Vapaissa sunniissa opetetaan kasteesta merkillisesti, että kaste olisi tarkoitettu vain uskoontulleille eli uudestisyntyneille ja vedotaan muutamiin Apt:n kohtiin, mm. samarialaisten herätykseen ja jopa Simon- noidan kasteeseen, koska Raamattu sanoo, että samarialaiset uskoivat Filippusta, tai että Simon itsekin uskoi.
...
Tuollainen jokaisen Raamatun "uskosta" mainitsemisen sekottaminen "uudestisyntymiseen" eli jo pelastuksesta osalliseksi tulemiseen on todellista itsepetosta.
...
Paavali kirjoitti Jeesuksen avuksihuutamisesta:
Kuinka he huutavan avuksi sitä, johon eivät usko.
Näin olle Jeesuksen avuksihuutamisen edellytyksenä on "usko", mutta silloinkaan ei ole kyse "uudestisyntyneen" uskosta, ei jo pelastuksesta osalliseksi tulleen uskosta.
Pitäisikö vain pelastuneiden huutaa Jeesusta avuksi? Mieletön väite!
Kasteen ehtona ei ole uudestisyntyminen eli pelastuksesta osalliseksi tuleminen, koska juuri se on kasteen sisältö: Syntien anteeksisaaminen ja Pyhän Hengen saaminen!
...
Tuollainen jokaisen Raamatun "uskosta" mainitsemisen sekottaminen "uudestisyntymiseen" eli jo pelastuksesta osalliseksi tulemiseen on todellista itsepetosta.
...
Paavali kirjoitti Jeesuksen avuksihuutamisesta:
Kuinka he huutavan avuksi sitä, johon eivät usko.
Näin olle Jeesuksen avuksihuutamisen edellytyksenä on "usko", mutta silloinkaan ei ole kyse "uudestisyntyneen" uskosta, ei jo pelastuksesta osalliseksi tulleen uskosta.
Pitäisikö vain pelastuneiden huutaa Jeesusta avuksi? Mieletön väite!
Kasteen ehtona ei ole uudestisyntyminen eli pelastuksesta osalliseksi tuleminen, koska juuri se on kasteen sisältö: Syntien anteeksisaaminen ja Pyhän Hengen saaminen!
Vastaukset 13
Vanhimmat
>>Kirjoitat-
>>Vapaissa sunniissa opetetaan kasteesta merkillisesti, että kaste olisi tarkoitettu vain uskoontulleille eli uudestisyntyneille>Kirjoitat-
vedotaan muutamiin Apt:n kohtiin, mm. samarialaisten herätykseen ja jopa Simon- noidan kasteeseen, koska Raamattu sanoo, että samarialaiset uskoivat Filippusta, tai että Simon itsekin uskoi.
>>Apt 8:12 "Mutta kun he nyt uskoivat Filippusta, joka julisti evankeliumia Jumalan valtakunnasta ja Jeesuksen Kristuksen nimestä"!, niin he ottivat kasteen, sekä miehet että naiset!
Samarian tapauksessa (apt.8:8:5-17) on teksti teologisesti erittäin monitahoinen ja rikas. Asiaa on tarkasteltava uskon näkökulmasta. Näiltä ihmisiltä puuttui Pyhä Henki. Miten tämä oli mahdollista? Tällöin todetaan, ettei samarialaisilla ollutkaan vielä tässä vaiheessa elävää todellista uskoa, sillä ”Pyhä Henki” saadaan uskolla. Paavali sanoo myös: ” Me niin uskon kautta saisimme luvatun Hengen”. (Gal.3:14). Tämä on todettavissa tekstistä, joka osoittaa, että kuulioiden sydän oli ”jaettu”: he kuuntelivat ja ylistivät Simon-noitaa sen jälkeen, kun he olivat yksimielisesti ottaneet vaarin Filippoksen saarnasta. Tässä tilassa he uskoivat myös Filippoksen evankeliumin julistukseen. Toisin sanoen, he uskoivat samanaikaisesti sekä Simon-noidan puheeseen, että Filippoksen julistukseen. Tällöin ei voinut syntyä vanhurskauttavaa uskoa. Teksti osoittaa syvällisesti, ettei ilman uskoa voi tulla vanhurskaaksi, eikä saada kasteen siunausta. Kun Pietari ja Johannes siunasivat samarialaiset kättenpäällepanemisen kautta (= Kuva evankeliumin julistamisesta) syntyi usko, ja he saivat Pyhän Hengen. Heitä ei kuitenkaan tarvinnut kastaa uudelleen, sillä Jumalan sanan mukainen kaste oli voimassa ja usko omisti sen omakseen.
