EU:n laajentumiskomissaari Olli Rehnin toiminta Serbian EU-lähentymisen pysäyttämisessä ansaitsee kiitokset.
Euroopan unionin toimintatapa lähentymis- ja liittymisvaiheessa oleviin maihin on viime vuosina vaihdellut liian paljon suurvaltasuhdanteiden mukaan, niin että EU on ollut valmis tinkimään jopa jäsenyyskriteereistä, jos kyseessä on ollut Natoon myönteisesti suhtautuva maa. Talouden ja ihmisoikeuksienkin tilaa on tällöin katsottu sormien läpi. Tällaisessa hengeessä etenkin NATO-maiden jäsenet tervehtivät Kostunican valintaa Milosevicin paikalle. Pian kävi kuitenkin ilmi, että Kostunica toimitti Haagiin vain sen verran vanhaa regiimiä, että saattoi tuntea olonsa turvalliseksi. Vastaavia esimerkkejä riittää toki muitakin.
Barroson komission aikana suuntaus on muuttunut. Laajentumiskomissaari Olli Rehn on edustanut oikeusvaltioajattelua Euroopassa ja kotimaassa koko poliittisen uransa. Hän on jo nyt komissaarina ehtinyt mm. laittaa Turkin tosiasioiden eteen kirjailija Orhan Pamukin syyteasiassa, tiukentaa suhtautumista Romanian ja Bulgarian aiemmin löperösti käsiteltyihin laiminlyönteihin ja nyt katkaista Serbian lähestymisprosessin, kun maa ei kykene toimittamaan Haagiin Euroopan etsityimpiä sotarikollisia. Suomessahan Olli pesi Supon tutkijat Rusi-asiassa niinikään puhtaasti 6-0.
Keskusta on pääministeripuolue Suomen hoitaessa EU:n puheenjohtajuutta tämän vuoden loppupuoliskon. On tärkeää, että myös neuvostossa omaksutaan tällöin terästetty linja: EU ei kaipaa jäsenikseen sellaisia maita, jotka eivät osoita haluavansa tai kykenevänsä jäsenyyden kriteerien täyttämiseen.
Olli-Serbia: 1. puoliaika 6-0
5
289
Vastaukset
- korostaa
Asia jota jokaisen ajattelevan ihmisen kannattaa painottaa on se että Supomme ei todellakaan ansaitse pisteitä toiminnastaan. Meillä on keskuudessamme nuhjuinen, kaikkea avoimuutta ja demokratiaa vastustava salainen poliisi, jonka toiminnan todelliset motiivit ovat arveluttavia.
- individi
Tiitinen on luonut nykyisen Su(o)pomme. Jos luotat Kekkoseen, luotat Tiitiseen ja hänen jälkeensä jättämään organisaatioon.
- individi
Annan tukeni käsityksellesi, vaikka se sisältääkin normaalin määrän kohtuuttomia mauttomuuksia ja epätotuuksia.
Oma käsitykseni Olli Rehnistä on parantunut näiden EU:n kiristyneiden ihmisasia-kantojen johdosta. En vielä tiedä, onko Olli moottori vai töötti? - Jaba_43
Rehn on hyvä komissaari ja hoitaa hommansa ammattimaisesti.
Ökyrengillä on näköjään aivan oma maantieteensäkin. Missähän mahtaa olla tuo "Olli-Serbia"?
Kevytkomissaari Olli Rehn on nykyisestä komissioista yksi kaikein heikoimmista komissaareista. Rehn valittiin pelkästää jäsenkirjan värin perusteella. Pätevyydestä ei välitetty tuon taivaallista.
KEPUn tulo hallitukseen toi poliittiset virkanimitykset takaisin. Räikeimpinä esimerkkeinä Esko Ahon nimitys Sitraan ja Olli Rehnin nimitys komissaariksi.
Kevytkomissaari Olli Rehn on lähes kielitaidoton ja aina vähän eksyksissä olevan näköinen tyyppi. Hän itsekin tietää olevansa väärässä tehtävässä, mutta mitäs siitä kun iso palkka juoksee ja saa mennä viipottaa pää pyörien ympäri Eurooppaa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131135
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89864Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18679Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat275642- 64618
- 77608
- 104584
- 26532
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49523Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet91457