei välttämättä ole tarjolla. Tällöin Tulli arpoo verotusarvoa käyttäen apuna vastaavien autojen hintatasoa, myös sekä uudempien että vanhempien hinnoista johtamalla.
Arvonmääritys tällaisessa tapauksessa menee sellaiseksi mustaksi magiaksi että kaikki luotettavatkin ennusteet voivat heittää täysin häränpyllyä ja olet täysin Tullin arvontalautakunnan armoilla veropäätöksesi suhteen.
Grey-Henin tietoihin kyllä ymmärtääkseni pääsee kiinni rahalla, hinnoista en tiedä mutta ne selviävät oletettavasti parhaiten kysymällä.