-97 mondeossa on tyyppivikana liian herkkä vikadiaknostiikka turvapiireissa, eli turvatyyny varoitusvalo vilkkuu herkästi kosteilla ilmoilla. Kävin katsastuksessa ja katsastusinssi määräsi turvapiirit korjattavaksi. Onkos näiden ei palkollisten turvalaitteiden todellakin oltava kunnossa? Rikonko jotain lakia jos vaikka poistan turvatyynyn kokonaan?
Katsastus / turvalaitteet
Sami
5580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kelien kuivumista ja käy katsastaa uudelleen eri asemalla tai poista varoitusvalon polttimo, jos turvatyyny todellakin on kunnossa ;)
Eiköhän tuo mene samoin kuin turvavöiden kanssa ennen turvavyöpakkoa.
Eli, jos autossa on joskus ollut turvatyyny (tyynyjä), niin ne vaaditaan jatkossakin ja niiden on oltava toimintakunnossa. Vaaditaanhan turvavyötkin autoissa jotka on valmistettu ennen vyöpakkoa. Kuten myös katti, vaikka auto on valmistettu ennen kattipakkoa.
Tuossa odottaa kansalaisia melkoinen pommi, kun tyynyautot ikääntyvät. On hauska vaihtaa vajaan tuhannen euron autoon turvatyynyt...
Onnistuuko tyynyn poisto ylipäätään kotikonstein? Jos niin mitä seuraa? Missä vaiheessa katsastuksissa ryhdytään tutkimaan tyynyjen olemassaoloa ja toimivuutta tarkastamaan?
Entä ABS jarrut, tuleeko niiden toimimattomuus esille katsastuksessa?
Tuskinpa ne konttorilla tutkii löytyykö se turvatyyny todella sieltä, mutta lain mukaan sen on siellä oltava eli poistaminen ei käy päinsä. En tiedä sitten onnistuisko muutoskatsastamalla?
Jos on epätietoisuutta näistä asioista, miksi ette kysy asiantuntijoilta. Itse kysyin Suomen Autokatsastus Oy:n katsastuskonttorilta ja sain perusteellisen selvityksen kysymykseeni.