Olet sokea sokeain taluttaja, kun väität tämän
"Jotka nyt uskoivat, heidät kastettiin"!...tarkoittavan, että kastetut olisivat uudestisyntyneet ennen kastetta!
Raamattu ei yksinkertaisesti sano: "Jotka nyt
uudestisyntyivät, heidät kastettiin!
Etkö todellakaan ymmärrä, ettei kaikki uskomiset
UT:ssa merkitse uskoontulemista!
ei ole hänen omansa!
Samarialaisilla ei ollut ennen kastetta Jeesuksen Kristuksen Henkeä, eli he eivät olleet Jeesuksen omia...Jeesus ei ollut saanut uudistaa heidän sydämiään, usko oli vasta jollakin orastavalla asteella, mutta uudestisyntyneitä Jumalan lapsia eivät samarialaiset olleet ennen kastettaan, vaan he saivat Hengen vasta kasteen jälkeen kun apostolit siunasivat heidät kättenpäällepanemisen kautta!
on kuin neljänlainen peltomaa...jotkut ottavat sanan vastaan, mutta heti vaikeuksien ja vainojen tullen luopuvat...eivät siis synny Hengestä...voivat silti olla kastettuja!
Olet väärässä!!!
Sillä - Uskon syntyminen Jeesukseen =(Uudestisyntyminen)!!!
Siunausta! ;)
saamista, regeneratio= iustificatio
uudestisyntyminen on vanhurkaaksi tulemista
Jumala vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesuksen vereen,
Esimerkiksi samarialaiset, jotka uskoivat Filippusta, joka puhui heille Jumalan sanaa, eivät
saaneet pelastusvarmuutta vielä kasteestakaan, koska Jumala näki hyväksi viivyttää Hengen tulemista.
Kaikki uskominen ei ole uudestisyntymistä.
Kun ihminen synnintunnossa huutaa Jeesusta avukseen, osoittaa tilanne jo uskoa, mutta ei suinkaan sitä, että ihminen on jo tullut vanhurskaaksi Jeesuksen veren tähden. Miksipä
hän enää huutaisi Jeesusta avukseen, jos olisi jo pelastunut. Silloinhan ihminen pikemminkin kiittäisi Jeesusta!
Sinulla taistora on kärryt hevosten edessä, kun opetat, että vain pelastettuja tulee kastaa!
opetat käänteis evankeliumia,täysin Ramatun vastaista,olet saanut jokun ihme nurinkääntö hengen lahjan,itse luciferilata varmaan.
Usko mitä uskot,mutta älä ihmeessä tyrkytä tuota soopaa muille,mene iste uskosi kanssa mihin sitten menetkin,mutta älä enää sanaakaan sano,ja johda viattomia etsijöitä harhaan kanssasi,sillä miten sokea voi sokeaa taluttaa,eivätkö he molemmat lankea kuoppaan!
"heräjä sinä joka nukut,niin Kristus sinua valaisee"!
ei aseta uskoontulemista eli uudestisyntymistä eli vanhurkkaksi tulemista uskon kuatta Jeesuksen vereen suinkaan kasteen ehdoksi, kuten sinä teet ja siksi opetan Raamatun mutta en sinun oppiesi mukaista opetusta.
Missään ei Raamatussa sanota, että, jotka nyt uudestisyntyivät, heidät kastettiin, koska uudestisyntyminen on kasteen sisältö, ei edellytys!
raimo kirjoittaa, kun on vanhurkas eikä vanhurSkas. Siellä on raimo äs!
laittaa hakusanaksi vanhurkau* ... Mitä huomaat? Yli 600 kertaa joku on jättänyt ässän pois!
Minä olen vanhurkas Jeesuksessa uskon kauttya...voi...taas paksu sormi kävi Y:hyn!
raimoa!
----
Jeesuksessa Kristuksessa olen vanhurskas...minulla on muuten piano, jossa c-sävel ei soi, vaikka kuinka painaisi kosketinta, mutta silti olen Herrassa vanhurskas. Yksin Jumalan armosta, uskon ja (nyt se tulee:) kasteen kautta!
Kasteessa olen saanut vanhurskauden vaatteen siitä huolimatta, että paksut sormet välillä sptkevat kirjoitusta!